Wielu alergików w poszczególnych miesiącach zmaga się z różnymi objawami alergii i zastanawia się, co teraz pyli. Pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi może się okazać kalendarz i mapa występujących w Polsce pyleń.
Pylenie roślin trwa przez większość roku – od połowy lutego do końca października. Ocieplający się klimat wydłuża okres wegetacji poszczególnych roślin, co skutkuje coraz dłuższym okresem utrzymywania się alergenów w powietrzu. Ich źródłem są przede wszystkim pylące drzewa i trawy.
Mapa pylenia
Poziom pylenia poszczególnych roślin nie jest równy dla obszaru całej Polski. Wpływ na to ma wiele czynników, np. lokalny mikroklimat czy gęstość występowania danej rośliny. Warto wziąć to pod uwagę w momencie planowania m.in. wakacyjnych wyjazdów.
Zdrowie
Zdrowie
Regiony pylenia w Polsce:
- Region 1: Najcieplejsza część Polski. Wyższa temperatura na tym obszarze powoduje wcześniejsze rozpoczęcie pylenia drzew i traw.
- Region 2: Drugi najcieplejszy obszar Polski, w którym pylenie zaczyna się w tym samym lub przesuniętym o kilka dni czasie.
- Region 3: Północna i wschodnia część Polski. Tutaj pylenie jest zwykle opóźnione o 8-10 dni od regionu najcieplejszego.
- Region 4: Polskie bieguny zimna. Tu najdłużej utrzymują się niskie temperatury, mróz i śnieg. Pylenie roślin opóźnione jest o 10-14 dni względem najcieplejszych regionów.
Kalendarz pylenia - co kiedy pyli?
Styczeń: olcha, leszczyna, roztocza, zarodniki grzybów mikroskopowych Aspergillus (tzw. wewnątrzdomowe)
Luty: olcha, leszczyna, brzoza (w drugiej połowie miesiąca)
Marzec: olcha, leszczyna, dąb, topola, grab, cis, olcha, wierzba
Kwiecień: olcha, dąb, brzoza, topola, wierzba, jesion; zaczynają pylić również trawy, grzyby Cladosporium; grzyby Aspergillusa - średnie natężenie; silne natężenie jadu pszczół i słabe jadu os
Maj: dąb, sosna, babka, szczaw, pokrzywa, trawy, zboża, grzyby Cladosporium i Alternaria
Czerwiec: pokrzywy, trawy, komosa, żyto, czarny bez, babka, szczaw, grzyby Cladosporium i Alternaria
Lipiec: lipa drobnolistna, trawy, żyto, komosa, wszystkie grzyby, pokrzywa, szczaw, babka, bylica pospolita
Sierpień: szczyt pylenia bylicy, trawy, pokrzywa, abrozja, komosa, szczaw, babka, grzyby Cladosporium i Alternaria
Wrzesień: koniec pylenia bylicy, nadal pylą trawy, pokrzywa, ambrozja, babka, komosa, grzyby Cladosporium i Alternaria
Październik: grzyby Cladosporium i Alternaria, ambrozja
Listopad i grudzień: grzyby Aspergillusa
Kalendarz dla alergików - dlaczego warto go śledzić?
Bycie na bieżąco z mapą i kalendarzem pylenia jest bardzo istotne dla alergików. Warto też śledzić komunikaty dotyczące aktualnego stężenia w powietrzu poszczególnych pyłków roślin. Pozwala to nie tylko przygotować się do trudnego dla alergików okresu, ale też nieco wesprzeć proces leczenia. Objawów alergii, jej rodzajów i sposobów leczenia jest sporo. Wiele przydatnych informacji na te tematy znajdziecie tutaj.
Nie zawsze leczenie jest możliwe lub skuteczne, dlatego warto stosować również wszelkie inne możliwe sposoby na minimalizowanie przykrych objawów alergii na pyłki roślin.
Zobacz także:
- Alergia - objawy, rodzaje i leczenie. Jak działa odczulanie. Kiedy najlepiej się odczulić?
- Jak rozpoznać alergię u swojego pupila? Objawy, przyczyny, leczenie
- Alergia na nikiel - objawy, leczenie i profilaktyka
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Etienne Jeanneret/Getty Images