trawa

  Lato to niełatwy czas dla alergików. Bardzo mocno odczuwają nasilenie się objawów choroby. Szczególnie uciążliwe są pyłki traw. Jak się przed nimi chronić?

  Porozmawialiśmy o tym z fizykiem atmosfery dr Aleksandrą Kardaś.

  Trzcinnik piaskowy jest gatunkiem pochodzącym z rodziny wiechlinowatych, funkcjonuje także pod nieco bardziej wdzięczną nazwą – trzcinnik łąkowy. Naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce występuje znaleźć go można niemal wszędzie, jest bowiem jednym z najbardziej uporczywych chwastów.

  Trawy ozdobne podbijają nasze ogrody. I nic dziwnego, są efektowne, proste w uprawie i niezwykle dekoracyjne praktycznie przez cały rok. Jedną z chętniej uprawianych traw jest ostnica cieniutka, którą warto poznać nieco bliżej.

  Wiosna to wreszcie budząca się do życia przyroda, która nie przestaje się rozwijać i zmieniać aż do jesieni. Właśnie wtedy przychodzi czas na pozimowe porządki w ogrodzie, na działce czy w osiedlowym ogródku. Aby prace przebiegały łatwo i przyjemnie, warto sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest podkaszarka. Co to za urządzenie i jak działa?

  Mech na rabatach, a nawet na kostce brukowej to nie lada problem. Może powodować wypadanie trawy, osłabiać kwiaty i niszczyć różne powierzchnie. Sprawdź nasze trzy sposoby na to, jak usunąć tę roślinę z ogródka i dlaczego warto to robić. 

  - Często to podpalacze są ofiarami - uświadamia w Dzień Dobry TVN bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

  Trawy ozdobne to coraz częściej uprawiana w naszych ogrodach grupa roślin. I nie ma się czemu dziwić – są bardzo atrakcyjne, proste w uprawie i szybko rosną. Ciekawym przykładem trawy jest miskant chiński "Morning Light".

  Kostrzewa trzcinowa należy do gatunku wieloletniej trawy, której okres wegetacji jest dość długi w porównaniu z innymi roślinami. Kostrzewa trzcinowa tworzy gęste, zielone poszycie trawnika, które w zależności potrzeb można przycinać czy przeznaczać do użytkowania przez zwierzęta.

  Trawy są coraz popularniejsze w ogrodach. Dzięki nim można w bardzo krótkim czasie uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, jak uprawiać rajgras angielski.

  Jakich roślin powinni unikać alergicy?

  Oprócz regularnego koszenia i nawadniania trawnika wokół domu, należy przeprowadzać także inne prace ogrodnicze. Na liście obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych powinna się znaleźć między innymi wertykulacja trawy. Dlaczego jest aż tak ważna?

  Trawa hakonechloa jest wieloletnią ozdobną trawą, która pochodzi z dalekiej Japonii. W Polsce jest dość popularna – można ją spotkać na terenie parków i przydomowych ogrodów, ale sprawdzi się także na balkonie.

  Uprawa wydmuchrzycy piaskowej jest niezwykle prosta, a oryginalny wygląd rośliny zachęca do posadzenia jej w ogrodzie. Gatunek dobrze czuje się w polskim klimacie, choć nie tylko tutaj można spotkać dziko rosnącą wydmuchrzycę piaskową. Jakie są najciekawsze zastosowania rośliny oraz jej właściwości?

  Trawy dekoracyjne coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach. Doceniane są nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również na uniwersalność. Jednym z gatunków najchętniej sadzonych w ogrodach jest rozplenica japońska. Na szczególną uwagę zasługuje jej odmiana "Rubrum". Czym wyróżnia się ten rodzaj trawy? Jakie ma zastosowanie w ogrodzie? Jak wygląda uprawa i zimowanie rozplenicy "Rubrum"?

  Trawa pampasowa w ogrodzie lub na balkonie stanowi dekorację przez cały rok. Wiosną i latem oko cieszyć będą liście, jesienią dekoracyjne wiechy, a zimą zaś urocze chochoły. Nie ważne, czy posadzimy trawę pampasową różową czy trawę pampasową białą - nasz ogród będzie przykuwał uwagę. Chociaż to trawa pampasowa różowa jest bardziej efektowna i intrygująca.

  Trawa niedźwiedzie futro to właściwie kostrzewa miotlasta, która w naturalnych warunkach występuje przede wszystkim w Pirenejach, ale ze względu na swój niezwykle atrakcyjny wygląd z powodzeniem jest hodowana i uprawiana na niemal całym świecie. Ta niezwykła roślina porasta tereny, na których często występują pożary i nawet jeśli ogień strawi jej liście, to podziemne kłącza są w stanie przetrwać. Co więcej, niedźwiedzia trawa jest jedną z pierwszych roślin, które pojawiają się na pogorzelisku.

  Trawy ozdobne czarne to grupa bylin w dalszym ciągu mało znanych w Polsce. Na tle innych roślin wyróżniają się nietypowym czarnym kolorem, który praktycznie nie występuje w świecie roślin. Intensywność i głębię koloru roślina zmienia wraz z dostępem do pełnego i gorącego słońca. Nie zadowoli się słabym podłożem. Najlepsza będzie dla niej żyzna i wilgotna ziemia.

  Wielu alergików w poszczególnych miesiącach zmaga się z różnymi objawami alergii i zastanawia się, co teraz pyli. Pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi może się okazać kalendarz i mapa występujących w Polsce pyleń.

  Sezon ogrodowy w pełni, a na tarasach, balkonach i działkach pojawiają się letnie okazałości. Obok kolorowych kwiatów, krzewów czy drzew także trawy ozdobne. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę, w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka Jolanta Sowa.

  Czy wiedzieliście, że trawnik o wymiarach 15x15 metrów potrafi zaopatrzyć w tlen 4-osobową rodzinę? Co więcej, trawniki produkują trzykrotnie więcej tlenu od drzew i wyłapują rocznie 12 milionów ton kurzu. To wystarczające powody i najwyższy czas, by dać swojemu trawnikowi trochę miłości. Jak o niego zadbać? To zagadnienie wyjaśnił nam ogrodnik Łukasz Skop.

  Kot i trawa to z pozoru niedorzeczne połączenie. Jednak nasi mięsożercy lubią czasami skubnąć sobie odrobinę zielska. Ma ono zbawienny wpływ nie tylko na koci układ pokarmowy, ale i cały organizm. Jeżeli jeszcze nie wiesz, dlaczego trawa dla kota jest tak bardzo ważna, przeczytaj nasz artykuł. A później zabierz się za wysiew i stwórz wspaniały ziołowy kącik dla swojego mruczącego przyjaciela.

  Kosimy trawę, zrywamy kwiaty, kroimy warzywa, rwiemy sałatę - a wszystko to z przekonaniem, że rośliny nie odczuwają bólu. Istnieją jednak badania, które podważają to twierdzenie. Jakie jeszcze sekrety skrywają rośliny?

  Trawa jest symbolem występującym w snach, których interpretacja, zgodnie z sennikiem, zależy od wielu okoliczności i kontekstów. Sen o bujnej trawie zwiastuje powodzenie w życiu i w finansach, jednak zupełnie inne znaczenie przewiduje sennik dla trawy suchej i jałowej.

  Różnego rodzaju chwasty na trawniku, który staramy się starannie pielęgnować, są prawdziwą zmorą każdego ogrodnika. Wśród chwastów znajdują się przeróżne gatunki roślin, m.in. mchy, paprocie i skrzypy, mniszek pospolity. Istnieją skuteczne metody zwalczania chwastów – zarówno te naturalne, jak i wykorzystujące gotowe specyfiki.

  Każdy spacer po ogrodzie może być nie tylko przyjemny, ale też pożyteczny. Co to znaczy? Maja Popielarska przygotowała kilka rozwiązań, jak poprawić strukturę naszego trawnika. Dlaczego trawę warto podlewać deszczówką? Maja podpowiedziała również, jak tworzyć kompozycje roślinne oraz jak często je podlewać.

  Podobno kontakt z zielenią znacząco obniża stres. Jaka powinna być trawa w mieście? Od czego zależy to, czy jest miękka czy kłująca? Jak powinniśmy obchodzić się z trawą? Na inspekcję trawników w Warszawie razem z Kamilem Prokopiukiem, ekspertem w dziedzinie traw wszelakich wybrał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Wielu fanów piłki nożnej myśli, że praca greenkeepera, czyli osoby dbającej o murawę jest prosta. Wystarczy skosić trawę i już. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Do dzień Dobry TVN zaprosiliśmy greenkeepera Tomasza Klimzę i Kamila Prokopiuka z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, aby powiedzieli, ile kosztuje utrzymanie murawy, na jakiej trawie grają piłkarze, czym się różni trawa na polu golfowym i boisku piłkarskim.

  Jak zadbać o ogród w marcu? Co zrobić z obumarłą trawą? Jak przycinać drzewa? Jak przygotować oczko wodne? Sprawdził to prezenter pogody Bartek Jędrzejak, który wizytował jeden z krakowskich ogrodów.