Alergia na pyłki. Jak sobie z nią poradzić?
Katar, kichanie, czy łzawienie oczu to jedne z najczęstszych objawów alergii na pyłki. Choć najlepszą formą leczenia jest unikanie kontaktu z alergenem, to w tym przypadku jest to niezwykle trudne. Dlatego też alergicy, aby móc w miarę normalnie funkcjonować w okresie największego kwitnienia traw, drzew, czy kwiatów zmuszeni są stale przyjmować leki. Choć w aptekach dostępne są preparaty na alergię wydawane bez recepty, to zanim sięgniemy po jakikolwiek preparat, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Jak skutecznie walczyć z alergią?
Warto dodać, że tego rodzaju środki zazwyczaj działają kompleksowo i łagodzą praktycznie wszystkie najczęstsze objawy alergii. Jeśli jednak np. planujemy wyjść do parku czy do lasu dobrze jest zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne lub specjalne ochronne gogle. Po powrocie do domu warto przemyć oczy tzw. sztucznymi łzami lub solą fizjologiczną. Dzięki nim wypłuczemy alergeny ze spojówek. Oba środki dostępne są bez recepty.
Koszenie trawy a alergia. Czy warto to robić?
Osoby, które są uczulone na pyłki traw powinny również pamiętać o regularnym koszeniu przydomowych trawników. - W celu zmniejszenia narażenia na pyłek traw, który jest silnym alergenem sezonowym, warto, aby trawnik w ogrodzie został skoszony po raz pierwszy, gdy trawy jeszcze nie pylą. Następnie należy go kosić regularnie i nie dopuszczać do kwitnięcia trawy, która go tworzy - mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr n. med. Marek Kaszuba, alergolog, internista krakowskiego Centrum Medycznego Alergika
Jednak, jak dodaje specjalista, za koszenie trawy w przydomowym ogródku pod żadnym pozorem nie powinny zabierać się osoby uczulone. - Kontakt ze skoszoną trawą osoby na nią uczulonej może być przyczyną wystąpienia nie tylko nieżytu nosa, czy zapalenia spojówek, ale także zmian skórnych - tłumaczył specjalista.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przedawkował witaminę D. Schudł ponad 13 kg i trafił do szpitala
- Samoobsługowe badanie w kiosku. NFZ zachęca, by z nich korzystać
- Czy dziecko może pić kranówkę? Ekspertka nie ma żadnych wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: PM Images/Getty Images