Witamina D to jeden z najczęściej suplementowanych składników odżywczych. W odpowiednio dobranej dawce pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Natomiast spożywanie w nadmiarze może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, o czym przekonał się jeden z Brytyjczyków. Jakie są skutki przedawkowania witaminy D?
Czy można przedawkować witaminę D?
Portale medyczne zazwyczaj rozpisują się na temat niedoboru witaminy D, ponieważ lekarze wskazują, że nawet 80-90 procent osób żyjących w naszej strefie klimatycznej może mieć jej braki.
Natomiast czasopismo naukowe "BMJ Case Reports" opisało ostatnio historię Brytyjczyka, który przedawkował witaminę D. Jak czytamy na TVN24, mężczyzna w średnim wieku codziennie przyjmował 20 tabletek suplementu, łącznie dostarczając organizmowi dawkę 150 tysięcy jednostek. To prawie 100 razy więcej niż zalecają medycy.
Mężczyzna trafił do szpitala. Jak się okazało, w ciągu trzech miesięcy schudł 13 kilogramów. Miał podwyższony poziom wapnia w surowicy i ostre uszkodzenie nerek.
Zobacz wideo: Porady dietetyków
Porady dietetyków
Porady dietetyków
Podobna sytuacja zdarzyła się również na polskim podwórku. Lekarz Szymon Suwała skierował do szpitala pacjentkę, która dziennie przyjmowała 50 tysięcy jednostek witaminy D. - U tej pacjentki wyszła kamica nerkowa, o której wcześniej absolutnie nie wiedziała. Wyszły zaburzenia neurologiczne, rytmu serca – mówił endokrynolog w rozmowie z Anną Wilczyńską, reporterką TVN24.
Przedawkowanie witaminy D - skutki
Pediatra i immunolog dr Paweł Grzesiowski w reportażu "Polska i Świat" TVN24 poinformował o konsekwencjach przyjmowania w nadmiarze witaminy D. - To są substancje lecznicze i jeśli spożyjemy ich zbyt wiele, możemy spodziewać się efektów przedawkowania czy wręcz zatrucia - ostrzegł ekspert.
- Głównym powodem tych powikłań jest mocno podniesiony poziom wapnia we krwi. Ono się odkłada w różnych narządach i jeśli tego nie przerwiemy, może to prowadzić do bardzo poważnych następstw, które mimo odstawienia witaminy D3 nie miną, mogą się utrzymywać - dodał lekarz.
Objawami nadmiaru witaminy D w organizmie mogą być m.in.:
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- skurcze nóg,
- spadek wagi,
- złe samopoczucie,
- wzmożone oddawanie moczu.
Zobacz wideo: Najbogatsze źródła witaminy
Jaką dawkę witaminy D3 można suplementować?
Dr Marcin Ambroziak podczas jednej z wizyt w Dzień Dobry Wakacje podał, jaka dawka witaminy D jest odpowiednia.
- Myślę, że osoba o jasnej karnacji, która od czasu do czasu wystawia swoją skórę na słońce, wystarczy jej pomiędzy 500 a 1000 jednostek dziennie - mówił. 500, a nie 150 tysięcy.
A jak powinna wyglądać suplementacja w okresie wakacyjnym? Odpowiedź na to pytanie poznasz w artykule: Cała prawda o witaminie D3. Czy jej suplementowanie konieczne jest nawet latem? Tłumaczy dr Ambroziak
Więcej informacji na temat witaminy D znajdziesz na stronie TVN24.
Zobacz także:
- Sklepowe sztuczki. Dlaczego cytrusy sprzedawane są w siatkach w konkretnych kolorach?
- Wybitna badaczka doczekała się swojej lalki Barbie. "Dziewczynki potrzebują wyboru"
- Co pić w czasie upałów? Te napoje nie tylko nawadniają, ale także wspomagają odchudzanie
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Anna Wilczyńska, TVN24
Źródło: "Polska i Świat"/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Henry Crofts/Getty Images