Gorące tematy

Cała prawda o witaminie D3. Czy jej suplementowanie konieczne jest nawet latem? Tłumaczy dr Ambroziak

Gorące tematy

Aktualizacja:

Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Latem, gdy nie brakuje promieni słonecznych i jest ona syntezowana w naszej skórze, wiele osób odpuszcza sobie jej suplementowanie. Czy jest to błąd i czy przez stosowane filtrów hamujemy jej wytwarzanie. Na te pytania odpowiedział nam dr Marcin Ambroziak.

Witamina D3 – działanie

Od dawna wiemy, że witamy są ważne dla naszego organizmu. Dzięki nim bowiem może on działać w prawidłowo. Jedną z nich jest również witamina D3, o której porozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje dr. Marcinem Ambroziakiem. Jakie są jej właściwości?

Tak naprawdę ona działa jak hormon. Jest niezbędna, żeby nasz organizm funkcjonował – żebyśmy zbudowali kości, żebyśmy nie dostali osteoporozy, żebyśmy mieli lepszą odporność. Teraz jeszcze, w dobie COVID-u, to jest superważne

- opowiedział nasz ekspert.

Podkreślił przy tym, że nadal jeszcze nie znamy wszystkich mechanizmów witaminy D3. Podejrzewa się jednak, że może pomagać w przypadku niektórych chorób.

Witamina D3 - synteza

Doktor Marcin Ambroziak wytłumaczył, że D3 przyjmowana w posiłkach lub jako suplement trafia do naszego organizmu jako prowitamina. Co więc powinno się stać, by mogła wykazać pełnię swoich dobroczynnych właściwości?

Ona musi wejść do skóry i tam w naskórku pod wpływem ultrafioletu staje się superaktywnym superbohaterem. To jest proces

- zaznaczył.

W jakich przypadkach tej witaminy D3 jest mało? Chodzi m.in. o osoby o ciemnej karnacji, mieszkańców krajów północnych czy miejsc o dużym zanieczyszczeniu.

Tam tej witaminy jest mniej, bo mniej ultrafioletu do nas dociera

- powiedział dr Ambroziak.

Filtry przeciwsłoneczne a witamina D3

Co dzieje się w sytuacji, gdy stosujemy na nasza skórę filtry, które mają nas ochronić przed poparzeniem i jego konsekwencjami? Czy to oznacza, że wtedy promienie w ogóle nie trafiają pod naskórek?

Oczywiście, że trafiają. Wszystko zależy od czasu ekspozycji, od nasłonecznienia i od tego numerka. (…) Jeśli coś ma SPF 50, to nie oznacza, że to jest 50 proc. ochrony przeciwsłonecznej, tylko to jest 50 razy lepiej niż nic, niż zwykły krem nawilżający

- wytłumaczył.

To, czy w przypadku stosowania filtrów musimy też suplementować witaminę D3, zależy od wielu czynników. Jeśli znajdowalibyśmy się w mocno nasłonecznionym miejscu, to mimo użycia SPF 50 dostalibyśmy odpowiednią porcję promieni konieczny do syntezy witaminy. Jeśli jednak stosowalibyśmy wspomniany filtr i przy okazji większość czasu przebywalibyśmy w domowej lub biurowej przestrzeni, konieczne byłoby już wspomaganie się suplementacją.

Ważne: wystarczy 15-minutowa ekspozycja fragmentu skóry na słońce, by wytworzyła się odpowiednia porcja witaminy D3.

Jaką dawkę witaminy D3 suplementować?

Jak już udało się nam ustalić, suplementacja witaminy D3 może okazać się konieczna przez cały rok, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę położenie geograficzne naszego kraju. W jaki sposób wybrać konieczną dla nas dawkę?

Myślę, że osoba o jasnej karnacji, która od czasu do czasu wystawia swoją skórę na słońce, wystarczy jej pomiędzy 500 a 1000 jednostek dziennie. Można brać też znacząco więcej, jeśli jest taka potrzeba.

- zaznaczył.

W razie wątpliwości zawsze też możemy skontaktować się z naszym lekarzem, który pomoże w dobraniu suplementu.

Zobacz także:

Co słychać u pumy Nubii? "Za plecami krąży nam opiekun"

Paula Tumala odsłania nagą prawdę. "Kontrowersyjne, wiem o tym - ale o to mi chodziło"

Magdalena Stużyńska nie ma koronawirusa. "Jeszcze nie zeszło ze mnie napięcie, nie mam siły jeszcze się cieszyć"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości