Styl życia

Wybitna badaczka doczekała się swojej lalki Barbie. "Dziewczynki potrzebują wyboru"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
cnn.com
dziewczynka, która bawi się lalką

Jane Goodall to brytyjska naukowczyni, która przez wiele zgłębiała życie szympansów. To dzięki jej pracy poznano, jak te zwierzęta się uczą, działają, a także funkcjonują w stadzie. Ten ponadprzeciętny wkład w naukę postanowił uhonorować producent jednej z najsłynniejszych zabawek na świecie.

Jane Goodall jako lalka Barbie

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby lalki Barbie. Dla wielu dziewczynek, które sią nią bawiły, stawała się ideałem kobiecości i piękna. Firma Mattel od wielu lat stara się odpierać zarzuty o epatowanie nierealnym obrazem piękna i coraz częściej wypuszcza na rynek lalki oddające różnorodność ludzkiej urody. Dodatkowo tworzy zabawki na część wybitnych kobiet. Na kilka dni przed Światowym Dniem Szympansów firma zaprezentowała swoją nową Barbie wzorowaną na wizerunku Jane Goodall - wybitnej brytyjskiej badaczki, która od 1966 roku prowadzi badania nad tymi niezwykłymi ssakami na terenie Parku Narodowego Gombe w Tanzanii.

"Inspirujące kobiety"

Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga LegoszDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

- Chciałam, żeby lalka była mną, jeszcze zanim pojawił się ten pomysł. Dziewczynki bawiące się Barbie potrzebują wyboru, lalki powinny być nie tylko w wersji bardzo dziewczęcej, jak było kiedyś. Teraz są astronautkami, lekarkami, itd. Dzieci uczą się o mnie w szkole. Będą zachwycone, jeśli dostaną lalkę podobną do mnie - mówiła Jane Goodall w rozmowie z agencją Reuters.

Badaczka dodała, że przez całą swoja karierę chciała inspirować dzieci do tego, aby interesowały się światem, które je otacza, a także starały się go odkrywać. Goodall jest zdania, że Barbie-przyrodniczka przyczyni się do kształtowania przyszłych liderek i liderów w dziedzinie ekologii.

Jak wygląda nowa lalka Barbie?

Lalka została ubrana w koszulę i krótkie spodenki w kolorze khaki. Na jej szyi znajduje się lornetka, a włosy są związane w kucyk. Materiał, który wykorzystano do zbudowania zabawki to plastik z recyklingu. Osoby, które zdecydują się na zakup zabawki w zestawie znajdą również figurkę szympansa.

Warto dodać, że do tej pory swoich podobizn w postaci lalek Barbie doczekały się m.in. tenisistka Billie Jean King, Eleanor Roosevelt, była pierwsza dama, Ella Fitzgerald, piosenkarka jazzowa, Sally Ride, astronautka oraz Susan B. Anthony amerykańska sufrażystka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: cnn.com

Źródło zdjęcia głównego: Marc Romanelli/Getty Images

Pozostałe wiadomości