"Siła jest kobietą". Skrzypaczka z Ukrainy wspiera rodaków: "Tutaj biegasz, by zorganizować zapasy, a tam ludzie giną"

Tetiana Voytovich
Skrzypaczka z Ukrainy pomaga rodakom
Źródło: Tetiana Voytovich/Archiwum prywatne
Tetiana Voytovich jest znaną w Ukrainie skrzypaczką. Od 4 lat mieszka i koncertuje w Polsce, a od wybuchu wojny nieustannie pomaga swoim rodakom. Działała jako wolontariuszka muzyczna w hali Global Expo. Grała dzieciom, które wyrwały się z rąk rosyjskich oprawców, a teraz organizuje paczki. - Wierzę, że to wszystko się skończy - podkreśla w cyklu "Siła jest kobietą".

Siła jest kobietą: Każda jest inna. Każda wyjątkowa. Każda ma różne cele i marzenia, inną historię do opowiedzenia. Łączy je jedno. Bohaterki tego cyklu udowadniają, że siła jest kobietą.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Skrzypaczka z Ukrainy została wolontariuszką muzyczną

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: Od 24 lutego prężnie pomaga Pani rodakom. Na czym przede wszystkim skupione są działania?

Tetiana Voytovich: Pomagam dosłownie we wszystkim. Szukam pracy, mieszkania, jedzenia, pomocy psychologicznej. Działam w Oratorium im. św. Jana Bosko w Warszawie, gdzie powstało specjalne miejsce dla Ukraińców. Staram się skupić przede wszystkim na osobach, które tam trafiają i nie wiedzą, co dalej. Tak było szczególnie na początku wojny. Oprócz tego przychodziłam jako wolontariuszka muzyczna do hali Expo, w której przebywało tysiące uchodźców. Przyjechało tam bardzo dużo osieroconych dzieci, ludzi, którzy przeżyli piekło. Wiele dziewczyn na skutek ostrzałów straciło nogi, ręce, nosy. Widziały krew, zwłoki. Straszne rzeczy… Dlatego śpiewałam i grałam na skrzypach, by pomóc im oderwać myśli od wojny. Dzieci się przyłączały, tańczyły. Na ich twarzach pojawiał się uśmiech. W hali wolontariusze robili wszystko, by Ukraińcy poczuli się jak w domu. Pytając niektórych rodaków, dlaczego nie chcą jechać dalej, w odpowiedzi słyszałam: "Bo stąd jest blisko do domu. Tu nam dobrze".

Jednak pomimo trwającej wojny coraz częściej słyszymy o powrotach Ukraińców do swojego kraju.

Tak, ale są takie miejsca, gdzie nie mają do czego wracać. Ich domy zostały zburzone. Są miasteczka i miasta, gdzie pilnie potrzebne są podstawowe produkty. Przez pierwsze tygodnie trzeba było działać tu, na miejscu, a teraz przede wszystkim zajmuję się zbiórkami i organizacją rzeczy dla Ukraińców, którzy wracają. Po wybuchu wojny przyjechała do mnie koleżanka. Była w Oratorium, gdzie się nią opiekowałam. Nie tak dawno wróciła do Kijowa i napisała, że potrzebne jest jedzenie w Buczy, podstawowe produkty takie jak woda, olej, cukier. Kupuję je w Polsce, by ona – jako wolontariuszka – mogła je zawieźć potrzebującym. Tam było bardzo ciężko. Teraz jest spokojnie, ale ludzie pozostali z traumą.

Nikt nie przypuszczał, że wojska Putina są do tego zdolne...

To prawda. Gdy obudziłam się 24 lutego, nie mogłam uwierzyć w to, co się dzieje. Później telefon zaczął się urywać. W Ukrainie przez lata grałam koncerty, pozyskałam wiele znajomości. Większość tych osób zaczęła błagać o pomoc. Mówili, że w Polsce mają tylko mnie. Bez chwili zastanowienia zaczęłam działać. Zostałam zasypana wiadomościami o chorych dzieciach, które jak najszybciej trzeba było przetransportować z ostrzeliwanych terenów. Musiałam zorganizować leki, tłumaczenia dokumentacji medycznej oraz tłumaczy dla polskich lekarzy. To działo się tak szybko.

Pani rodzina została w Ukrainie?

Tak, postanowili zostać we Lwowie. Natomiast znajomi i przyjaciele z zachodniej części Ukrainy wyjechali. Jednego dnia 50 osób się spakowało i opuściło swoje domy. Mieszkam w dwupokojowym mieszkaniu, więc musiałam coś wymyślić. Zaczęłam szukać miejsc, gdzie mogą się zatrzymać i przenocować.

Z jednej strony troska o bliskich, a z drugiej nieustanna pomoc. Zastanawiam się, jak daje sobie Pani radę z tym wszystkim?

Szczerze mówiąc, nie wiem. Nie mam czasu na przemyślenia. Po prostu działam. Kupię pieprz, sól, cukier i dokładam do paczki. Nie da się jednak o tym zapomnieć. Moje myśli codziennie krążą wokół wojny. Strzelają, a tam rodzina, przyjaciele, koledzy. Piszą do mnie, że jest strasznie. To jest ciągła walka psychiczna. Tutaj biegasz, by zorganizować zapasy, a tam ludzie giną.

Ukrainka pomogła dziesiątkom rodaków

Rozważała Pani powrót?

Na razie zostaję w Polsce. Jestem tutaj potrzebna. Przyjechało do mnie bardzo dużo osób z Ukrainy, więc muszę im pomóc. Nie ukrywam jednak, że bardzo tęsknię za domem. Chciałabym wrócić, ale teraz jeszcze nie mogę.

Przed wojną co stało za decyzją opuszczenia kraju?

Po pierwsze, wydawało mi się, że dla Ukrainy zrobiłam wszystko, co mogłam. Grałam i występowałam na różnych scenach. Po drugie, moja mama przez 10 lat mieszkała w Polsce. I to był główny powód, dla którego tutaj przyjechałam. Ona wróciła, a ja miałam zaplanowane koncerty w Warszawie. Nie sądziłam jednak, że zostanę na tak długo. Najpierw nie mogłam wrócić przez pandemię koronawirusa, a potem wojnę… Zakończyłam wszystkie zobowiązania i 15 marca miałam być już w domu. Na stałe.

Czy w tym trudnym czasie jest jeszcze miejsce na muzykę?

Gram koncerty skrzypcowe i pomagam. Od wybuchu wojny podczas występów towarzyszą mi niebiesko - żółte akcenty. Publiczność podchodzi do mnie i pyta: "Jest pani z Ukrainy?". Odpowiadam, że tak. Zresztą to słychać (śmiech). Po tej informacji deklarują: "Chcielibyśmy pomóc". I tak przynoszą żywność oraz zabawki dla dzieci.

Ukraina jest wdzięczna Polsce za pomoc?

Jest. Polska bardzo nam pomogła i cały czas to robi. Sama jak tutaj zamieszkałam, mogłam liczyć na wsparcie. Inaczej trudno byłoby mi się odnaleźć. W obliczu wojny tym bardziej stanęliście na wysokości zadania. Bardzo dużo medyków zaangażowało się w pomoc. Robią protezy dla dzieci bez rąk, nóg. Moja koleżanka Anna załatwiła okulary dla najmłodszych z Ukrainy. Ks. Sławek, który działa w Oratorium, już pierwszego dnia wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Od razu otworzył drzwi i ofiarował pomoc. Trafiło do niego 300-400 osób.

Bardzo dziękuję Polsce za pomoc. Nie sądziłam, że ludzie są w stanie tak wiele zrobić. Wierzę, że w końcu to wszystko się skończy. Żołnierze zawzięcie walczą i ciężko pracują. Na pewno wygramy tę wojnę. Slava Ukraini!

Zobacz wideo: Polscy lekarze uratowali 16-letnią Ukrainkę

Polscy lekarze uratowali 16-letnią Ukrainkę
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Masz ciekawą historię do opowiedzenia? Chcesz zostać bohaterką cyklu Siła jest kobietą? Napisz do mnie: dominika_czerniszewska@discovery.com

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Tetiana Voytovich/Archiwum prywatne

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas