"Siła jest kobietą". Skrzypaczka z Ukrainy wspiera rodaków: "Tutaj biegasz, by zorganizować zapasy, a tam ludzie giną"

Tetiana Voytovich
Skrzypaczka z Ukrainy pomaga rodakom
Źródło: Tetiana Voytovich/Archiwum prywatne
Tetiana Voytovich jest znaną w Ukrainie skrzypaczką. Od 4 lat mieszka i koncertuje w Polsce, a od wybuchu wojny nieustannie pomaga swoim rodakom. Działała jako wolontariuszka muzyczna w hali Global Expo. Grała dzieciom, które wyrwały się z rąk rosyjskich oprawców, a teraz organizuje paczki. - Wierzę, że to wszystko się skończy - podkreśla w cyklu "Siła jest kobietą".

Siła jest kobietą: Każda jest inna. Każda wyjątkowa. Każda ma różne cele i marzenia, inną historię do opowiedzenia. Łączy je jedno. Bohaterki tego cyklu udowadniają, że siła jest kobietą.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Skrzypaczka z Ukrainy została wolontariuszką muzyczną

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: Od 24 lutego prężnie pomaga Pani rodakom. Na czym przede wszystkim skupione są działania?

Tetiana Voytovich: Pomagam dosłownie we wszystkim. Szukam pracy, mieszkania, jedzenia, pomocy psychologicznej. Działam w Oratorium im. św. Jana Bosko w Warszawie, gdzie powstało specjalne miejsce dla Ukraińców. Staram się skupić przede wszystkim na osobach, które tam trafiają i nie wiedzą, co dalej. Tak było szczególnie na początku wojny. Oprócz tego przychodziłam jako wolontariuszka muzyczna do hali Expo, w której przebywało tysiące uchodźców. Przyjechało tam bardzo dużo osieroconych dzieci, ludzi, którzy przeżyli piekło. Wiele dziewczyn na skutek ostrzałów straciło nogi, ręce, nosy. Widziały krew, zwłoki. Straszne rzeczy… Dlatego śpiewałam i grałam na skrzypach, by pomóc im oderwać myśli od wojny. Dzieci się przyłączały, tańczyły. Na ich twarzach pojawiał się uśmiech. W hali wolontariusze robili wszystko, by Ukraińcy poczuli się jak w domu. Pytając niektórych rodaków, dlaczego nie chcą jechać dalej, w odpowiedzi słyszałam: "Bo stąd jest blisko do domu. Tu nam dobrze".

Jednak pomimo trwającej wojny coraz częściej słyszymy o powrotach Ukraińców do swojego kraju.

Tak, ale są takie miejsca, gdzie nie mają do czego wracać. Ich domy zostały zburzone. Są miasteczka i miasta, gdzie pilnie potrzebne są podstawowe produkty. Przez pierwsze tygodnie trzeba było działać tu, na miejscu, a teraz przede wszystkim zajmuję się zbiórkami i organizacją rzeczy dla Ukraińców, którzy wracają. Po wybuchu wojny przyjechała do mnie koleżanka. Była w Oratorium, gdzie się nią opiekowałam. Nie tak dawno wróciła do Kijowa i napisała, że potrzebne jest jedzenie w Buczy, podstawowe produkty takie jak woda, olej, cukier. Kupuję je w Polsce, by ona – jako wolontariuszka – mogła je zawieźć potrzebującym. Tam było bardzo ciężko. Teraz jest spokojnie, ale ludzie pozostali z traumą.

Nikt nie przypuszczał, że wojska Putina są do tego zdolne...

To prawda. Gdy obudziłam się 24 lutego, nie mogłam uwierzyć w to, co się dzieje. Później telefon zaczął się urywać. W Ukrainie przez lata grałam koncerty, pozyskałam wiele znajomości. Większość tych osób zaczęła błagać o pomoc. Mówili, że w Polsce mają tylko mnie. Bez chwili zastanowienia zaczęłam działać. Zostałam zasypana wiadomościami o chorych dzieciach, które jak najszybciej trzeba było przetransportować z ostrzeliwanych terenów. Musiałam zorganizować leki, tłumaczenia dokumentacji medycznej oraz tłumaczy dla polskich lekarzy. To działo się tak szybko.

Pani rodzina została w Ukrainie?

Tak, postanowili zostać we Lwowie. Natomiast znajomi i przyjaciele z zachodniej części Ukrainy wyjechali. Jednego dnia 50 osób się spakowało i opuściło swoje domy. Mieszkam w dwupokojowym mieszkaniu, więc musiałam coś wymyślić. Zaczęłam szukać miejsc, gdzie mogą się zatrzymać i przenocować.

Z jednej strony troska o bliskich, a z drugiej nieustanna pomoc. Zastanawiam się, jak daje sobie Pani radę z tym wszystkim?

Szczerze mówiąc, nie wiem. Nie mam czasu na przemyślenia. Po prostu działam. Kupię pieprz, sól, cukier i dokładam do paczki. Nie da się jednak o tym zapomnieć. Moje myśli codziennie krążą wokół wojny. Strzelają, a tam rodzina, przyjaciele, koledzy. Piszą do mnie, że jest strasznie. To jest ciągła walka psychiczna. Tutaj biegasz, by zorganizować zapasy, a tam ludzie giną.

Ukrainka pomogła dziesiątkom rodaków

Rozważała Pani powrót?

Na razie zostaję w Polsce. Jestem tutaj potrzebna. Przyjechało do mnie bardzo dużo osób z Ukrainy, więc muszę im pomóc. Nie ukrywam jednak, że bardzo tęsknię za domem. Chciałabym wrócić, ale teraz jeszcze nie mogę.

Przed wojną co stało za decyzją opuszczenia kraju?

Po pierwsze, wydawało mi się, że dla Ukrainy zrobiłam wszystko, co mogłam. Grałam i występowałam na różnych scenach. Po drugie, moja mama przez 10 lat mieszkała w Polsce. I to był główny powód, dla którego tutaj przyjechałam. Ona wróciła, a ja miałam zaplanowane koncerty w Warszawie. Nie sądziłam jednak, że zostanę na tak długo. Najpierw nie mogłam wrócić przez pandemię koronawirusa, a potem wojnę… Zakończyłam wszystkie zobowiązania i 15 marca miałam być już w domu. Na stałe.

Czy w tym trudnym czasie jest jeszcze miejsce na muzykę?

Gram koncerty skrzypcowe i pomagam. Od wybuchu wojny podczas występów towarzyszą mi niebiesko - żółte akcenty. Publiczność podchodzi do mnie i pyta: "Jest pani z Ukrainy?". Odpowiadam, że tak. Zresztą to słychać (śmiech). Po tej informacji deklarują: "Chcielibyśmy pomóc". I tak przynoszą żywność oraz zabawki dla dzieci.

Ukraina jest wdzięczna Polsce za pomoc?

Jest. Polska bardzo nam pomogła i cały czas to robi. Sama jak tutaj zamieszkałam, mogłam liczyć na wsparcie. Inaczej trudno byłoby mi się odnaleźć. W obliczu wojny tym bardziej stanęliście na wysokości zadania. Bardzo dużo medyków zaangażowało się w pomoc. Robią protezy dla dzieci bez rąk, nóg. Moja koleżanka Anna załatwiła okulary dla najmłodszych z Ukrainy. Ks. Sławek, który działa w Oratorium, już pierwszego dnia wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Od razu otworzył drzwi i ofiarował pomoc. Trafiło do niego 300-400 osób.

Bardzo dziękuję Polsce za pomoc. Nie sądziłam, że ludzie są w stanie tak wiele zrobić. Wierzę, że w końcu to wszystko się skończy. Żołnierze zawzięcie walczą i ciężko pracują. Na pewno wygramy tę wojnę. Slava Ukraini!

Zobacz wideo: Polscy lekarze uratowali 16-letnią Ukrainkę

Polscy lekarze uratowali 16-letnią Ukrainkę
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Masz ciekawą historię do opowiedzenia? Chcesz zostać bohaterką cyklu Siła jest kobietą? Napisz do mnie: dominika_czerniszewska@discovery.com

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Tetiana Voytovich/Archiwum prywatne

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas