Ekologiczne kosiarki pojawią się w Krakowie. Mają działać odprężająco na mieszkańców

Owca na łące pod miastem
Ekologiczne kosiarki pojawią się w Krakowie. Mają działać odprężająco na mieszkańców
Źródło: Daisy Renders/Getty Images
Już tego lata na krakowskich łąkach zabrzmią… dzwonki. Miasto szykuje nietypowe, a przy tym wyjątkowo ekologiczne przedsięwzięcie, które ma odmienić sposób pielęgnacji miejskiej zieleni. Zamiast maszyn – zwierzęta gospodarskie, zamiast hałasu – spokój natury. Gdzie dokładnie pojawią się owce i kozy, i dlaczego ten pomysł zyskał poparcie mieszkańców?
Kluczowe fakty:
  • W Krakowie w miesiącach letnich tego roku planowany jest wypas owiec i kóz na terenach rekreacyjnych, m.in. na Łąkach Nowohuckich oraz w okolicach Zakrzówka, w ramach ekologicznego projektu z budżetu obywatelskiego.
  • Celem inicjatywy jest naturalne utrzymanie miejskich terenów zielonych, ograniczenie hałasu i zużycia paliw oraz poprawa kondycji lokalnych ekosystemów – zwierzęta mają wspierać bioróżnorodność i zachować naturalny krajobraz.
  • Projekt zakłada również działania edukacyjne, takie jak warsztaty i spotkania dla mieszkańców, poświęcone tematyce bioróżnorodności i zrównoważonego zarządzania zielenią miejską.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Magda Bober
Owca na wypasie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Niezwykłe rozwiązanie w Krakowie

Owce i kozy będą się pasły w lecie tego roku na terenach rekreacyjnych w Krakowie, m.in. na Łąkach Nowohuckich oraz okolicach Zakrzówka. Władze miasta przygotowują się do realizacji ekologicznego przedsięwzięcia, które było jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego.

Jak przekazał krakowski magistrat, zgodnie z planami wypas ma być prowadzony w miesiącach letnich tego roku, a stada będą przemieszczać się pomiędzy kolejnymi fragmentami terenu zabezpieczonymi ogrodzeniem elektrycznym lub siatką. Organizatorzy prowadzą obecnie nabór hodowców kóz i owiec, którzy zajmą się wypasem oraz instytucji, które podejmą się prowadzenia działań edukacyjnych.

- Kraków konsekwentnie rozwija rozwiązania przyjazne środowisku. Jednym z nich jest inicjatywa wyłoniona w budżecie obywatelskim, zakładająca wykorzystanie wypasu zwierząt gospodarskich do utrzymania miejskich terenów zielonych - wyjaśnili urzędnicy.

Ekologiczne kosiarki - kozy i owce

Według pomysłodawców zastosowanie naturalnego wypasu ma przynieść szereg korzyści – od zmniejszenia hałasu i ograniczenia zużycia paliw, po poprawę kondycji lokalnych ekosystemów.

- Zwierzęta pomagają regulować wzrost roślin, w tym także tych gatunków, które trudno usunąć metodami mechanicznymi. Taki sposób pielęgnacji sprzyja owadom zapylającym, ptakom i drobnym zwierzętom, a jednocześnie pozwala zachować bardziej naturalny charakter krajobrazu - argumentują twórcy inicjatywy.

Gdzie w Krakowie będą paść się kozy i owce?

Planowane działania obejmą m.in. tereny Łąk Nowohuckich oraz okolice Zakrzówka.

Ważnym elementem przedsięwzięcia – zapowiedziano - będą także spotkania i warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców. Ich celem jest przybliżenie zagadnień związanych z bioróżnorodnością, rolą zwierząt w kształtowaniu krajobrazu oraz zrównoważonym zarządzaniem zielenią w mieście.

W Małopolsce owce i kozy są już z powodzeniem wykorzystywane do utrzymania trudno dostępnych terenów zielonych, np. wiślanych wałów przeciwpowodziowych, a także obszarów cennych przyrodniczo w Ojcowskim Parku Narodowym.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości