Styl życia

Co pić w czasie upałów? Te napoje nie tylko nawadniają, ale także wspomagają odchudzanie

Styl życia

Aktualizacja:
Kobieta pije wodę z butelki

Pierwsze upały już za nami, ale zbliżają się kolejne. Na dworze gorąco, w domu duszno, a w samochodzie bez klimatyzacji ciężko wytrzymać nawet kilka minut. W takich dniach ważny jest nie tylko krem z filtrem i przewiewna odzież, ale także odpowiednie nawodnienie. Bez tego nasz organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Co i jak dużo pić w upalne dni? Jak rozpoznać pierwsze objawy odwodnienia?

Odpowiednie nawodnienie organizmu – pierwszy krok do zdrowia i zgrabnej sylwetki

Choć długo czekaliśmy na lato, po pierwszych upałach mamy go już trochę dość. W gorące dni dają się we znaki bóle głowy, nóg, senność czy opuchnięcia kończyn. To świadczyć może o zbyt małej ilość przyjmowanych płynów, a jak wiemy, odpowiednie nawodnienie to podstawa. Dlaczego?

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Woda jest niezbędna do tego, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Wspomaga pracę nerek, umożliwia zachowanie odpowiedniego poziomu minerałów i składników odżywczych, a także odgrywa kluczową rolę w procesach przemiany materii i trawienia. Regularne picie wody chroni nas również przed przegrzaniem poprzez usuwanie nadmiaru ciepła wraz z potem.

Temat nawodnienia poruszyła w sieci Ewa Szabatin. Tancerka zaapelowała do fanów i przyznała, że odpowiednia ilość wody nie tylko pozwoli nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie, ale także ułatwi procesy odchudzania.

Woda to źródło życia. Jest niezbędna do tego, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Zaleca się picie min. 2 litrów wody dziennie, ale kiedy na dworze są upały staraj się NAWADNIAĆ cały czas! Dodatkowo pij wodę kokosową, bo to naturalny izotonik ! Dzięki piciu wody SCHUDNIESZ i zrobisz formę na wakacje

– napisała.

Co pić w upały?

Co zatem pić latem i w jakich ilościach? Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna wypijać około 2 litrów płynów dziennie. W przypadku upałów, a także dużej aktywności fizycznej, ilość ta wzrasta nawet dwukrotnie. Jak się okazuje, uniwersalnym napojem jest woda. Najlepiej mineralna i niegazowana. Popijana regularnie w ciągu dnia pozwala nam uzupełniać niedobory elektrolitów, czyli jonów soli sodu, potasu, wapnia i magnezu.

Wodę trzeba podawać także dzieciom. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze pół roku powinny wypijać ok. 100-190 ml na dobę. U dzieci od 6. miesiąca do 1 roku te wartości rosną od 800 do 1000 ml wody dziennie. Pociechy między 1. a 3. rokiem życia powinny przyjąć ok. 1,25 l wody w ciągu doby. W przypadku dzieci od 4. do 6. roku życia będzie to ok. 1,6 l wody dziennie. Natomiast dzieci między 7-9 lat powinny wypijać ok. 1,75 l płynów dziennie.

Zgodnie z zaleceniami chłopcy między 10. a 12. rokiem życia powinni spożyć ok. 2,1 litra wody dziennie. W przypadku chłopców w wieku 13-15 lat będzie to ok. 2,35 l, a między 16-18 lat – 2,5 l.

Dziewczynki, które mają 10-12 lat powinny wypijać ok. 1,9 l wody, nastolatki między 13. a 15. rokiem życia – 1,95 l. Starszym dziewczętom zaleca się przyjmowanie 2 litrów płynów dziennie.

Jak często należy pić w upały?

Warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma nie tylko to, ile wody wypijemy, ale jak to zrobimy. Jeśli na raz przyjmiemy dwa litry wody - organizm nic na tym nie skorzysta. Trzeba ją pić powoli i małymi łykami. Najlepiej w ciągu godziny wpić jedną szklankę wody.

Innymi napojami, które świetnie sprawdzą się w czasie upałów, są także: herbatki owocowe i ziołowe, soki owocowe i warzywne, woda z dodatkiem elektrolitów oraz izotoniki. Unikać należy słodzonych napojów, kawy, która działa moczopędnie oraz alkoholu, który także odwadnia.

Domowy izotonik – co to jest i jak zrobić?

Napój izotoniczny to płyn, którego stężenie jest takie samo, jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie. To zatem idealny napój, aby uzupełnić niedobory minerałów, które w czasie upałów nie są rzadkością. Jednym z popularnych izotoników jest woda kokosowa. Napój ten skutecznie nawadnia, a także nie zawiera cukrów prostych. Jest zatem bezpieczny zarówno dla osób trzymających dietę, jak i dla cukrzyków. Izotonik możecie także wykonać samodzielnie w domu. Oto nasze propozycje:

Odwodnienie – objawy

Silne pragnienie i uczucie suchości w ustach to pierwsze symptomy odwodnienia. Ponadto, występować mogą także inne objawy, tj. zmęczenie, osłabienie, zmniejszona ilość wydalania moczu, sucha skóra, bóle i zawroty głowy oraz drżenia rąk i obrzęki nóg.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Isitsharp/Getty Images

Pozostałe wiadomości