Tego nie pij w upały. Może ci bardzo zaszkodzić

Tego nie pij w upały. Kardiolog obala znany mit. "Warto całkowicie zrezygnować"
Tego nie pij w upały. Kardiolog obala znany mit. "Warto całkowicie zrezygnować"
Źródło: GettyImages/Manuel Breva Colmeiro
Wysoka temperatura zwiększa pragnienie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko, co pijemy, zapewni nam zdrowe nawodnienie i orzeźwienie. W upalne dni powinniśmy zrezygnować ze spożywania alkoholu. Dlaczego? Kardiolog wymienił co najmniej kilka ważnych argumentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

DD_20230819_Upal_REP
Rekordowe upały w Polsce i na świecie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Tego napoju nie pij w upały

Jak wyjaśnił dr hab. Adam Janas, kardiolog z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, w gorące dni pocimy się bardziej, przez co organizm ulega naturalnemu odwodnieniu, a to może prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej, czyli wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i zakłócać inne ważne procesy fizjologiczne.

W gorące dni musimy więc szczególnie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Co ciekawe, nie wszystkie napoje spełnią to zadanie, a wręcz przeciwnie - mogą jeszcze bardziej pogorszyć nasze samopoczucie, a nawet i zdrowie. Należy do nich alkohol.

Dlaczego alkohol jest szczególnie niebezpieczny w upalne dni?

Alkohol etylowy jest moczopędny, gdyż hamuje produkcję hormonu odpowiadającego za regulację gospodarki wodnej organizmu - wazopresyny. Ona pomaga utrzymać nawodnienie ciała, a zahamowanie jej wydzielania prowadzi do częstszego wydalania moczu i związanego z tym odwodnienia.

To jednak nie koniec, ponieważ alkohol może też osłabić zdolność organizmu do efektywnego chłodzenia, regulacji temperatury. Zakłócanie procesu pocenia się w połączeniu z wysoką temperaturą zwiększy ryzyko wystąpienia np. udaru cieplnego.

- Udar cieplny, który jest poważnym stanem medycznym, może prowadzić do ciężkich powikłań, w tym do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w najcięższych przypadkach do śmieci - zaznaczył dr Janas.

Skutki picia alkoholu w upały

Specjalista przypomniał również, że picie alkoholu może powodować chwilowe przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi, przyczyniać się do występowania chorób serca i negatywnie wpływać na stan układu krążenia. - Zawarty w alkoholu etanol obniża poziom cukru we krwi, co może prowadzić do hipoglikemii - szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą, która zwiększa zużycie energii przez organizm - tłumaczył dr Janas.

- Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, co sprawia, że w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - dodał.

Co pić w upały?

Co zatem można pić w upały? Sprawdź w naszym artykule - Te napoje skutecznie nawadniają w gorące dni.

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości