Czy mleko nawadnia lepiej niż woda?
Mleko znajduje się na szczycie produktów nawadniających i to z niego powinno pochodzić 10 proc. całego naszego nawodnienia.
- Zawiera dosyć dużo białka, cukru, laktozy i tłuszczu. Mleko dłużej zalega w naszym żołądku i mniej działa na nasze nerki. Dodatkowo w mleku mamy sporo wapnia, też jest potas, ale przede wszystkim sód. Sód to jest pewnego rodzaju gąbka na zatrzymywanie wody w naszym organizmie, ale z drugiej strony nie można przesadzać - zaznaczyła dr Hanna Stolińska.
Dlatego w czasie upałów powinniśmy pić mleko, maślankę, zsiadłe mleko czy kefir. Co ciekawe, ten ostatni najlepiej nas nawodni.
- Mimo wszystko nie można z tym sodem przesadzać, bo zaraz się zrobią obrzęki i będziemy się czuć źle w naszym ciele - tłumaczyła dietetyczka. Trzeba też pamiętać, że nabiał to również kalorie i nie może być pity bez limitu jak woda.
Co pić, aby się nawodnić?
Poza nabiałem dobrze nawadnia woda mineralna. Możemy dodać do niej różne rzeczy, np. cynamon czy papryczkę chili. Nawodnienie płynie także z jedzenia. - Samo jedzenie dużej ilości warzyw i owoców to jest 1/5 naszego dziennego zapotrzebowania na wodę - tłumaczyła specjalistka. Tym samym warto sięgnąć po ogórka, cukinię czy chłodnik z botwinki.
Dobrze jest też pić wodę kokosową. - Jest super izotonikiem - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN.
Woda zimna czy ciepła - która jest lepsza? Zdaniem dietetyczki, najlepiej jest pić taką, która ma temperaturę pokojową, tj. ok. 16 stopni.
Czy kawa również nas nawadnia? Czy warto pić wodę gazowaną? Dowiecie się tę tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Woda wodzie nierówna. Jak wybrać tę najlepszą?
- Czy woda zapewnia najlepsze nawodnienie? Zaskakująca odpowiedź badaczy
- Woda dla zdrowia – odwrócona osmoza
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News