Choć nie jest to system pozbawiony pewnych wad, odwrócona osmoza niemal w stu procentach filtruje wodę. Membrany filtrów mają tak małe otwory, że zatrzymują większość szkodliwych substancji. Czy warto kupić filtr odwróconej osmozy?
Odwrócona osmoza – zasada działania
Odwrócona osmoza to wielostopniowy proces filtrowania wody, bardzo popularny w gospodarstwach domowych. Filtr odwróconej osmozy zawiera zazwyczaj specjalną osmotyczną błonę oraz dodatkowe wkłady, które przeczyszczają wodę. Jak wygląda proces filtrowania? Najpierw woda przechodzi przez wstępny filtr węglowy, dzięki czemu usuwane są z niej cząsteczki mechaniczne czy chlor. W następnej kolejności przepływa przez bardzo gęstą membranę osmotyczną (TFC – składającą się z cienkich błon filtrujących lub CTA – celulozową), a na koniec dodatkowo poprawiany jest jej zapach i smak. To jednak nie wszystko. W niektórych systemach woda jest również mineralizowana. Poza zestawem filtrów jest jeszcze kranik dostarczający czystą wodę oraz pojemnik do jej przechowywania. Najczęściej montuje się je pod zlewem w kuchni. System odwróconej osmozy uważany jest za jedną z doskonalszych technologii oczyszczania wody. Powszechnie, w skali przemysłowej stosują go przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą i dystrybucją wody butelkowanej do picia. Dlaczego? Ponieważ odwrócona osmoza skutkuje ograniczeniem bardzo szerokiego spektrum zanieczyszczeń. Jak to wygląda w liczbach?
Filtr odwróconej osmozy:
- 0,0005 mikrona – rozmiar otworu w membranie osmotycznej;
- 0,02–0,5 mikrona – rozmiar cząsteczki wirusa;
- 0,2–1,1 mikrona – rozmiar bakterii.
Jaka jest zasada działania odwróconej osmozy? To po prostu niezwykle dokładne sito, które wykorzystuje proces przenikania cząsteczek wody, zatrzymując zbyt duże zanieczyszczenia na błonie osmotycznej.
Odwrócona osmoza – wady
Co mówią użytkownicy o systemie odwróconej osmozy? Że uzyskana dzięki niej woda idealnie nadaje się do gastronomii, ale nie najlepiej do spożywania w domu i to tym bardziej w dużych ilościach. Można ją na przykład wykorzystywać do przygotowania potraw, herbaty czy kawy. Dania i napoje smakują wówczas dużo lepiej. A dlaczego użytkownicy mają zastrzeżenia do używania systemu odwróconej osmozy na co dzień w domu? I to mimo tego, że jest to bardzo rekomendowane rozwiązanie do uzdatniania wody kranowej? Chodzi o to, że proces filtrowania wody w oparciu o odwróconą osmozę usuwa z płynu minerały. Magnez, potas, wapń, czyli składniki niezbędne do tego, by organizm funkcjonował prawidłowo, zatrzymują się na błonie osmotycznej, podobnie jak cząsteczki zanieczyszczeń. I choć najwięcej minerałów dostarcza się organizmowi w dobrze zbilansowanej diecie, to woda również stanowi ich ważne źródło. Czy można poradzić sobie z tym problemem? Rozwiązaniem jest zastosowanie w filtrach odwróconej osmozy mineralizatora, rewitalizatora albo filtra mieszającego. Jak działają i w czym mogą pomóc?
1. Mineralizator – pojemnik wypełniony odpowiednią mieszanką skał naturalnych, przez które przepływa woda, doprowadzając do ich powolnego rozpuszczania. To najtańsze rozwiązanie stosowane do systemu odwróconej osmozy, dzięki któremu można choć częściowo dostarczać organizmowi minerały utracone na skutek filtrowania.
2. Rewitalizator – podnosi pH wody, wzbogaca ją w magnez oraz aktywny wodór. Po jego zastosowaniu woda zyskuje wiele zdrowotnych właściwości.
3. Filtr mieszający – miesza przefiltrowaną wodę z wodą surową według parametrów wybranych przez użytkownika systemu odwróconej osmozy.
Czy w systemie odwróconej osmozy można jeszcze wyróżnić jakieś wady? Na pewno nie powinien być stosowany jako jedyny system filtrowania wody, gdy pochodzi ona ze zbiorników naturalnych lub ze studni i zawiera biologiczne zanieczyszczenia. Jak z tego wybrnąć? Zastosować dwustopniowy filtr, który łączy błonę z ultrafioletową lampą, co będzie stanowić najbardziej skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami. By zredukować możliwość zużywania się membrany, można dodatkowo użyć filtra węglowego oraz osadowego (gdzie będą "lądować" siarkowodór, żelazo czy chlor). Specjalne filtry stosuje się także do zmiękczania twardej wody.
Odwrócona osmoza – ile to kosztuje?
Czy filtr odwróconej osmozy w ogóle się opłaca? Jeśli potraktuje się go jako inwestycję obliczoną na kilka lat, to owszem. Za dobrej jakości system można zapłacić 900–1200 złotych (razem z montażem). Co kilka lub kilkanaście miesięcy trzeba wymienić filtry, które kosztują około 100–150 złotych. Membranę zmienia się co kilka lat. Oznacza to, że spory wydatek rozkłada się na niemal dekadę, kiedy zamiast kupowania wody butelkowanej, można korzystać z domowego systemu odwróconej osmozy.
Zobacz także:
- Tych ziół lepiej unikać latem. Ich przyjmowanie może powodować zmiany skórne i objawy alergii
- Zielona herbata - właściwości zdrowotne naparu
- Co to jest BCAA? Dawkowanie, efekty stosowania i ewentualne skutki uboczne
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Capelle.r/Getty Images