filtry

  filtry

  Słońce ostatnio nie daje o sobie zapomnieć. Nic więc dziwnego, że wiele osób postanowiło skorzystać z jego promieni. Jednak nie wszystkim może to wyjść na dobre. Z opalania powinni zrezygnować ci, którzy niedawno przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19. Jak długo trzeba się powstrzymać? Dlaczego jest to takie ważne? Wyjaśniają dr Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej oraz dr Paweł Grzesiowski immunolog, ekspert profilaktyki zakażeń.

  Xenia Belskaya popularność zdobyła dzięki swojemu profilowi w mediach społecznościowych. Modelka stworzyła na Instagramie autorskie filtry, których obecnie używa ponad 50 miliardów osób. Wśród użytkowników znalazły się takie osoby jak Kylie Jenner, siostry Hadid, czy modelki Victoria Secret, a do autorki zadzwonił nawet sam wicepreses Spanchata z propozycją współpracy. Jak wyglądała droga do sukcesu?

  Kiedyś zależało nam jedynie na utrwalaniu rzeczywistości, a dziś pragniemy ją dodatkowo upiększać. Teraz także stało się to niemalże dziecinnie proste, bowiem filtry dostępne są nawet w mediach społecznościowych. Niewielu z nas jednak wie, że wiele z nich wykorzystuje algorytmy Sztucznej Inteligencji, a to ma swoje konsekwencje. Jakie? Zdradził ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  W internetowym świecie wszystko wydaje się idealne. Perfekcyjne sylwetki, lśniące włosy, nienaganna cera i zdjęcia w luksusowych miejscach to nieodłączne elementy wielu postów, które codziennie widzimy w mediach społecznościowych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że większość tych fotografii jest sztucznie preparowana pod publikę. Wyimaginowane zdjęcia potrafią zatem doprowadzić przeciętnych użytkowników do braku samoakceptacji i tzw. instadepresji. O kulcie perfekcjonizmu i jego wpływie na społeczeństwo porozmawialiśmy z psycholog, Katarzyną Kucewicz oraz aktorką, Zofią Zborowską.

  Znana i lubiana makijażystka gwiazd, Marta Gąska, zastanawiając się, skąd bierze się niezadowolenie klientek, zauważyła, że starają się one równać do zdjęć celebrytów, które są ewidentnie retuszowane. Zirytowana tym faktem wymyśliła akcję afirmującą naturalność, do której zaprosiła kilka znanych osób. O projekcie „Stay Yourself” opowiedziała nam nieco więcej sama makijażystka oraz aktorka Sylwia Gliwa.

  Według rankingu Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu wynika, że kranówka z Krakowa pod względem czystości zajmuje drugie miejsce wśród szesnastu krajów na świecie. Lepsza jest jedynie woda z Singapuru. Ale według ekspertów wodę z kranu możemy pić w całej Polsce. O skomentowanie tych informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: Rzecznika Prasowego MPWiK w Warszawie Romana Bugaja i Michała Kożurno, który propaguje picie wody z kranu. Dowiedzieliśmy się, jakie są zasady picia kranówki, skąd warszawskie wodociągi pobierają wodę i jak ją filtrują.

  Piękna, złocista opalenizna to wspaniała pamiątka z wakacji. Opalać się trzeba jednak z głową. Stosowanie kremów z filtrem jest wręcz obowiązkiem. Choć doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, to wielu z nas rezygnuje z tej powinności. Czasami taka niechęć do smarowania się kremem może przerodzić się nawet w "filtrofobię". Co to takiego? Dlaczego tak bardzo boimy się stosować preparatów chroniących naszą skórę przed promieniami UV? Jakie są na ten temat mity? O zaletach stosowania filtrów w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział dermatolog Marcin Ambroziak.