Rodzaje i zalety zewnętrznych filtrów akwariowych

Wypełnione wodą akwarium.
Filtr zewnętrzny do akwarium
Źródło: Ja'Crispy/Getty Images

Marzysz o pięknym akwarium, które stanie się wyjątkową ozdobą w Twoim domu? Jednym z najważniejszych elementów akwarium jest odpowiedni filtr. Dowiedz się, jak go wybrać i czyścić, aby woda w akwarium była miejscem przyjaznym dla rybek.

Zakładanie akwarium nie jest łatwym przedsięwzięciem. Rybki akwariowe są dosyć wymagające – do życia nie wystarczy im tylko naczynie i woda. Ważne, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie, rośliny, a także o zachowanie czystości. Czy filtr zewnętrzny do akwarium może w tym pomóc?

Co jest potrzebne do założenia akwarium?

Do stworzenia pięknego i czystego akwarium nie wystarczy tylko zakup naczynia, wlanie wody i wpuszczenie rybek. Zakładanie akwarium to znacznie bardziej skomplikowany proces. Ważny jest dobór zbiornika i odpowiednie akcesoria, takie jak odmulacz, grzałki czy uzdatniacz wody. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia akwarium jest urządzenie oczyszczające wodę, którym może być np. filtr zewnętrzny.

Hobby

Hobby

DD_20211216_Pasja_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

W hodowaniu rybek i prowadzeniu akwarium należy przede wszystkim pamiętać o tym, że są to żywe stworzenia, których zdrowie oraz samopoczucie jest najważniejsze. Dla właścicieli priorytetem często jest wygląd akwarium. Komponowanie się zbiornika z wnętrzem jest istotne, nie każde miejsce będzie jednak odpowiednie do postawienia naczynia. Akwarium powinno być umieszczone w cieniu – zapobiegnie to wytwarzaniu się glonów i bakterii. Akwaryści często stosują specjalne świetlówki z filtrami UVA i UVB, które oprócz dostarczania oświetlenia eliminują glony. Przydatna jest także grzałka, która pozwala dostosować temperaturę wody do gatunku ryby. Sprzętem, który pomaga zachować czystość w zbiorniku, są odmulacz i urządzenie filtrujące wodę. Dla początkujących akwarystów polecany jest filtr zewnętrzny do akwarium

Filtry - po co się ich używa?

Filtr to najważniejsze urządzenie w każdym akwarium. Odgrywa on ważną rolę w życiu każdej akwariowej rybki. Bez tego urządzenia utrzymanie czystości w zbiorniku jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Nawet gdy roślin oraz ryb jest mało, w naczyniu i tak gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie. Zbiornik bez filtra wymagałby nieustannej wymiany wody, co byłoby uciążliwe dla właścicieli i mieszkańców akwarium. Na szczęście filtry są łatwo dostępne.

Jaki filtr zewnętrzny do akwarium?

Filtr zewnętrzny do akwarium dzięki większej objętości wkładów filtracyjnych sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych akwariach. Choć trzeba wygospodarować mu trochę więcej miejsca, to wykazuje się efektywną pracą i nie wymaga częstego czyszczenia. Rodzajem filtra zewnętrznego jest filtr zewnętrzny kubełkowy. Montuje się go w zbiornikach większych niż 50 litrów, mocowany jest pod akwarium, a wodę doprowadza się rurami. Filtr zewnętrzny kubełkowy ma dużą pojemność wkładów, ale pobiera sporo mocy, a jego cena jest wysoka (od około trzystu do ponad tysiąca złotych). Filtr powinien być dostosowany do objętości akwarium. Akwarystom znany jest prosty wzór, który pomaga przy wyborze odpowiedniego rozmiaru - wydajność filtra to pojemność akwarium pomnożona przez trzy. Nie jest to jednak bardzo sztywna zasada. Ważne, aby urządzenie takie jak np. filtr zewnętrzny mogło przepompować całą wodę minimum raz na godzinę.

Akwarium - filtr zewnętrzny i jego czyszczenie

Czyszczenie filtra jest bardzo ważne. Aby urządzenie odpowiednio filtrowało wodę, przede wszystkim samo nie może być brudne. Pamiętaj jednak, aby nie czyścić filtra pod bieżącą wodą z kranu, bo może on stracić swoje właściwości. Dobrym rozwiązaniem będzie czyszczenie go w wodzie spuszczonej z akwarium. Filtr zewnętrzny posiada wiele wkładów, dlatego najpierw powinno się wyczyścić np. połowę z nich, a przy następnym czyszczeniu pozostałe. Założenie akwarium nie jest proste, wymaga przygotowania się właściciela i zakupu odpowiedniego sprzętu. Rybki potrzebują dobrego miejsca, w którym nie będą rozwijać się glony i bakterie. Wymaga ono czystości, którą zapewnić może właśnie filtr zewnętrzny do akwarium. Choć w taki sprzęt trzeba sporo zainwestować, to zapewni on czystą wodę, umożliwi jej zakwaszenie i oczyści ją z chemii. Wybierając filtr, pomyśl przede wszystkim o zdrowiu swoich pupili i postaraj się zapewnić im jak najlepsze warunki do życia i rozwoju.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości