Hobby

Wędkowanie jest bardzo kobiecym zajęciem. Udowadniają to pochodzące z Polski mistrzynie świata

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Polskie mistrzynie świata w wędkarstwie
Polskie mistrzynie świata w wędkarstwieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wędkarstwo uchodzi za typowo męski sport. Tymczasem kobiety również odnoszą na tym polu spore sukcesy. Polskie zawodniczki wywalczyły mistrzostwo świata w wędkarstwie spławikowym w 2021 roku w Holandii. Jak zaczęła się ich przygoda z wędkowaniem? Kto je tego nauczył? O tym panie opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Co kobiety ciągnie do wędkowania?

Elżbieta Mach-Piwowar, Bożena Larisch, Kamila Justa-Kowalska oraz Marta Gottwald-Białdyga to mistrzynie w wędkarstwie spławikowym. Choć wędkarstwo uchodzi za typowo męski sport, zawodniczki pokazują, że to jedynie krzywdzący stereotyp. Pani Marta wyznała, że pasją zaraził ją tata. - Wziął mnie na ryby pierwszy raz i tak już zostało do dzisiaj. Zawsze tata jest za mną. Siedzimy na tych rybach razem, wspiera mnie - mówiła w Dzień Dobry TVN.

- U mnie podobnie. Wujek łowił, rodzice mieli sklep wędkarski. Zaczęłam szperać w tych półkach, zachwycona tą różnorodnością i tak to trwa już 26 lat - mówiła pani Elżbieta. Warto dodać, że pani Elżbieta na zawody pojechała już dwa tygodnie po porodzie, łowiła także w ciąży.

Jakiego sprzętu używają?

- Wyczynowe wędkarstwo charakteryzuje się tym, że łowimy głównie tyczkami 11 i pół metra. Kobiety mają takie ograniczenie - mówiła w Dzień Dobry TVN Kamila Justa-Kowalska. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w wędkowaniu, muszą mieć świadomość, że niezbędny sprzęt jest dość drogi. Choć ceny są bardzo zróżnicowane, to trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 10 tysięcy złotych.

Warto dodać, że pani Kamila z wykształcenia jest ichtiologiem (ichtiologia to dział zoologii zajmujący się rybami), jednak wykształcenie w ogóle nie przydaje jej się podczas zawodów. - My z mężem, tak się złożyło, skończyliśmy rybactwo śródlądowe. Idąc na te studia, już od dziecka wiedziałam, będąc w szkole podstawowej, że to jest kierunek moich marzeń. Nie sądziłam jednak, idąc tam, że wędkarstwo z rybactwem ma tak niewiele wspólnego - dodała.

Jak wyglądają zawody wędkarskie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości