Akwarium roślinne krok po kroku - jak je założyć i jakie parametry utrzymać?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziewczynka wpatrująca się w akwarium. Akwarium roślinne.

Słodkowodne akwarium roślinne niewiele różni się w sposobie zakładania i utrzymania od zbiornika z rybami. Aby cieszyć się widowiskowym efektem, trzeba jednak utrzymać odpowiednie parametry wody, zapewnić właściwe oświetlenie i nawożenie.

Pierwsze akwarium roślinne zostało założone w 1930 r. Jego niezwykle ozdobny charakter sprawił, że zbiorniki tego typu bardzo szybko zdobyły oszałamiającą popularność. Wielu akwarystów decyduje się na założenie takiego akwarium. Ryby odgrywają w nim rolę drugoplanową - mogą, lecz nie muszą się w nim znaleźć.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Akwarium roślinne - holenderskie czy naturalne?

Powszechnie znane są dwa typy akwarium roślinnego – holenderskie, w którym rozłożenie roślin jest celowe i zaplanowane oraz naturalne, gdzie ingerencja człowieka w rozkład flory jest bardzo ograniczona, stąd też jest on niemalże przypadkowy. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się akwarium roślinne holenderskie, głównie z przyczyn estetycznych. Przy zakładaniu takiego zbiornika należy przestrzegać następujących zasad:

  • podstawę tworzą rośliny zielone, kolorowe są tylko barwnym akcentem i nie powinno się ich nadużywać;
  • rośliny większe wsadza się z tyłu akwarium, na przodzie znajdują się rośliny niskie i trawiaste;
  • obok siebie wsadza się różne gatunki roślin, unika się sąsiadowania ze sobą tych samych czy podobnych do siebie.

Oświetlenie akwarium roślinnego

Kluczowym czynnikiem, mającym wpływ na wzrost i utrzymanie roślin, jest oświetlenie. Zakłada się, że minimalnie powinno ono wynosić 1 W na 2 l wody, a optymalnie – 1 W na 1 l wody. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, należy wybrać akwarium roślinne raczej niskie - przy objętości od 50 do 200 l może mieć od 30 do 45 cm wysokości. Zbiornik powinien być nieco dłuższy niż wykorzystywane świetlówki, nie może być natomiast krótszy. Jaka barwa światła jest odpowiednia do akwarium roślinnego? Do wyboru są specjalistyczne świetlówki do tego typu zbiorników wodnych – mają one odpowiednią barwę, lecz są również dość drogie - lub świetlówki typu daylight, które można z powodzeniem wykorzystywać do oświetlania w akwarium roślinnym. Światło powinno być stosowane przez 12–14 godzin na dobę. 

Podłoże do akwarium roślinnego

Kolejną znaczącą kwestią jest podłoże. Najlepiej sprawdza się żwir akwarystyczny o neutralnym pH. Tak jak w przypadku zakładania akwarium rybnego - żwir trzeba najpierw kilkakrotnie przepłukać pod bieżącą wodą, a następnie wyparzyć. Pierwsza warstwa podłoża powinna mieć ok. 3-5 cm, na tej wysokości należy zastosować nawozy dla roślin akwariowych. Są to mieszanki podstawowych składników odżywczych, takich jak potas, azot i fosfor, oraz mikroelementów, m.in.: żelaza, cynku, magnezu, manganu, siarki. Następnie należy dokładnie wymieszać podłoże i dosypać żwir na wysokość do 8 cm.

Parametry wody w akwarium roślinnym 

Istotne dla prawidłowego rozwoju roślin jest to, aby utrzymać właściwe parametry wody w akwarium roślinnym. Powinny być one następujące:

  • temperatura: od 20 do 28℃;
  • pH wody: od 6,4 do 7,2;
  • twardość wody: miękka do średnio twardej.

Odpowiednie parametry wody sprzyjają rozwojowi flory i w pewnym stopniu ograniczają rozrost glonów. W związku z tym warto zadbać o ich utrzymanie. Należy je kontrolować, wykonując testy wody.

Akwarium roślinne - nawożenie CO2 

Dwutlenek węgla to jeden z czynników warunkujących proces fotosyntezy u roślin. Ponieważ stężenie CO2 w wodzie jest mniejsze niż w powietrzu, a jego forma w dużej mierze zależy od parametrów fizykochemicznych wody, należy zadbać o uzupełnianie jego braków. Zapotrzebowanie roślin akwariowych na dwutlenek węgla wynosi od 3 do 25 mg/l i jest zależne od specyficznych wymagań obsady danego zbiornika. Przy roślinach trudnych w uprawie warto się zaopatrzyć w odpowiednie zestawy CO2 do nano akwarium lub niskociśnieniowe zestawy CO2 w sprayu. W przypadku łatwiejszych w uprawie gatunków roślin wystarczy reaktor drożdżowy, który można przygotować samodzielnie z wody, cukru oraz drożdży i wprowadzić do akwarium roślinnego za pomocą wężyka.

Akwarium roślinne - wybór filtra 

Odpowiednia filtracja i przepływ wody w akwarium roślinnym to niezwykle istotne czynniki wzrostu flory. Należy odrzucić filtry podżwirowe (UGF), gdyż spowalniają one proces rozrostu korzeni. Niepolecane są również filtry wewnętrzne i kaskadowe. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest kubełkowy filtr zewnętrzny. Powinien on mieć ok. trzy- lub czterokrotnie większy przepływ niż objętość zbiornika. Dodatkowo można zastosować falownik, czyli cyrkulator powietrza, który bierze udział w transporcie dwutlenku węgla po akwarium roślinnym. 

Ryby w akwarium roślinnym

Akwarium roślinnego oczywiście nie trzeba zarybiać - z powodzeniem obędzie się bez wodnej fauny. Jednak należy to rozważyć, gdyż rybki mogą być pożyteczne w akwarium roślinnym. Choćby z uwagi na fakt, że pomagają utrzymać pod kontrolą przyrost glonów. W tym celu należy wybierać gatunki ryb, które odżywiają się glonami. Unikać natomiast trzeba dużych ryb, które kopią w podłożu i mają skłonność do niszczenia pieczołowicie zasadzonej roślinności.

Akwarium roślinne stanowi niebanalną ozdobę pomieszczeń. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, należy raz w tygodniu wymieniać wodę oraz przycinać rośliny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images

Pozostałe wiadomości