Mata grzewcza do terrarium – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Terrarium
Mata grzewcza do terrarium – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Źródło: Gordana Milosevic/Getty Images
Hodowla tropikalnych zwierząt staje się niezwykle popularna. Sklepy zoologiczne oferują coraz więcej egzotycznych osobników, które charakteryzują się zróżnicowanymi wymaganiami bytowymi. W większości przypadków podstawą jest odpowiednio dobrane terrarium. Jego rozmiary oraz wyposażenie podyktowane są wymaganiami konkretnego gatunku. Hodowcy starają się zapewnić zwierzakom warunki podobne do tych, które panują w ich naturalnym środowisku. Oprócz wilgotności odpowiednio dobranego podłoża oraz rodzaju pożywienia bardzo ważna jest temperatura powietrza. Mata grzewcza do terrarium z termostatem pozwala utrzymać stabilną temperaturę, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Należy pamiętać, że każdy egzotyczny gatunek charakteryzuje się nieco innymi wymaganiami w tym zakresie.

Przed zakupem maty, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest jej grubość. Chcąc zaoszczędzić nieco miejsca, należy wybierać cienkie modele, wyposażone w solidne kable grzewcze. Ich równomierne rozłożenie gwarantuje prawidłowe rozprowadzanie ciepła. Kolejnym istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo zwierzaka. Choć maty to urządzenia o niewielkiej mocy, wszystkie przewody elektryczne muszą być zabezpieczone. Jak zamontować matę grzewczą do terrarium? Odpowiednim miejscem jest bok lub spód. Maty wyposażone są w samoprzylepną warstwę, którą przykleja się na oczyszczoną i suchą powierzchnię.

Zobacz wideo: Zwierzęta

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Mata grzewcza do terrarium – funkcje

Większość tropikalnych lub subtropikalnych zwierząt w naturalnym środowisku funkcjonuje w dość specyficznych warunkach. Lasy tropikalne charakteryzują się dużą wilgotnością, wysoką temperaturą oraz stosunkowo niewielkim nasłonecznieniem. W dzień na pustyniach jest bardzo gorąco i sucho, w nocy natomiast temperatura znacznie spada. Odtworzenie warunków, w których żyje dany gatunek na wolności jest kluczowe w hodowli egzotycznych zwierząt, nawet jeśli osobnik urodził się w niewoli. Mata grzewcza do terrarium z termostatem pozwala kontrolować temperaturę i w razie potrzeby ją regulować. Może być stosowana z innymi źródłami ciepła takimi jak:

  • lampy grzewcze – sprawdzą się idealnie w przypadku tworzenia wysp grzewczych, gdyż emitują stożek ciepła w konkretnym kierunku. Podczas montażu należy zabezpieczyć lampę, aby zwierzę nie miało do niej dostępu, w przeciwnym razie może dotkliwie się poparzyć,
  • przewody grzewcze – zazwyczaj używane poza terrarium. Występują w różnych długościach, dzięki czemu istnieje możliwość ogrzewania kilku terrariów jednocześnie. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Kabli nie można m.in. krzyżować, gdyż grozi to uszkodzeniem przewodu. Nie powinny się również stykać. 

Odpowiednie warunki bytowe pozwalają ograniczyć lub całkowicie wyeliminować choroby oraz dolegliwości zwierząt. Oprócz podniesienia temperatury powietrza, mata spełnia jeszcze jedną funkcję. Gady w naturalnym środowisku uwielbiają wygrzewać się na kamieniach oraz piasku. Jako zwierzęta zmiennocieplne, regulują w ten sposób temperaturę swojego ciała, zaś po wygrzaniu są bardziej aktywne. Maty zainstalowanie pod warstwą piachu lub niewielkimi kamieniami imitują ten proces. Wszystkie jaszczurki oraz węże będą chętnie korzystały z możliwości nagrzania swojego ciała. Umieszczając w terrarium jakiekolwiek źródło ciepła, należy odpowiednio je zabezpieczyć. Dotyczy to zarówno głównej części grzewczej, jak i osprzętu. Zaniechanie tej czynności może doprowadzić do dotkliwego poparzenia. Ile kosztuje mata grzewcza do terrarium? Cena jest uzależniona przede wszystkim od wielkości, mocy oraz producenta urządzenia. Zazwyczaj stosuje się produkty o mocy wahającej się między 5W a 45W.

Zobacz wideo: Węże Bernarda

Bernard Berć
Węże Bernarda
Źródło: Dzień Dobry TVN

Mata grzewcza – na co zwracać uwagę przed zakupem?

Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Sklepy zoologiczne oferują szereg produktów. Na co należy zwracać uwagę?

  • Jakość wykonania to jeden z najważniejszych wskaźników wpływających na wybór maty. Istotną kwestią jest równomierne rozmieszczenie kabli grzewczych, w przeciwnym wypadku mata nie będzie odpowiednio rozprowadzała ciepła. Dodatkowo przewody muszą być solidnie zamontowane.
  • Materiał powinien być wodoodporny oraz bardzo wytrzymały. Jego jakość bezpośrednio przekłada się na żywotność urządzenia.
  • Długość przewodu w myśl zasady "im dłuższy, tym lepszy".
  • Wymiary maty nie powinny być takie same jak terrarium, zaleca się stosowanie nieco mniejszych modeli.

Przed kupnem lub adopcją egzotycznego zwierzaka, należy zapoznać się z jego wymaganiami bytowymi, specyficznymi zachowaniami oraz potencjalnymi chorobami. Warto również podliczyć wszystkie koszty. W większości przypadków zakup jaszczurki czy węża stanowi tylko niewielką część kosztów. Wymagane jest terrarium, do którego osobno dokupuje się wyposażenie. Stałym kosztem jest urozmaicony pokarm oraz kontrolne wizyty u lekarza weterynarii. Dodatkowo przyszły hodowca musi zastanowić się, czy dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu na opiekę, karmienie i sprzątanie terrarium. Warto także przemyśleć, kto mógłby zaopiekować się pupilem podczas urlopu właściciela. Przyszli hodowcy, świadomi wszystkich powyższych aspektów, śmiało mogą rozpocząć hodowlę egzotycznych zwierząt. Wybór gatunków w sklepach zoologicznych jest ogromny.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości