Akwarium kula to popularny zbiornik wodny dla małych ryb, jednak spotyka się z wieloma sprzecznymi opiniami. Rybki najczęściej trzymane w kuli to welonki i bojowniki. Jak urządzić akwarium kulę?
Popularnym zbiornikiem dla rybek jest akwarium kula, charakteryzująca się niestandardowym kształtem i rozmiarem. Kule akwarystyczne to najpowszechniejsze mieszkania złotych rybek i bojowników Betta. Wbrew pozorom okrągłe akwaria nie powinny być domem dla ryb, ponieważ niekorzystnie wpływają na ich funkcjonowanie i zdrowie.
Akwarium kula
Akwarium kula to rodzaj wykonanego ze szkła zbiornika o pojemności 1–30 litrów. Okrągłe akwaria powstają dzięki technice dmuchania szkła i są bardzo dekoracyjnym gadżetem w domu. Mimo wszystko spotykają się z negatywnym odbiorem i dezaprobatą ze względu na niestandardowy kształt i dość mały rozmiar.
Najczęściej spotykane rybki w kuli to welonki i karasie chińskie, nazywane również złotymi rybkami. Złota rybka w kuli to najpopularniejszy prezent dla początkującego akwarysty. Dno zbiornika wypełnia się naturalnym żwirkiem lub szklanymi kulkami, na których umieszcza się rośliny i inne dekoracje.
Akcesoria w akwarium
Jak urządzić akwarium kulę? Jeżeli postanowimy założyć akwarium, powinniśmy pamiętać o absolutnych niezbędnikach każdego akwarium. Ilość potrzebnych sprzętów uwidacznia problem rozmiaru i kształtu kuli. Bardzo ważnym elementem każdego akwarium jest filtr akwarystyczny, ogrzewanie i oświetlenie. Takie akcesoria odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie roślin i ryb oraz utrzymują pożądaną czystość wody. Filtr akwarystyczny usuwa fizyczne i chemiczne zanieczyszczenia wody oraz poprawia jej klarowność i jakość. Oświetlenie akwarium wpływa na rozwój i funkcjonowanie ryb oraz biochemiczne procesy fotosyntezy roślin, natomiast ogrzewanie odpowiada za utrzymywanie pożądanej temperatury wody. Dopełnieniem akwarium jest termostat oraz karmnik automatyczny lub mechaniczny. Ze względu na niestandardowe rozmiary akwarium w kształcie kuli w takim zbiorniku często nie ma możliwości zainstalowania wszystkich niezbędnych akcesoriów. Niektóre akwaria kule mają wbudowane filtry i lampy ogrzewające wodę, które nie zawsze cechują się pożądaną efektywnością. Najpopularniejszym oświetleniem okrągłego akwarium jest lampa LED o lepszej wydajności w porównaniu ze standardowymi żarówkami i świetlówkami. Sklepy zoologiczne oferują gotowe akwaria kule z filtrem, który odpowiada za utrzymywanie czystości wody i prawidłowych warunków higienicznych. Nie powinniśmy się decydować na żadne rybki do kuli bez filtra, ponieważ nie zapewnimy im odpowiednich warunków do funkcjonowania.
Akwarium kula bez filtra – skutki
Hodowanie rybek w zbiornikach bez urządzenia uzdatniającego i oczyszczającego wodę przyczynia się do wzrostu toksycznych związków azotowych oraz pogorszenia jakości wody. Akwaria bez filtrów brudzą się dużo szybciej i nieprzyjemnie pachną. Brak filtrów przyczynia się również do niewłaściwego nasycenia wody tlenem. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyposażyć zbiornika w filtr lub akwarium kula jest sytuacją chwilową, możemy zastosować m.in. listwy i kamienie generujące strumień bąbelków napowietrzających. Niedotlenienie akwarium doprowadza do wydzielania się amoniaku i emisji innych związków chemicznych wpływających na rozwój glonów.
Jakie rybki można trzymać w kuli?
Najczęściej wybierane rybki do kuli to bojowniki i złote rybki. Mimo że ryby te mogą przeżyć w kuli kilka lat, stanowi to dla nich ciężkie doświadczenie i zwiększa ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania. Welonka w kuli pływa w nienaturalny dla siebie sposób i nie ma możliwości ukrycia się w żadnym kącie akwarium. Taka sytuacja ją stresuje i zmniejsza odporność na choroby. Zaokrąglony kształt zbiornika zniekształca obraz widzenia ryby i prowadzi do problemów z błędnikiem, a nawet ślepoty. To, jakie ryby trzymamy w kuli, zależy przede wszystkim od nas, ale odpowiedzialny akwarysta powinien wiedzieć, że nie powinny tam przebywać dłużej niż na czas dowiezienia ich do domu. Dużo mniej popularne osobniki morskie, które mogą żyć w powyższych warunkach, to meduzy hodowlane. Zaokrąglone brzegi akwarium chronią meduzę przed zaklinowaniem się, a powolny ruch wody nie zakłóca prawidłowego funkcjonowania parzydełkowca.
Zobacz także:
- Akwarium dla rybek – rodzaje, urządzenie i akcesoria
- CO₂ w akwarium – jakie ma znaczenie i jaką spełnia rolę?
- Najmniejsze akwarium świata jest wielkości pudełka zapałek i zrobił je Polak. "Sklejałem je z szyby milimetrowej"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Glasshouse Images / Getty Images