Hodowla żółwi wodno-lądowych w akwarium i oczku wodnym. Co należy wiedzieć?

Hodowla żółwi wodno-lądowych w akwarium i oczku wodnym. Co należy wiedzieć?
Hodowla żółwi wodno-lądowych w akwarium i oczku wodnym. Co należy wiedzieć?
Źródło: Belikart / Getty Images
Żółwie wodne, a właściwie wodno-lądowe, to chętnie wybierane zwierzątka domowe. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wymagająca jest hodowla tych gadów. Wskutek tego wiele żółwi trzymanych jest w zbyt małych lub źle wyposażonych akwaterrariach, a także cierpi z powodu źle dobranej diety.

Zwierzęta domowe i dzikie

Sonia Maciuszek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?

Błędem jest zakładanie, że kupiony mały żółw wodno-lądowy pozostanie przy tym rozmiarze. Żółwie chińskie, jedne z najmniejszych, osiągają od 12 do 15 cm długości, natomiast najpopularniejszy gatunek, żółw czerwonolicy, będzie mierzył co najmniej 19 cm. Jak opiekować się żółwiem wodnym w domowych warunkach?

Żółw w oczku wodnym czy w akwarium? Gdzie go hodować?

W sklepach zoologicznych najczęściej można spotkać żółwie czerwonolice lub żółtolice, nazywane również żółtouchymi. Osobniki w sklepowych akwariach mogą mierzyć zaledwie kilka centymetrów, jednak należy pamiętać, że karapaks (wierzchnia część skorupy) żółwia wodnego może osiągnąć długość ok. 30 cm. Dlatego najmniejsze docelowe akwarium, a właściwie akwaterrarium, powinno mieć pojemność od 100 do 200 litrów przy jednym mieszkańcu i dodatkowe 100 litrów przy każdym następnym. Wymienione dwa najpopularniejsze gatunki żółwi wodnych najlepiej czują się w temperaturze 24–26℃. Tafla wody powinna znajdować się na takim poziomie, aby stojący pionowo żółw mógł mieć zakrytą całą skorupę. Dno najlepiej wysypać gruboziarnistym żwirkiem akwariowym. Należy również umożliwić pupilowi wyjście na ląd, np. montując specjalną wysepkę dla żółwi lub korzeń odpowiednich rozmiarów, czyli takich, które pozwolą zwierzęciu bez trudu zmieścić się na lądzie w całości.

Sprawdź, jakie są dokładne wymagania dla żółwi żyjących w akwarium: Akwarium dla żółwia lądowego i wodno-lądowego. Jakie powinno spełniać wymagania?

Akwariowy żółw wodny potrzebuje także specjalnego filtra do wody, oświetlenia oraz ogrzewania. Najlepsze będą reflektory o mocy 100 lub 160 W, które dadzą zwierzęciu przyjemne ciepło. Dobrym wyborem będą lampy rtęciowe, emitujące światło podobne do naturalnego, co zapewni żółwiowi wodno-lądowemu komfort i pozwoli jego organizmowi wytwarzać odpowiednią ilość witaminy D3. Przy lampach innego typu należy dodatkowo ogrzewać akwaterrarium, najlepiej stosując specjalne grzałki oraz termostat. Przy lampach rtęciowych często nie ma takiej potrzeby. Aby kontrolować temperaturę w akwaterrarium, warto wyposażyć je w termometr. Nie można też zapominać o właściwej wentylacji zbiornika i utrzymywaniu w nim wysokiej wilgotności.

Jeżeli istnieje taka możliwość, żółw wodno-lądowy może przebywać również w oczku wodnym, jednak wyłącznie od wiosny do jesieni. W takiej sytuacji powinno się je dodatkowo zabezpieczyć, aby uchronić gada przed drapieżnikami oraz zapobiec jego ucieczce. Zimą żółw powinien bezwzględnie przebywać w domu, ponieważ niskie temperatury są dla niego dużym zagrożeniem.

Co je żółw wodno-lądowy? Dieta i witaminy

Pokarm dla żółwi wodnych w przypadku większości gatunków powinien składać się zarówno z produktów roślinnych, jak i mięsnych. Najlepszym sposobem na ułożenie jadłospisu dla pupila będzie naśladowanie jego sposobu odżywiania się w naturze. Do odpowiednich pokarmów roślinnych należą liście, a niekiedy także całe rośliny wodne. Niewskazane są natomiast popularne warzywa, które mogą prowadzić do otłuszczenia narządów wewnętrznych żółwia. Z pokarmów mięsnych, odpowiednich dla żółwi wodnych, najlepiej podawać niewielkie rybki, larwy, ślimaki wodne, niektóre mięczaki, np. krewetki, a czasem także dżdżownice. Mięczaki mogą pochodzić z mrożonek, jednak nie należy karmić nimi zwierzęcia zbyt często. Dodatkowo dietę pupila można wzbogacić o gotowy pokarm dla żółwi wodno-lądowych, który jest dostępny w wielu sklepach zoologicznych. Suchą żywność można również namoczyć i dodać do niej specjalne witaminy dla żółwi, które zapewnią zwierzęciu zdrowie i dobrą kondycję. Ze względu na dietę tych gadów niewskazane jest trzymanie ich z rybkami, które stanowią ich pożywienie w warunkach naturalnych. Żółwie wodno-lądowe zwykle najlepiej karmić co 3 dni. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z zachowaniem odpowiedniej higieny w akwaterrarium, a także ze stanem zdrowia jego mieszkańców. Przekarmiony żółw wodny narażony jest na choroby, między innymi związane z otłuszczeniem narządów wewnętrznych. Co więcej, po gadach tych trudno rozpoznać chorobę, a jej przeoczenie może skończyć się dla nich tragicznie. Hodowla żółwi wodno-lądowych może być fascynująca, jednak tylko wtedy, gdy zapewni się im odpowiednie warunki. Mały żółwik wodny ze sklepu szybko urośnie, przy czym wzrosną także jego wymagania, o czym nigdy nie można zapominać. Dlatego zakup tego zwierzęcia zawsze powinien być przemyślaną decyzją.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości