Jak założyć akwarium morskie? Co trzeba wiedzieć i jakie posiadać akcesoria?

Rybki w akwarium w słoiku
Urvashi9/Getty Images
Akwarium morskie nazywane jest prywatnym kawałkiem oceanu. Rzeczywiście – wygląda imponująco. Założenie i utrzymanie go w dobrej kondycji jest zadaniem trudnym, wymagającym dużo czasu, cierpliwości i nakładów finansowych.

Ryby i rośliny słonowodne są bardzo wrażliwe na zmianę parametrów fizykochemicznych wody. Dlatego też akwarium morskie trzeba nieustannie pod tym względem monitorować. Do tego celu potrzebne są specjalne urządzenia, o których istnieniu akwaryści słodkowodni wcale nie muszą wiedzieć.

Jak założyć akwarium morskie?

Na pytanie, jak założyć akwarium morskie, nie da się udzielić odpowiedzi krótkiej i wyczerpującej. Zadanie to wymaga merytorycznego przygotowania i zgromadzenia budżetu, bo akwarium morskie to spory koszt – może sięgać nawet 2–3 tys. złotych.

Tak jak w przypadku zakładania każdego zbiornika wodnego – trzeba zacząć od ustalenia jego wielkości i wyboru miejsca, w którym akwarium będzie stało. Akwarystyka morska jest znacznie łatwiejsza, gdy ma się do dyspozycji duże zbiorniki wodne. Utrzymanie właściwych parametrów w zbiornikach mniejszych niż 100 l jest trudne i wymaga więcej pracy.

Dostępne na rynku oprzyrządowanie do akwarium morskiego z reguły jest dostosowane do większego litrażu, więc trudniej jest znaleźć osprzęt do mniejszych zbiorników słonowodnych. Najlepiej sprawdzają się akwaria niższe, ale szersze – jest to związane z prawidłowym rozproszeniem światła w wodzie. Prawidłowy stosunek oświetlenia w akwarium morskim powinien wynosić 1 W światła na 1 l wody.

Jakie akcesoria są potrzebne do założenia akwarium morskiego?

Jeśli chce się założyć domowy zbiornik słonowodny, możemy kupić w sklepie zoologicznym akwarium morskie zestaw nano reef lub samodzielnie skompletować sprzęt potrzebny do jego uruchomienia.

Aby założyć nano akwarium morskie, potrzebne są następujące akcesoria:

  • Oświetlenie – powinno się składać z dwóch świetlówek: dziennej o mocy 10 000 K – najlepiej T5 lub HQI przy większych zbiornikach – oraz aktynicznej o barwie niebieskiej.
    • Filtr RO () – odwrócona osomoza potrzebna jest do przygotowania wody do akwarium morskiego. Woda wodociągowa i głębinowa zawiera zbyt wiele związków, które uniemożliwiają utrzymanie właściwych parametrów.
      • Falowniki (pompy cyrkulacyjne) – liczba i moc uzależnione są od wielkości zbiornika, ich zadaniem jest wytworzenie rozproszonej fali cyrkulacyjnej. W akwarium morskim nie powinno być tzw. stref martwych, ze stojącą wodą.
        • Odpieniacz – za pomocą drobnych pęcherzyków powietrza usuwa z wody nieczystości w sposób mechaniczny. Im drobniejsze są bąbelki, tym dokładniejszy proces odpieniania. Najbardziej wydajne są odpieniacze z wirnikiem igiełkowym, ale używa się także tych z pompą powietrzną oraz kostką z drewna lipowego. Nie stosuje się ich w zbiornikach do 50 l.
          • Żywa skała – obumarła część rafy koralowej, na której rosną nowe kolonie koralowców, to podstawa w akwarystyce morskiej, warunkuje powstanie właściwego biotopu i jest odpowiedzialna za naturalną filtrację akwarium. Powinna zajmować minimum 15–20% objętości akwarium morskiego, na każde 10 l przypada od 1,5 do 2 kg żywej skały.
            • Grzałka z elektronicznym termostatem – należy utrzymać stałą temperaturę wody na poziomie 25–27℃.
              • Termometr do kontroli temperatury – nie może mieć wkładu rtęciowego.
                • Sól morska – stosuje się ją do zasolenia wody do akwarium morskiego, również tej stosowanej do podmiany. Może być bogata lub uboga w makro- i mikroelementy. W drugim przypadku należy samodzielnie uzupełniać wodę o potrzebne pierwiastki.
                  • Hydrometr lub refraktometr – urządzenia do pomiaru poziomu zasolenia. Refraktometr jest dokładniejszy, ale również droższy.
                    • Testy – potrzebne do sprawdzenia parametrów: NH3, NO2, NO3, PH (przedział 7–9), KH, PO4, Mg i Ca.
                      • Sump – mniejszy zbiornik pomocniczy, który instaluje się pod akwarium głównym. Powinny się w nim znaleźć urządzenia służące do filtracji i utrzymywania parametrów wody. Po obróbce w sumpcie woda wraca do zbiornika głównego pompą. W małych zbiornikach można go zastąpić panelem filtracyjnym wydzielonym w akwarium.

                        Po skompletowaniu wyprawki można rozpocząć zakładanie akwarium morskiego. Należy zacząć od wlania odpowiednio zasolonej wody do ⅔ objętości akwarium i włączyć falowniki. Po 24 godzinach wkłada się żywą skałę. Zapoczątkowuje to cykl dojrzewania akwarium, który może trwać nawet kilka miesięcy.

                        W dojrzałym zbiorniku powinny się utrzymywać parametry na stałych poziomach: NH3=0, NO2=0, NO3<25 mg/l, PH=8,1–8,5, KH=8–12. Jest to faza, kiedy nie ma już brunatnych glonów, a zielone są w fazie zanikania. Dopiero wówczas można zacząć zasiedlanie.

                        Ryby morskie akwariowe

                        Obsadę akwarium morskiego należy rozpocząć od wpuszczenia tzw. „ekipy czyszczącej”, czyli bezkręgowców, takich jak: krab pustelnik, krewetka czyszcząca, rozgwiazda piaskowa, ślimaki.

                        Następnie wpuszcza się ryby morskie akwariowe – w zbiorniku 100 l przy dobrym systemie filtracyjnym można hodować 4 niewielkie rybki. Początkującym akwarystom polecane są błazenki okoniowe (nemo) – nie są terytorialne i wykazują stosunkową odporność na błędy, które przytrafiają się na początku.

                        Akwarium morskie może być zjawiskową ozdobą każdego pomieszczenia. Wymaga jednak dużych nakładów pracy, czasu i pieniędzy oraz sporej cierpliwości.

                        Zobacz wideo: HGTV: Akwarium w salonie - jak je wyeksponować?

                        HGTV/x-news

                        Zobacz także:

                        Autor: Adrian Adamczyk

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                        Materiał promocyjny

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana