Małe akwarium dla rybek – jak je dobrze zaaranżować?

akwarium dla rybek
Fot. Image by Catherine MacBride / Getty Images
Małe akwarium dla rybek może być ciekawą ozdobą pomieszczenia. Aby było dobrym mieszkaniem dla swoich lokatorów, należy je w odpowiedni sposób urządzić i zadbać o to, by rybki miały w nim właściwe warunki. Jednymi z kluczowych czynników są temperatura oraz roślinki.

Początkującym akwarystom poleca się zacząć od niewielkich zbiorników. Małe akwarium dla rybek łatwiej jest odpowiednio zaaranżować. Niemniej trzeba się liczyć z tym, że również ono wymaga sporo pracy i merytorycznego przygotowania.

Więcej:

Małe akwarium dla rybek – podstawowe informacje

Małe akwarium dla rybek to zbiornik wodny o pojemności 25–30 l. Zgodnie z zasadą akwarystów, według której na każdą rybkę powinno przypadać co najmniej 5 l wody, aby zwierzęta czuły się swobodnie, w takim zbiorniku można trzymać 5–6 osobników. Modne, choć zdecydowanie niepolecane, jest małe akwarium kula . Do podstawowych wad kulistego akwarium zalicza się utrudnioną wymianę gazową, problemy z montażem sprzętu koniecznego do utrzymania właściwych parametrów oraz z usuwaniem glonów z wypukłych szyb. Co więcej, małe akwarium kula nie służy zdrowiu podopiecznych. Powoduje konieczność pływania po okręgu, co może skutkować problemami z błędnikiem, a brak kątów, w których można się schronić, jest przyczyną podwyższonego poziomu stresu. Według akwarystów ryby mieszkające w zbiornikach tego typu mogą żyć nawet o połowę krócej niż ich pobratymcy w prostokątnych akwariach. Najlepsze i najwygodniejsze małe akwarium powinno mieć prostopadłe ściany. Zbiorniki tego typu zdecydowanie łatwiej jest zaaranżować i wyposażyć, a ryby czują się w nich swobodniej.

Osprzęt do małego akwarium

Każde akwarium, niezależnie od swojego rozmiaru, aby mogło prawidłowo funkcjonować i zapewniać rybkom właściwe warunki bytowe, musi posiadać odpowiedni osprzęt. Do podstawowego wyposażenia małego akwarium zalicza się:

· Filtr akwariowy, odpowiedzialny za napowietrzenie i filtrację wody. Warto zainwestować w nieco większy filtr do małego akwarium , w przeciwnym razie trzeba będzie go często czyścić, co nie jest korzystne. Gromadzące się na nim bakterie nitryfikacyjne skutecznie pomagają w walce z zanieczyszczeniami i glonami.

  • Grzałkę służącą do ogrzewania wody.
    • Termometr umożliwiający kontrolę temperatury.
      • Oświetlenie – zazwyczaj jest elementem stałym pokrywy akwarium.
        • Tło do akwarium – powinno przedstawiać rośliny.
          • Żwirek spełniający funkcję podłoża.

            Poza tym przydadzą się: czyścik do szyb, odmulacz do dna, termostat i siatka do odławiania ryb. Cały osprzęt należy kupić w sklepie akwarystycznym. Artykuły nieprzeznaczone do użytkowania w akwariach mogą mieć szkodliwy wpływ na ryby (np. kamienie wapienne) lub powodować nadmierny rozwój glonów (np. kamienie zawierające metale). Zamiast kompletować elementy potrzebne do uruchomienia domowego zbiornika wodnego, można kupić gotowe małe akwarium w zestawie ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami.

            Jak urządzić małe akwarium?

            Aranżację małego akwarium należy zacząć od dokładnego umycia zbiornika oraz wszystkich elementów, które zostaną do niego włożone. Powinno się to robić wyłącznie za pomocą czystej gąbki i gorącej wody, ponieważ detergenty mogą mieć negatywny wpływ na ryby i rośliny. Żwirek należy kilkakrotnie wypłukać pod bieżącą wodą i wyparzyć we wrzątku. To właśnie od niego rozpoczynamy urządzanie małego akwarium. Żwir trzeba lekko ubić ręką na dnie zbiornika. Następnie wypełniamy akwarium do połowy wodą i rozpoczynamy sadzenie roślin oraz montaż sprzętu – grzałki, filtra i termometru. Rośliny do małego akwarium muszą być dostosowane do gatunku ryb, które będą w nim żyły. O wiele łatwiejszy w obsłudze jest zbiornik słodkowodny niż małe akwarium morskie , dlatego początkującym akwarystom poleca się hodowlę słodkowodnych ryb. Po posadzeniu roślin dolewamy wodę i uruchamiamy sprzęt. Zanim zostaną wpuszczone pierwsze rybki do małego akwarium , trzeba odczekać ok. 10 dni, aby woda się ustała, a zbiornik zaczął właściwie pracować i żyć swoim życiem. Przez ten czas nie należy czyścić filtra ani ingerować w akwarium. To okres konieczny do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych i ustalenia właściwych parametrów. Wpuszczając ryby, należy je oswoić z warunkami termicznymi panującymi w akwarium. Woreczek, w którym zostały kupione, trzeba włożyć do akwarium, zaczepiając go o brzeg, aby wyrównać temperaturę wody.

            Ile kosztuje małe akwarium?

            Małe akwarium dla rybek słodkowodnych to koszt rzędu kilkuset złotych. Cena jest zależna m.in. od tego, czy sprzęt kupuje się oddzielnie, czy też jest to małe akwarium zestaw . W pierwszym przypadku można się zdecydować na tańsze lub droższe rozwiązania, w drugim – wszystko jest już gotowe, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo czasu na poszukiwania odpowiedniego osprzętu. Zazwyczaj małe akwarium kosztuje nie więcej niż 500 złotych. Cena znacząco wzrasta w przypadku aranżacji akwarium morskiego, do którego wyposażenia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Gatunki ryb morskich mają znacznie większe wymagania co do środowiska bytowania niż ryby słodkowodne. Są też bardziej wrażliwe na błędy hodowców.

            Małe akwarium dla rybek może być tylko żywą ozdobą mieszkania albo początkiem wspaniałej akwarystycznej przygody, która może przerodzić się w prawdziwą pasję.

            Zobacz film: Rybki z ferajny. Źródło: Dzień Dobry TVN

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości