Co to jest fish pedicure? Czy istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu?

GettyImages-143663130.jpg
GettyImages-143663130.jpg
Fish pedicure reklamowany jest jako najbardziej naturalny sposób na zmiękczenie skóry stóp i złuszczenie z nich twardego naskórka. Wykonywany jest z pomocą rybek, które skubią skórę, pozostawiając ją niezwykle przyjemną w dotyku.

Chociaż fish pedicure stał się niezwykle popularny, ma również swoich przeciwników wskazujących na płynące z tego zabiegu niebezpieczeństwa. Czy jest się czego obawiać i czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia fish pedicure?

Na czym polega fish pedicure?

Fish pedicure przeprowadzany jest z wykorzystaniem rybek garra rufa , po polsku nazywanych brzaną ssącą. Gatunek ten w przyrodzie występuje w Syrii, Turcji i Jordanii. Rybki charakteryzują się pomarańczowo-brunatną barwą oraz bezzębnymi pyszczkami i mierzą około 14 cm. Ponoć w krajach swojego pochodzenia często żywią się martwym naskórkiem , stąd pomysł na ich wykorzystanie w zabiegach pielęgnacyjnych przez gabinety SPA. Z pomocą tych rybek można przeprowadzić również peeling dłoni, a nawet całego ciała.

Przed wykonaniem fish pedicure należy dokładnie umyć stopy, po czym zdezynfekować skórę preparatem z alkoholem. Wtedy też pracownik salonu powinien przeprowadzić wywiad pod kątem przeciwwskazań do fish pedicure. Następnie stopy wkłada się do akwarium z ciepłą wodą i mnóstwem rybek, które zaczynają skubać martwy naskórek. Sam peeling nie jest bolesny, możliwe jest jedynie odczuwanie łaskotek oraz mrowienia. Po zakończonym zabiegu, czyli po ok. 30 minutach, stopy są dokładnie osuszane. Cena fish pedicure najczęściej oscyluje wokół 70 zł, jednak w dużych miastach należy przygotować się nawet na wydatek ponad 150 zł.

Takie zabiegi mają wielu zwolenników, którzy podkreślają ich naturalność , a także poprawę krążenia w miejscu przeprowadzania procedury. Wskazują oni również na pożyteczne działanie wydzielanego przez brzany ssące enzymu, dithranolu , który nie tylko zmiękcza naskórek, lecz także zapobiega nawrotom rozmaitych chorób skóry. Z kolei przeciwnicy fish pedicure mówią o licznych niebezpieczeństwach związanych z zabiegiem, głównie o możliwości zakażeń.

Zobacz także: Jak przygotować stopy do lata?

Niebezpieczeństwa i przeciwwskazania do fish pedicure

Do głównych niebezpieczeństw związanych z zabiegiem fish pedicure należą różnego typu zakażenia oraz infekcje . Do najgroźniejszych wirusów, jakimi można zarazić się w ten sposób, należą zapalenie wątroby typu C, HPV, a nawet HIV. Zwolennicy fish pedicure bronią tego zabiegu, twierdząc, że wystarczy odpowiednia dbałość o higienę w salonie , aby wyeliminować ryzyko zakażenia. Wskazują między innymi na konieczność mycia i dezynfekcji wanienek do pedicure po każdym kliencie, regularnych badań sanepidu, m.in. dotyczących sprawdzania stanu wody, kontrolowania pochodzenia rybek i zamawiania ich wyłącznie ze sprawdzonych hodowli, a także montowania odpowiedniego systemu filtracji w wanienkach. W rzeczywistości jednak nawet rygorystyczne przestrzeganie wszystkich tych zaleceń nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa . Wynika to w dużej mierze z możliwości zakażenia klienta salonu przez same rybki. Poza względami bezpieczeństwa przeciwnicy wskazują również na inny problem związany z fish pedicure, a mianowicie warunki życia ryb. Dlatego do osób, które walczą o usunięcie tego zabiegu z oferty salonów kosmetycznych, należą także obrońcy praw zwierząt.

Osoby, które mimo wszystko zdecydują się na fish pedicure, powinny również zapoznać się z listą przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu . Możliwość jego wykonania wykluczają m.in.:

  •  choroby skóry, w tym grzybica, kurzajki, a także stany zapalne;
  •  otarcia skóry;
  •  obniżenie odporności organizmu w wyniku różnych chorób;
  •  cukrzyca, szczególnie przy występującej stopie cukrzycowej;
  •  posiadanie rozrusznika serca;
  •  zarażenie wirusem HPV;
  •  wszelkie choroby zakaźne krwi;
  •  depilacja nóg za pomocą wosku na mniej niż dobę przed ewentualnym wykonaniem fish pedicure.

Wszystkie te przeciwwskazania wynikają zarówno z troski o zdrowie osoby, która mierzy się z jednym z powyższych problemów, jak i pozostałych klientów, którzy mogliby zarazić się jedną z uwzględnionych na liście chorób. Niestety zakładanie, że osoba cierpiąca na jedną z nich z pewnością nie poddała się zabiegowi, jest zbyt optymistyczne. Nie każdy przecież wie, że jest nosicielem groźnej choroby, dlatego nie zostanie to wykazane w wywiadzie przed zabiegiem fish pedicure . Korzystanie z tego typu usługi zawsze niesie zatem ze sobą pewne ryzyko.

Fish pedicure, choć wydaje się kuszącą perspektywą, głównie ze względu na swoją naturalność, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Każdy sam powinien zdecydować, czy mimo wszystko chce podjąć ryzyko, jednak warto najpierw dobrze się zastanowić, czy gra rzeczywiście jest warta świeczki.

Zobacz film: Jak Katarzynie Burzyńskiej spodobał się fish pedicure? Źródło: TVN Style

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!