Sztuczne rośliny do akwarium - jak je przygotować, by wyglądały jak prawdziwe?

Rośliny i dekoracje w akwarium
Fot. hamikus/Getty Images

Akwarystyka na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat przeszła drogę, w której obecność żywych roślin w akwarium może zostać zastąpiona tymi sztucznymi. Zdania wśród akwarystów na temat sztucznych roślin są podzielone. Większość z nich preferuje żywe rośliny, podkreślając ich niepodważalne zalety.

Sztuczne rośliny akwariowe mają wiele plusów i są świetną alternatywą dla roślin naturalnych. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy nie ma możliwości posiłkowania się roślinami żywymi. Przed rozpoczęciem przygody z sztucznymi roślinami akwariowymi, warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej, by odpowiednio je wykorzystać i cieszyć się ich urokiem.

Sztuczne rośliny akwariowe - czym są?

W dzisiejszych czasach sztuczne rośliny akwariowe wyglądają jak prawdziwe. Nie różnią się kolorystyką, kształtem, a nawet tym, jak zachowują się w wodzie. Idealnie odwzorowują naturalne kształty, fakturę liści i barwy żywych roślin. Na rynku dostępnych jest wiele sztucznych roślin do akwariów. Warto wybierać te najlepsze, które produkowane są z wysokiej jakości materiałów, co sprzyja ich trwałości oraz temu, że długo zachowują swój wygląd. Co więcej, sztuczne rośliny do akwarium są łatwiej dostępne niż rośliny naturalne i można osiągnąć dzięki nim naprawdę niezwykłe efekty wizualne. Urządzenie wnętrza akwarium może stanowić świetną zabawę, a jego efekt powinien spełniać swoją funkcję estetyczną - atrakcyjnie udekorowane akwarium to element wystroju mieszkania, które będzie jego niewątpliwą ozdobą. Najważniejszą funkcją roślin w akwarium, żywych czy sztucznych, jest zapewnienie rybom środowiska, w którym będą się czuć bezpiecznie. W jaki sposób? Bujne i ciekawie zaaranżowane dekoracje roślinne są dla ryb schronieniem przed zagrożeniem ze świata zewnętrznego. Dzięki sztucznym roślinom akwariowym, nie trzeba cykliczne zanurzać rąk w wodzie i straszyć ryb.

Sztuczne rośliny do akwarium - plusy i minusy

Sztuczne rośliny akwariowe mają wiele zalet, które przemawiają za ich użyciem. Przydatne mogą być zwłaszcza początkującym akwarystom, gdyż nie wymagają wiele troski i pielęgnacji. Jakie są plusy sztucznych roślin do akwariów?

· nie umierają, nie rosną zbyt duże, nie odpadają od podłoża i nie stają się nieatrakcyjne z powodu złej pielęgnacji;

· są łatwe do czyszczenia - można je łatwo wyjąć i usunąć brud czy glony;

· nie mają wymagań świetlnych, dzięki czemu oszczędzamy na świetle i energii;

· nie przynoszą ze sobą pasożytów, nie gniją i nie zanieczyszczają zbiornika;

· nie będą podjadane przez rybki, dzięki czemu w akwarium nie będą pływać poobgryzane roślinki;

· są tańsze w utrzymaniu - oszczędzamy na nawozie, którego nie trzeba stosować;

· mniej stresu dla ryby - brak prac związanych z przycinką oraz przesadzaniem;

· mniej czasochłonne - szybki i trwały efekt aranżacyjny.

Wady sztucznych roślin akwariowych:

· nie pochłaniają dwutlenku węgla;

· nie wytwarzają tlenu;

· nie spełniają takich samych funkcji biologicznych jak rośliny żywe - nie stanowią pożywienia dla roślin;

· nie hamują wzrostu glonów;

· nie można ich pielęgnować, co samo w sobie może stanowić przyjemność dla akwarystów;

· nie wchłaniają toksyn;

· niektóre z nich mogą wyglądać na sztuczne - są przerysowane i nienaturalne w kształtach;

· nie tworzą środowiska do rozwoju dobrych bakterii.

Jak przygotować sztuczne rośliny do akwarium?

Sprawdzone marki i dobre materiały - tym najlepiej kierować się przy zakupie sztucznych roślin. Warto pamiętać, by nie oblewać ich wrzątkiem ani nie wygotowywać! Taki ruch mógłby skończyć się utratą faktury i koloru, ale co najważniejsze, kontakt z wrzątkiem mógłby spowodować wydzielenie się ze sztucznego tworzywa szkodliwych chemikaliów, które mogłyby być zabójcze dla rybek. Kupując sztuczne rośliny do akwarium, warto zwrócić uwagę na ich zapach - nie powinien on być zbyt ostry. Przed włożeniem ich do akwarium, trzeba je dokładnie umyć - najpierw w bieżącej wodzie, a następnie w gorącej, ale nie wrzącej, dodatkowo bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych lub mydła. O czym jeszcze warto pamiętać przygotowując sztuczne rośliny do akwarium? Trzeba nimi ukryć niezbędny sprzęt, który znajduje się w akwarium. Aby to zrobić, należy wybrać długie i gęste rośliny, które zakryją wszystkie filtry i grzejniki . Myśląc o świetle, warto pamiętać, że sztuczne rośliny akwariowe nie wymagają dodatkowego oświetlenia , wystarczy użyć zwykłych świetlówek akwarystycznych.

Sztuczne rośliny do akwarium są bardzo dobrą alternatywą dla żywych roślin. Są mniej czasochłonne i wymagają mało przygotowań do umieszczenia ich w akwarium. Najważniejsze, że spełniają swoją główną funkcję - tworzą bezpieczne środowisko, w którym żyją ryby. Z tych powodów, sztuczne rośliny akwariowe będą dobrym wyborem dla początkujących akwarystów i nie tylko.

Zobacz film: Rośliny w domu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości