Akwarium (łac. aquarium ) to sztuczny zbiornik z wodą do hodowli ryb różnorodnego gatunku i rozmiaru. Podstawowe akcesoria do akwarium służą do prawidłowego rozwoju ryb, ale też do stworzenia im warunków zbliżonych do naturalnych. Akwaria mogą mieć zróżnicowany rozmiar, kształt i wygląd, który powinien być dostosowany do jego przyszłych mieszkańców.
Więcej:
- Małe akwarium dla rybek – jak je dobrze zaaranżować?
- Co warto wiedzieć o czyszczeniu akwarium?
- Co to jest fish pedicure?
Każde akwarium powinno być wyposażone w kilka podstawowych akcesoriów, które umożliwią rybom prawidłowe funkcjonowanie i odpowiednie warunki do rozwoju. Wyróżniamy akwaria z tworzyw sztucznych, w całości odlane ze szkła, klejone lub ramowe. Do podstawowych kształtów należy prostokąt i kwadrat, ale popularne są również kule i wazy, niekoniecznie komfortowe dla niektórych gatunków ryb.
Podstawowe akcesoria do akwarium
Do podstawowych akcesoriów akwariowych należy oświetlenie , które ma wpływ na procesy życiowe ryb, a także procesy biochemiczne roślin. Do akwarium słodkowodnego zaleca się stosowanie oświetlenia ledowego wykonanego z materiału przeciwkorozyjnego. W odróżnieniu do tradycyjnych świetlówek, oświetlenie LED zużywa mniej energii i jest bardziej wytrzymałe. Diody zastosowane w panelach ledowych oferują światło w wielu odcieniach podkreślających kolory roślin, a dodatkowo wspomagających wzrost i rozwój ryb i roślinności.
Przy udziale emisji światła zachodzą procesy fotosyntezy, dlatego dobór oświetlenia jest priorytetem decydującym o prawidłowym funkcjonowaniu środowiska wodnego. Zbyt silne oświetlenie może doprowadzić do utleniania fotosensybilizowanego, którego efektem jest uszkodzenie błon roślin, a nawet ich śmierć.
Do pozostałych sposobów oświetlenia akwarium należą: jarzeniówki , żarówki i żarniki . Przy zakupie oświetlenia należy kierować się wyborem naturalnego światła, trwałością i zużyciem energii. Najczęściej stosuje się zimne światło w kolorze białym lub niebieskim.
Oprócz oświetlenia do podstawowych akcesoriów akwarystycznych należy ogrzewanie . Prawidłowa temperatura akwarium jest stabilizowana za pomocą grzałek chroniących ryby przed infekcjami, chorobami oraz nieprawidłowym rozwojem roślin. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje ogrzewania akwarium:
- grzałka bez termostatu,
- grzałka z termostatem,
- grzałki przepływowe.
Wybór grzałki jest przede wszystkim zależny od rozmiaru akwarium i od tego, jaka moc nas interesuje. Szczególnie polecane są grzałki z termostatem, dzięki którym możemy regulować temperaturę w akwarium.
Do podstawowego wyposażenia akwarium dla ryb zalicza się także filtr akwarystyczny , który unieszkodliwia glony i bakterie znajdujące się w akwarium, absorbuje substancje chemiczne i usuwa zawiesiny wodne. Filtr odpowiada za usuwanie z wody substancji powstałych w wyniku procesów naturalnych, a także wprawia wodę w ruch, który odpowiada za wymianę gazową, prawidłowy rozkład temperatury i dotlenienie akwarium. Filtry składają się z wkładu filtracyjnego i pojemnika przeznaczonego na wkłady, systemu odprowadzania i doprowadzania wody, a także pompy wymuszającej ruch wody. Filtry akwarystyczne możemy stosować zewnętrznie poza akwarium lub wewnętrznie, a ze względu na pełnione funkcje wyróżniamy filtry mechaniczne i biologiczne. Te pierwsze posiadają wbudowane wkłady mechaniczne, natomiast w przypadku filtrów biologicznych czynnikiem aktywnym są bakterie odpowiadające za procesy nitryfikacyjne i denitryfikacyjne.
Filtry akwarystyczne w niektórych przypadkach zawierają napowietrzacze zwane brzęczykami, które doprowadzają do akwarium niezbędny tlen.
Karmnik na pokarm
Podstawowym elementem każdego akwarium jest karmnik na pokarm suchy i mokry , który niekiedy podaje się także bezpośrednio. Coraz powszechniejsze karmniki funkcjonują mechanicznie i są dużą wygodą w przypadku wyjazdu właściciela. Karmniki posiadają wyświetlacze LCD, dzięki czemu możemy zaprogramować krotność karmienia i dawkę pożywienia. Automatyczne karmniki na pokarm umożliwiają karmienie ryb do 5 razy dziennie przy zachowaniu optymalnej świeżości jedzenia.
Akcesoria dodatkowe
Dodatkowe akcesoria akwarium to kwestia gustu i inwencji twórczej właściciela rybek. Akwaria dużych rozmiarów oprócz ryb pomieszczą również rośliny, tło i inne ozdoby . W sklepach akwarystycznych zakupimy dwustronne tła mocowane klejem do tapet lub tła 3D tworzące naturalny i efektowny wystrój akwarium. Najpopularniejsze tła są stworzone z pianki poliuretanowej i przypominają skały lub kamienie. Możemy również udekorować akwarium sztucznymi roślinami oraz ceramicznymi pniakami i jaskiniami, w których chętnie chowają się rybki. Niektóre sklepy zoologiczne oferują zakup gotowych zestawów akwarystycznych, dzięki czemu nie zapomnimy o żadnym istotnym elemencie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN