O małżach "pracujących" w "Grubej Kaśce" w Warszawie opowiedziała nam Magdalena Wojewódzka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Osiem osobników z gatunku skójka zaostrzona pracuje w wodociągach warszawskich od kilkunastu lat. Są odławiane z bardzo czystych wielkopolskich jezior i do nas przywożone. Obserwujemy je przez okres dwóch tygodni. Sprawdzamy ich aktywność życiową.
Jak wygląda ich praca?
One żerują sobie w wodzie wiślanej przepływającej przez zbiornik, a my bacznie opbserwujemy ich pracę. Sprawdzamy czy się nie odizolowały, czyli czy się nei zamknęły. To mogłoby oznaczać, że w Wiśle są jakieś zanieczyszczenia lub niebezpieczne substancje.
Jakie zadanie w wodociągach mają ryby?
Marta Pytkowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie
Ryby nie mają czujników. Pracownicy, którzy są do tego dedykowani obserwują nasze rybki. Jak się zachowują, jak jedzą i czy są odpowiednio ruchliwe. Na podstawie tych obserwacji sprawdzamy, czy nie regują negatywnie na środowisko. Rybki pracują do dwóch lat, a potem są oddawane do Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
Czy zwierzętom zdarza się obijać w pracy?
Maciej Matusiak, Stacja Uzdatniania Wody Czaniec
Były dwa leniuszki, które nei chciały pracować 24 godziny na dobę. Co 24 godziny szły sobie na odpoczynek i odpoczywały przynajmniej 3 godziny. Są to skorupiaki, które też potrzebują odpoczynku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
podziel się: