Gorące tematy

Małże i ryby pracują w wodociągach i dbają o jakość naszej wody

Gorące tematy

Małże i ryby pracują w wodociągach i dbają o jakość naszej wody

O jakość wody w naszych kranach, żeby była ona zdatna do picia, dba nie tylko cały sztab ludzi, ale też specjalnie do tego wybrane małże i ryby.

O małżach "pracujących" w "Grubej Kaśce" w Warszawie opowiedziała nam Magdalena Wojewódzka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Osiem osobników z gatunku skójka zaostrzona pracuje w wodociągach warszawskich od kilkunastu lat. Są odławiane z bardzo czystych wielkopolskich jezior i do nas przywożone. Obserwujemy je przez okres dwóch tygodni. Sprawdzamy ich aktywność życiową.

Jak wygląda ich praca?

One żerują sobie w wodzie wiślanej przepływającej przez zbiornik, a my bacznie opbserwujemy ich pracę. Sprawdzamy czy się nie odizolowały, czyli czy się nei zamknęły. To mogłoby oznaczać, że w Wiśle są jakieś zanieczyszczenia lub niebezpieczne substancje.

Jakie zadanie w wodociągach mają ryby?

Marta Pytkowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie

Ryby nie mają czujników. Pracownicy, którzy są do tego dedykowani obserwują nasze rybki. Jak się zachowują, jak jedzą i czy są odpowiednio ruchliwe. Na podstawie tych obserwacji sprawdzamy, czy nie regują negatywnie na środowisko. Rybki pracują do dwóch lat, a potem są oddawane do Instytutu Rybactwa Śródlądowego.

Czy zwierzętom zdarza się obijać w pracy?

Maciej Matusiak, Stacja Uzdatniania Wody Czaniec

Były dwa leniuszki, które nei chciały pracować 24 godziny na dobę. Co 24 godziny szły sobie na odpoczynek i odpoczywały przynajmniej 3 godziny. Są to skorupiaki, które też potrzebują odpoczynku. 
Co sądzisz o tym artykule?
68
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0