Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że jedzenie ryb jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Niektóre gatunki są szczególnie wartościowe. Należy do nich jesiotr syberyjski - nieco zapomniana ryba, która na szczęście ostatnio znowu wraca do łask i… do naszych przepisów.
Jesiotr syberyjski kojarzy się głównie z kawiorem wytwarzanym z jego ikry, popularne są także bliny gryczane z kawiorem - to pyszne danie, ale ta ryba oferuje znacznie więcej możliwości! Warto je wykorzystać.
Dlaczego warto jeść jesiotra syberyjskiego?
Pod względem wartości jesiotr jest niesamowicie odżywczy i należy wręcz do czołówki wśród ryb. Dostarcza wielu cennych mikroelementów, wśród nich m.in. cennego fosforu i potasu. Dobroczynnie wpływa na serce, ciśnienie krwi, pracę nerek czy układu nerwowego. Jesiotr syberyjski zawiera także cenny kwas foliowy i witaminę A, tak ważną dla wzroku,
Mięso jesiotra ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, świetnie obniża poziom niezdrowego cholesterolu. To również skarbnica wartościowych i łatwo przyswajalnych aminokwasów, które wzmacniają kości, przyspieszając wchłanianie wapnia oraz wspomagają koncentrację i pamięć.
Jeśli wartości odżywcze jesiotra syberyjskiego to niewystarczający argument, by po niego sięgnąć, warto wspomnieć o zaletach jego mięsa. Jest niezwykle delikatne, niemal pozbawione ości, dzięki czemu świetnie nadaje się do przyrządzania na różne sposoby - do smażenia, pieczenia, grillowania, a nawet marynowania czy przygotowania smacznej zupy.
Jesiotr syberyjski - przepis na pyszną i zdrową rybę
Pomysłów na jesiotra jest bardzo dużo. Dania z wykorzystaniem tej ryby wyróżniają się prostotą wykonania i gwarantują sukces kulinarny. Do jego przyprawienia najbardziej nadaje się natka pietruszki, cytryna, bazylia czy estragon. Nie należy przesadzać z dodatkami, podstawą jest sól i masło.
Jednym z najprostszych sposobów na danie z jesiotra jest jego usmażenie na patelni. Dzwonka ryby możemy obtoczyć w jajku i bułce, a następnie usmażyć na patelni. Pamiętajmy, by zrobić to na niewielkiej ilości tłuszczu - mięso z jesiotra samo w sobie jest bardzo tłuste.
Najbardziej tradycyjnym przepisem w Polsce jest ten, który datowany jest na ponad 200 lat wstecz. Nosi nazwę “ jesiotr syberyjski po polsku”. Według tego przepisu jesiotra należy posolić i ugotować z warzywami: selerem, marchewką i pietruszką. Potem rybę układamy na talerzu i polewamy sosem przygotowanym z masła, namoczonych w mleku bułek i rybnego bulionu, który wcześniej ugotowaliśmy. Bardzo pożywne i proste danie.
Jesiotra możemy także upiec w piekarniku. Jesiotr syberyjski pieczony w całości jest banalnie prosty do zrobienia. To wyśmienite, a jednocześnie wykwintne danie może przygotować naprawdę każdy. Potrzeba jedynie ryby, czosnku, cytryny i kilku przypraw. Do środka ryby należy włożyć kilka ząbków czosnku, ćwiartki cytryny, przyprawy (np. rozmaryn czy estragon) i masło. Tak przygotowany jesiotr może poleżeć w lodówce przez noc, a następnego dnia wystarczy go upiec w piekarniku. W zależności od wielkości jesiotra wystarczy 40-60 minut na każdą ze stron. Do blachy możemy dodać także białe wino - tak przygotowany jesiotr syberyjski będzie soczysty i pełen cudownych aromatów!
Jednym ze sprawdzonych sposobów na jesiotra jest także zupa, której bazę stanowi wywar z głowy i płetw. Oprócz ryby do wywaru dodajemy także ogórki kiszone, cebulę, marchew, seler, ziemniaki oraz koperek.
Prosty sposób na wykwintną potrawę
Jesiotr syberyjski to ryba o wyjątkowym, unikalnym smaku. W prosty sposób można przyrządzić z niej bardzo eleganckie, wykwintne danie. Pamiętajmy też, jak bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie jej obecność w diecie. Pozytywnie oddziałuje na układ krążenia i układ nerwowy i odporność, wzmacnia kości i zęby, poprawia wygląd skóry i paznokci, a przy okazji zwiększa poziom serotoniny, który wpływa pozytywnie na nasz nastrój.
Warto do codziennego menu włączyć ryby - zwłaszcza królewskiego jesiotra syberyjskiego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN