Lotos to jeden z najpiękniejszych kwiatów, który może być uprawiany w oczku wodnym. Jest jednak dość wymagającą rośliną, warto więc przed zakupem sadzonek bliżej przyjrzeć się jej potrzebom. Poznaj najciekawsze gatunki lotosu i zasady pielęgnacji.
Choć lotos bywa mylony z popularną lilią wodną, w rzeczywistości nietrudno rozpoznać go już na pierwszy rzut oka. Podczas gdy lilie są delikatnie zanurzone w wodzie, lotos należy do roślin unoszących się nad jej powierzchnią. Zazwyczaj także znacznie piękniej się prezentuje – kwiaty, rosnące na odpowiednim stanowisku i odpowiednio pielęgnowane, często wyglądają tak wyjątkowo, że przypominają te sztuczne. Inne popularne nazwy, które stosuje się w odniesieniu do tego gatunku, to bobowiec, nurzybób oraz bób wodny.
Nasiona lotosu można kupić już w większości sklepów, niedoświadczeni ogrodnicy powinni jednak zrezygnować z samodzielnych prób ich wykiełkowania i zdecydować się na zakup dorosłych roślin. Zobacz, jakie gatunki występują najczęściej, które nadają się do uprawy akwariowej i czym się charakteryzują.
Lotos orzechodajny i żółty – co warto o nich wiedzieć? Charakterystyka gatunków
Wśród tych roślin powszechne są tylko dwa gatunki, czyli lotos orzechodajny i żółty. Oba występują na różnych obszarach, w Polsce w uprawie spotykany jest częściej ten pierwszy.
Lotos orzechodajny bywa nazywany także wodnym. Gatunek ten wywodzi się z obszarów Azji oraz Australii. Jego cechą charakterystyczną są płożące się na dnie zbiorników wodnych kłącza, z których wyrastają długie i cienkie pędy zakończone liśćmi oraz pięknymi kwiatami, które mogą mieć kolor biały lub różowy. Ze względu na swoją wielkość prezentują się niezwykle atrakcyjne.
Lotos żółty spotykany jest w zbiornikach wodnych o niewielkiej głębokości. Naturalnie rosnące egzemplarze gatunku występują na Wyspach Kanaryjskich oraz w Ameryce Środkowej. Gatunek jest niezwykle ciepłolubny i przy odpowiednich warunkach szybko się rozmnaża. Kwiaty rośliny mają kolor jasnożółty.
Jakie wymagania ma lotos? Uprawa i pielęgnacja rośliny
Lotos to roślina dość wymagająca, zwłaszcza pod względem podłoża. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje ona stanowiska bogatego w składniki odżywcze, o dużej ilości substancji pokarmowych. Dlatego też, w miarę możliwości, należy starać się o regularne nawożenie miejsc, w których rosną lotosy. Warto wybierać stanowiska ciepłe i słoneczne.
Odpowiednim terminem na sadzenie kłączy jest kwiecień, druga połowa miesiąca lub jego koniec. Egzemplarze posadzone w późniejszym czasie mogą nie zdążyć się rozwinąć na tyle, aby zakwitnąć. Lotos warto sadzić jedynie kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi.
Lotos w akwarium – jakie gatunki wybierać do uprawy akwariowej? Odmiany kolorystyczne
Niektóre gatunki lotosu są chętnie stosowane jako rośliny akwariowe. Ze względu na to, że naturalnym miejscem ich występowania są tereny wodne, wraz z innymi roślinami mogą stworzyć naprawdę piękne naturalistyczne kompozycje.
Najpopularniejszy lotos do akwarium to bananowy, nazywany także grzybieńczykiem bananowym. Jest ceniony ze względu na oryginalne liście i ciekawy wygląd. Jego pokrój przypomina kiść bananów, co znalazło swoje odzwierciedlenie także w nazwie gatunku. Roślina osiąga około 30 cm wysokości. W zależności od warunków w akwarium, liście lotosu mogą przybierać różne odcienie zielonego i czerwonego.
Kolejnym gatunkiem, nadającym się do uprawy w akwarium, jest lotos tygrysi. W Polsce może być hodowany jedynie jako roślina akwariowa, w cieplejszym klimacie spotykany jest również w uprawie ogrodowej. Zyskał on popularność dzięki trzem kolorowym odmianom: zielonej, fioletowo–czerwonej oraz czerwonej. Lotos tygrysi ma charakterystyczne cętkowane liście, postrzępione przy brzegach, dzięki czemu prezentuje się naprawdę wyjątkowo.
Zastosowanie lotosu poza ogrodem
Kwiat lotosu jest niezwykle powszechny w krajach azjatyckich, gdzie często traktuje się go jako pewnego rodzaju symbol. W Wietnamie i Kambodży niezwykle popularne są przekąski, przygotowywane z dodatkiem tej rośliny. Z jej liści często parzy się także herbatę. W Egipcie z kolei kwiat jest chętnie wykorzystywany jako baza zapachowa do perfum lub jako dodatek do innych kompozycji kwiatowych.
Co ciekawe, spożywanie lotosu ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie. Jadalne są wszystkie części rośliny, najchętniej wykorzystywane są jednak kwiaty, liście oraz nasiona, które często nazywane są orzeszkami lotosowymi. Egzemplarze tego gatunku są świetnym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy C, a także błonnika pokarmowego. Lotos zawiera sobie również cenne składniki mineralne, jest bogaty w magnez, cynk, żelazo oraz miedź.
>>> Zobacz też:
- Jałowiec – właściwości i zastosowanie w kuchni
- Gloksynia ogrodowa (syningia) – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja
- Dlaczego czarne jagody są dobre na biegunkę? Jak stosować?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN