Dlaczego czarne jagody są dobre na biegunkę? Jak stosować?

ręka z papierem toaletowym
Fot. diarrhea / Getty Images

Czarne jagody (inaczej borówka czernica) są jednym z najstarszych naturalnych leków na biegunkę. Działają ściągająco, przeciwzapalnie, bakteriobójczo. Czarne jagody podawane na biegunkę pozwalają uniknąć odwodnienia.

Jagody są całkowicie bezpieczne, dlatego znajdują zastosowanie w leczeniu biegunki u dzieci. Jako lekarstwo stosowany jest m.in. odwar z suszonych jagód. Znany jest też przepis na syrop z borówki czernicy.

Więcej:

Jagody jako naturalny sposób na biegunkę

Biegunka należy do najczęściej występujących dolegliwości. Jest ona objawem wielu chorób. U większości pacjentów ustępuje samoistnie. U dorosłych o biegunce można mówić, gdy masa płynnych lub papkowatych stolców przekracza 250 g na dobę. O rozwolnieniu świadczy również zwiększona częstotliwość oddawania stolca, tzn. gdy dochodzi do tego częściej niż 2 razy na dzień. Postać ostra rozwolnienia występuje wtedy, gdy jej objawy utrzymują się krócej niż 7 dni. Biegunka przewlekła dotyczy osób, które zmagają się z tą dolegliwością dłużej niż 14 dni. U dzieci objawem biegunki ostrej jest oddawanie przez 10 dni więcej niż 3 wodnistych stolców na 12 godzin.

Postępowanie w przypadku dorosłych i dzieci, u których występuje biegunka, obejmuje w pierwszej kolejności identyfikację oraz leczenie swoistej przyczyny stanu biegunkowego. Ważne jest wyrównanie istniejących zaburzeń wodno-elektrolitowych. W celu poprawy komfortu życia u niektórych pacjentów pojawia się konieczność użycia niespecyficznych środków przeciwbiegunkowych.

Zobacz także: Soda oczyszczona – właściwości i zastosowanie

Naturalnym panaceum na rozwolnienie są jagody – poleca się je na biegunkę zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Warto jednak zaznaczyć, jakie jagody są dobre na biegunkę. Jest to kwestia warta wyjaśnienia, spożywa się przecież jagody goji, acai czy jagodę kamczacką. Jednak to nie one pomagają na rozwolnienie. Jagodą zalecaną w sytuacji pojawienia się biegunki jest czarna jagoda (łac. Vaccinium myrtillus), znana również jako borówka czernica. Jej owoce należy zbierać od czerwca do lipca. Są one źródłem kwasów organicznych, pektyn, soli mineralnych, zespołu barwników antocyjanowych, witamin C i B1 oraz garbników. Co ważne, borówka czernica to owoc, który zaliczany jest do surowców, co do których stosowania nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie powinno zatem dziwić, że czarne jagody są często wykorzystywane na biegunkę u dziecka.

Dlaczego jagody są dobre na biegunkę?

Czarne jagody są skutecznym sposobem na biegunkę dzięki garbnikom, które są obecne m.in. w owocach. Zawartość garbników w borówce czernicy wynosi 5–12%. Są to przede wszystkim garbniki katechinowe (skondensowane), których podstawową strukturą jest cząsteczka hydroksyflawanolu-3 (katechiny). Składniki te można znaleźć również w liściach borówki – są one źródłem 7% garbników katechinowych.

Garbniki mają właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze. Pozytywnie wpływają na motorykę jelit i błony śluzowe wyściełające przewód pokarmowy. Preparaty, które zawierają ekstrakty z czarnej jagody, zmniejszają przepuszczalność błon śluzowych, co sprawia, że biegunka i ewentualne odwodnienie organizmu przestają być problemem. Niwelują też bóle brzucha oraz uczucie nudności. Co więcej, obecne w borówce czernicy garbniki mają zdolność wiązania się z toksynami jelitowymi i solami metali ciężkich, dzięki czemu mogą być one wydalone z organizmu.

Zobacz także: Praktyczne wskazówki jak uprawiać jagody goji

Jakie jagody podawać na biegunkę?

Skuteczność borówki czernicy w leczeniu rozwolnień jest bardzo wysoka. Na biegunkę pomagają jagody suszone, owoce świeże i te przetworzone ze słoika. Na omawianą dolegliwość pomaga odwar z Vaccinium myrtillus. Aby móc go przygotować, potrzebne są następujące składniki:

  •  1–3 łyżki suszonych jagód,
  • 75 ml gorącej wody.

Przygotowanie:

1. Przyrządzanie odwaru zacznij od wsypania owoców do garnka i zalania ich wodą.

2. Oba składniki gotuj pod przykryciem przez ok. 5 minut.

3. Następnie odstaw odwar na 10 min, a później przecedź.

Tak przygotowane domowe lekarstwo należy pić 2–3 razy dziennie po pół szklanki. Istnieje również przepis na odwar z liści jagody. Jest on równie dobry na biegunkę, jak ten z owoców. Aby móc go przygotować, należy zaopatrzyć się w łyżkę świeżych liści jagód i 375 ml gorącej wody. Sposób jego przyrządzenia i dawkowania jest taki sam jak w przypadku odwaru z suszonych owoców.

Osobom borykającym się z rozwolnieniem polecany jest też syrop z czarnych jagód. Do przygotowania porcji dla 2 osób potrzebne są następujące składniki:

  •  ½ kg jagód,
  •  ½ kg cukru.

Przygotowanie syropu:

1. Owoce umyj, a następnie odsącz na dużym sicie.

2. Czyste jagody przesyp do miski i zasyp cukrem.

3. Powstały sok ostrożnie wlej do wyparzonych słoików.

4. Syrop w szczelnie zamkniętych słoikach pasteryzuj przez 20 minut w temperaturze 85℃.

Dorośli w razie pojawienia się biegunki powinni przyjmować od 2 do 5 łyżek syropu 2 razy dziennie, z kolei dzieci 1–2 łyżki również 2 razy na dzień.

Zobacz film: Kurczak w pikantnym sosie jagodowym. Źródło: Getty Images

Bibliografia:

J. Drozd, E. Anuszewska, Czarna jagoda – perspektywy nowych zastosowań w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób cywilizacyjnych, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie” 2013, 2, s. 226–235.

A. Hałoń, A. Samet, A. Gładysz, Leczenie biegunek – praktyczne spojrzenie na współczesne możliwości i ograniczenia terapii, „Przewodnik Lekarza” 2001, 4(5), s. 60–65.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości