Soda oczyszczona – właściwości i zastosowanie

Łyżka sody oczyszczonej.
Fot. Michelle Arnold EyeEm / Getty Images

Soda oczyszczona wykorzystywana jest przede wszystkim do czyszczenia, jednak to nie jedyna jej zaleta. Z pewnością przyda się w każdym domu. Warto wiedzieć, jakie jest jej zastosowanie.

Soda oczyszczona ma właściwości lecznicze, czyszczące, a także sprawdza się w kuchni. Warto znać jej właściwości i wykorzystać ją nie tylko podczas generalnych porządków. Jakie jest zastosowanie sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona – zastosowanie w domu

Jednym ze składników niezwykle przydatnych w domu jest soda oczyszczona . Zastosowanie ma zarówno jeśli chodzi o czyszczenie, jak i gotowanie.

Soda oczyszczona może być wykorzystywana do czyszczenia butów . Sprawdzi się szczególnie przy wybielaniu obuwia. Wystarczy łyżeczka stołowa sody oczyszczonej, łyżeczka wody oraz ½ łyżeczki wody utlenionej. Tak przygotowana mieszanka to idealny sposób na wyczyszczenie białych butów. Trzeba tylko pamiętać, żeby wcześniej oczyścić je z pierwszego brudu, przecierając je szmatką, a następnie nanieść pastę z sody oczyszczonej i delikatnie pocierać materiał. Przy mocniejszych zabrudzeniach należy zostawić pastę na butach na kilka godzin, a potem pozbyć się sody oczyszczonej z materiału.

Dobrze działa również soda oczyszczona na plamy na ubraniach. Należy zwilżyć plamę wodą i nałożyć łyżeczkę sody oczyszczonej oraz łyżeczkę octu. Po wymieszaniu zrobi się lekka piana, którą trzeba pozostawić na ubraniu na kilka minut. Następnie szczoteczką do zębów pocierać plamę aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Dla pewności czyszczone ubranie można po odplamianiu uprać. W podobny sposób czyści się nawet bardzo zaplamiony dywan.

W kuchni wykorzystywana jest soda do pieczenia . Spulchnia ciasto i sprawia, że wypieki dobrze rosną. Warto połączyć ją z kwaśnym składnikiem, na przykład ze śmietaną, maślanką czy sokiem z cytryny. Można zastąpić nią proszek do pieczenia, trzeba tylko pamiętać o odpowiednich proporcjach. Dwie łyżeczki proszku do pieczenia są równe jednej łyżeczce sody oczyszczonej.

Osoby z wrażliwą skórą mogą zastosować kąpiel w sodzie oczyszczonej. Wystarczy dodać kilka łyżek sody do ciepłej wody i spędzić w niej minimum kilkanaście minut. Skóra stanie się miękka i będzie odporniejsza na podrażnienia. Zalecana jest alergikom i osobom o zaczerwienionej skórze.

Zobacz film: Soda zdrowia i urody doda. Źródło: Dzień Dobry TVN

Soda oczyszczona do prania – jak to działa?

Soda oczyszczona działa wybielająco, dlatego można dodawać ją do tradycyjnego prania. Na samym początku należy zamoczyć pożółkłe ubrania w wodzie z sodą oczyszczoną i pozostawić je na kilka godzin. Następnie wsypać 3 łyżeczki sody oczyszczonej do proszku do prania. Płyn do płukania wlać w takich samych proporcjach jak zawsze i ustawić program prania dostosowany do rodzaju odzieży.

Soda oczyszczona – właściwości bakteriobójcze

Jednym z zastosowań leczniczych jest soda oczyszczona na zgagę i nadkwasotę. Doskonale radzi sobie z neutralizowaniem kwasów żołątkowych. Pomaga zwalczyć niestrawność, nudności lub problemy z wzdęciami. Soda połączona z sokiem z cytryny i wodą powinna natychmiast złagodzić dolegliwości. Nie należy jednak stosować tej mikstury za często, bo zbyt duże ilości sody oczyszczonej są szkodliwe dla organizmu. Soda oczyszczona na żołądek nie może być stosowana przez kobiety w ciąży.

Można także zastosować odkwaszanie organizmu sodą . Metoda ta polega na piciu 1 łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Nieprzyjemny smak można zneutralizować miodem. Mikstura z sodą oczyszczoną powinna być stosowana przez 3 dni, najlepiej 2 razy dziennie. Taka terapia może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH w organizmie. Pewne teorie wskazują również, że soda oczyszczona działa , jak cudowne lekarstwo, na raka . To poprzez jej zasadowy charakter. Wpływa na zahamowanie namnażania się komórek rakowych. Soda też często jest pomocniczym sposobem w walce ze zbędnymi kilogramami. Nie jest wskazana natomiast dla osób z nadciśnieniem tętniczym – podnosi je jeszcze bardziej. Lecząc domowymi sposobami gardło i katar, można zastosować inhalacje z sody oczyszczonej . Szczególnie zalecane są alergikom i wszystkim, którzy zapadają na infekcje jesienno-zimowe. Jak je przygotować? Wystarczy wlać gorącą wodę do miski i dodać łyżkę sody oczyszczonej, a następnie nachylić się nad przygotowaną mieszanką, przykrywając się ręcznikiem. Para wdychana przez nos powoduje, że zmniejsza się obrzęk błony śluzowej, łagodząc tym samym podrażnienia.

Soda oczyszczona – skutki uboczne

Duża ilość spożywanej sody oczyszczonej oraz nierozsądne picie roztworów z sodą np. na pusty i podrażniony żołądek może mieć skutki uboczne. Należą do nich biegunka, nudności, bóle głowy i zawroty. Można zauważyć także wzmożone pragnienie. Poważniejszymi skutkami ubocznymi mogą okazać się ból i skurcze żołądka, a także choroby nerek. Wniosek jest jeden – do każdego eksperymentu z sodą oczyszczoną trzeba podejść rozsądnie i obserwować swój organizm.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości