Choć biegunka wydaje się błahym problemem, biegunka u niemowlaka może mieć bardzo gwałtowny przebieg i zawsze istnieje ryzyko niebezpiecznego dla małych dzieci odwodnienia. Dlatego rodzice powinni wyczulić się na zmiany charakteru stolca i nauczyć rozpoznawania biegunki u niemowląt. Jak wygląda biegunka u niemowlaka karmionego piersią, a jak u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości wieku niemowlęcego. Powszechność występowania czynników wywołujących biegunkę niemowląt powoduje, że bardzo trudno jej uniknąć. Dlatego warto znać objawy biegunki u niemowlaka, wiedzieć, ile może trwać i jakie leki podawać.
Biegunka u niemowlaka – przyczyny
Biegunka u niemowlaka może mieć różne przyczyny. Podobnie jak u dorosłych biegunka u niemowlaka jest najczęściej spowodowana zatruciem pokarmowym lub zakażeniem, najczęściej spowodowanym powszechnie występującymi wirusami (np. rotawirusy).
Najmłodsze dzieci mogą również reagować biegunką na inne zakażenia, np. zapalenie ucha środkowego czy zakażenie układu moczowego. Zdarza się też biegunka spowodowana ząbkowaniem. Często pojawia się biegunka u niemowlaka po szczepieniu lub antybiotyku. Warto też pamiętać, że biegunka u niemowlaka może być pierwszym objawem alergii na mleko krowie lub nietolerancji laktozy. Przewlekła biegunka u niemowlaka może być pierwszym objawem niektórych chorób wrodzonych, np. mukowiscydozy, wad rozwojowych przewodu pokarmowego, chorób metabolicznych czy neurologicznych.
Biegunka u niemowlaka – objawy
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? U osoby dorosłej biegunkę rozpoznaje się, gdy zwiększa się ilość i częstotliwość oddawania stolca do więcej niż 3 razy dziennie. A ile kup u niemowlaka to biegunka? Jak ją rozpoznać? To zależy od tego, jak dziecko jest karmione. Inaczej przebiega biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym, a inaczej u dziecka karmionego piersią.
· Jak wygląda biegunka u niemowlaka karmionego piersią? Ta biegunka objawia się wyraźnym zwiększeniem ilości stolca i zmianą konsystencji na luźną. Czasem trudno to zauważyć, bo stolec niemowlęcia karmionego naturalnie jest zwykle rzadki i nie określono dokładnej liczby stolców, przy której należy podejrzewać biegunkę. W przebiegu biegunki stolce stają się jeszcze luźniejsze, wodniste, często pieniste. Zwykle mają one nieprzyjemny zapach i mogą zawierać śluz lub krew.
· Jak wygląda biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym? Ta biegunka jest łatwiejsza do rozpoznania, bo stolce u tych dzieci pojawiają się rzadziej, są bardziej zwarte i papkowate, dzięki czemu łatwiej zaobserwować różnicę w konsystencji. Już ponad trzy wodniste kupy dziecka karmionego sztucznie powinny wzbudzić podejrzenie biegunki. Szczególnie, jeśli zwiększyła się ilość stolca i ma on typowy, pienisty, „strzelający” charakter.
Oprócz zmian w stolcu biegunka u niemowlaka, bez względu na sposób karmienia, powoduje szereg zmian w zachowaniu dziecka. Niemowlę marudzi, staje się płaczliwe lub apatyczne i nie przejawia zainteresowania zabawą. Ból brzucha manifestuje się wzdęciem, zwiększoną wrażliwością na dotyk oraz zmniejszeniem apetytu. W ciężkich przypadkach biegunce mogą towarzyszyć wymioty i gorączka. Z powodu odwodnienia dziecko może oddawać mniej moczu niż zwykle.
Biegunka u niemowlaka – co podać?
Niemowlętom nie podaje się leków przeciwbiegunkowych. Z metod, które można zastosować w domu, najważniejsze jest dopajanie i niedopuszczenie do odwodnienia dziecka. Dzieci karmione naturalnie należy jak najczęściej przystawiać do piersi, a dzieci karmione sztucznie dopajać doustnymi płynami nawadniającymi lub wodą.
Biegunka u niemowlaka – dieta
Biegunka u niemowlaka karmionego piersią nie powinna być powodem do zmiany sposobu odżywiania dziecka. Należy kontynuować karmienie piersią i kontrolować poziom nawodnienia. Bez względu na sposób karmienia należy dopilnować, by dziecko otrzymywało odpowiednią ilość płynów. Warto karmić w mniejszych porcjach, ale częściej. Jeżeli dziecko je już marchew, można podać mu marchwiankę.
Ile może trwać biegunka u niemowlaka?
Czas trwania biegunki u niemowlaka zależy od wielu czynników, w tym m.in. od przyczyny, stosowanego leczenia, chorób współistniejących czy ewentualnych powikłań. Przewlekła biegunka u niemowlaka w przebiegu chorób wrodzonych może trwać wiele tygodni.
W każdym przypadku, gdy dziecko staje się apatyczne, wiotkie, obserwujemy zapadanie się ciemiączka lub oddawanie małych ilości ciemnego moczu (objawy odwodnienia), należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Konsultację zawsze trzeba odbyć, gdy u niemowlaka pojawi się biegunka i gorączka, wymioty lub biegunka ze śluzem lub krwią. Odwodnienie spowodowane biegunką u niemowlaka postępuje bardzo szybko i może być zagrożeniem życia.
Bibliografia
1. Wanda Kawalec i wsp., Pediatria, PZWL, Warszawa 2013, wydanie 1
2. Piotr Buda, Ryszard Grenda, Poradnik dyżuranta – pediatria, Medi Press, Warszawa 2017, wydanie 1
3. Karen Marcdante i wsp. Nelson Pediatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013, wydanie 1
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN