Trądzik pospolity kojarzony jest zwykle z nastolatkami, jednak schorzenie to bardzo często dotyka również dorosłych. U młodych osób zwykle mija samoistnie, niekiedy jednak trądzik pospolity utrzymuje się latami.
- Trądzik pospolity - przyczyny
- Trądzik pospolity - leczenie
- Trądzik pospolity - leczenie domowe
- Trądzik pospolity a różowaty
- Trądzik a makijaż. Jak ukryć trądzik pod makijażem?
Zobacz też:
Makijażystki polskich gwiazd i ich sekrety. Co jest najtrudniejsze w ich pracy?
Trądzik pospolity to problem nie tylko natury estetycznej. Zmiany przy nim występujące często są bolesne, a sama choroba może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia psychicznego osoby, która na nią cierpi. Zobacz, jak walczyć z trądzikiem pospolitym!
Trądzik pospolity - przyczyny
Do głównych przyczyn trądziku pospolitego należą nadprodukcja sebum i nieprawidłowe złuszczanie naskórka. W ich wyniku pory zatykają się, a pod skórą tworzy się stan zapalny, czego skutkiem są nieestetyczne i bolesne grudki oraz krostki. W trądziku pospolitym bardzo często występują także zaskórniki otwarte i zamknięte.
Zazwyczaj, szczególnie w przypadku nastolatków, źródłem takiego stanu rzeczy jest brak równowagi hormonalnej. Niekiedy jednak przyczyny mogą być zupełnie inne, np. zespół policystycznych jajników u kobiet, a nawet skłonności genetyczne. Niektóre, zwykle lżejsze postacie trądziku, mogą być również wynikiem nieprawidłowej diety lub pielęgnacji.
Trądzik pospolity - leczenie
Przed rozpoczęciem leczenia należy przede wszystkim ustalić przyczynę choroby . Jeśli symptomy nie są szczególnie nasilone, warto przyjrzeć się stosowanym produktom do pielęgnacji oraz swojej diecie. Skórze szkodzą zwłaszcza substancje o działaniu komedogennym (zapychającym pory), niedokładne zmywanie makijażu, spożywanie dużej ilości ostrych potraw lub słodyczy. Na nasilenie objawów wpływa także spożywanie alkoholu i palenie papierosów.
Jeśli trądzik jest mocno nasilony, nie obejdzie się bez pomocy specjalisty. Najpierw należy zgłosić się do dermatologa, który zaleci dalsze działania, przede wszystkim badania hormonalne. Przepisze też zewnętrzne leki na trądzik pospolity. Objawy należy zwalczać również wtedy, gdy problemy skórne mają podłoże w innym problemie zdrowotnym, choćby po to, by zapobiec powstawaniu blizn.
Więcej:
- Makijaż permanentny. Wszystko co warto o nim wiedzieć
- Jak konturować nos?
- Jak wydłużyć rzęsy domowymi sposobami?
Jeśli zlecone badania nie wykażą hormonalnego podłoża problemu, lekarz może zalecić kurację antybiotykami z grupy tetracyklin. Gdy mimo to trądzik powróci, specjalista zwykle proponuje leczenie izotretynoiną (pochodną witaminy A). Należy jednak dokładnie przemyśleć, czy chcemy poddać się takiej kuracji, niesie ona bowiem ze sobą wiele nieprzyjemnych, a nawet groźnych skutków ubocznych. Te drugie, jak wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, zdarzają się niezwykle rzadko, jednak silne przesuszenie i nadwrażliwość skóry pojawiają się u większości pacjentów. Inne częste skutki uboczne to bóle mięśni i stawów, uczucie suchości w oku, a nawet zapalenie spojówek. Leczenie izotretynoiną nie może być stosowane u kobiet w ciąży, ponieważ lek uszkadza płód.
Trądzik pospolity - leczenie domowe
Leczenie domowe trądziku pospolitego może być skuteczne przy małym nasileniu problemu lub jako kuracja zmniejszająca objawy u nastolatków. Przede wszystkim należy zadbać o ograniczenie łojotoku i regularne złuszczanie martwego naskórka . W tym celu powinno się oczyszczać skórę delikatnymi środkami myjącymi i dwa razy w tygodniu wykonywać peeling enzymatyczny. W przeciwieństwie do mechanicznego, nie podrażni on skóry i nie zaogni powstających zmian oraz nie rozniesie bakterii na inne części twarzy.
Na trądzik nie należy stosować silnie wysuszających środków, np. z alkoholem. Takie działania wyłącznie nasilą łojotok. Powinno się także unikać ekspozycji skóry na słońce. Poprawa stanu skóry jest tylko chwilowa, potem problem powraca ze zdwojoną siłą.
Trądzik pospolity a różowaty
Do dziś przyczyny pojawiania się trądziku różowatego nie są dobrze poznane. Schorzenie to pojawia się głównie u kobiet między 20 a 30 rokiem życia . Objawia się ono rumieniem, widocznymi pod skórą naczynkami i występowaniem krostek. Na ten rodzaj trądziku najbardziej narażone są osoby o tzw. skórze naczynkowej.
Niestety, w tego typu schorzeniu leczenie domowymi sposobami nie przyniesie rezultatów, jedynie specjalista może pomóc pacjentowi z zredukowaniu objawów. Można co prawda pomóc sobie odpowiednią pielęgnacją (np. stosując napar z kopytnika pospolitego na trądzik różowaty) , jednak nie zwalczy to problemu, a jedynie złagodzi symptomy.
Trądzik pospolity jest chorobą skóry, a w przypadku osób dorosłych właściwie nigdy nie znika samoistnie. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Najbardziej skuteczna jest szybka interwencja, dzięki której można uchronić się przed nasileniem problemu i pojawieniem się na skórze głębokich blizn.
Trądzik a makijaż. Jak ukryć trądzik pod makijażem?
Makijaż ukrywający trądzik znacznie różni się od tradycyjnego make-upu skóry, która nie posiada znaczących niedoskonałości. Czym się różni? Walcząc z trądzikiem, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach.
- Przed nałożeniem podkładu użyj dobrej bazy pod makijaż dla cery trądzikowej - wygładzi i zminimalizuje widoczność trądziku.
- Użyj delikatnego podkładu, zrezygnuj z bardzo ciężkich podkładów, które mogą "zakleić" cerę. Użyj gąbeczki, podkład nakładaj "stempelkowo".
- Używaj matowych produktów, unikaj produktów z drobinkami rozświetlającymi.
- Używaj również korektora, ale tylko punktowo!
im mniej, tym lepiej!
Ważne: Podkład do cery tłustej. Jak wybrać?
Najważniejsza rada
Jeśli walczysz z trądzikiem, skup się najpierw na jego leczeniu! Makijaż tylko chwilowo go ukryje, a problem i tak pozostanie.
W walce z trądzikiem musisz również używać odpowiednich kosmetyków do cery trądzikowej. Używaj kosmetyków oczyszczających, których zadaniem jest oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Po drugie, stosuj peelingi złuszczające. Dobrą opcją są również kosmetyki bakteriostatyczne, które są zalecane przy trądziku zaskórnikowym i grudkowo-krostkowym.
Nie zapomnij też o tonikach normalizujących, kremach na dzień i na noc.
Zobacz też:
- Jak rozjaśnić podkład do twarzy?
- Smokey eye - krok po kroku dla początkujących
- Jak pozbyć się monobrwi?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN