Jaka klatka jest najlepsza dla szynszyli i jak ją wyposażyć?

Klatka dla szynszyli
Klatka dla szynszyli
Źródło: Kesterhu
Szynszyla to zwierzę stadne, należy wziąć to pod uwagę w domowej hodowli. W samotności ten piękny gryzoń nie będzie czuł się dobrze. Klatka dla szynszyli powinna być na tyle duża, żeby zapewnić komfortowe warunki dla kilku osobników. Kluczowa jest liczba półek.

Najlepsza klatka dla szynszyli to taka, która umożliwia wspinaczkę oraz zapewnia możliwość swobodnego poruszania się i zaspokajania wszystkich życiowych potrzeb. Oczywiście szynszyle nie powinny spędzać całego swojego życia w wolierze – w miarę możliwości należy je wypuszczać na wybieg. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie klatka jest ich domem, dlatego powinny czuć się w niej komfortowo i bezpiecznie.

Wymiary klatki dla szynszyli

Wytyczne Rady Europy określają, że klatka dla szynszyli powinna mieć minimalne wymiary: 60×50×40 (Komisja Stała Europejskiej Konwencji o Ochronie Zwierząt Hodowlanych w Strasburgu z dnia 24 kwietnia 1998 r.). To absolutne minimum, jakie hodowcy są zobowiązani zapewnić szynszylom. Klatka o tych wymiarach nie gwarantuje jednak komfortowych warunków życia. Przede wszystkim takiej powierzchni nie da się zorganizować w ten sposób, aby znalazło się na niej wszystko, czego szynszyla potrzebuje, aby wieść dobry i szczęśliwy żywot. Znawcy tego gatunku zakładają, że klatki dla szynszyli nie mogą być mniejsze niż 40×70×100. Kluczowa jest wysokość – woliera powinna mieć półki, po których gryzonie będą mogły się wspinać, skakać, a także na nich wypoczywać. Nawet wysoka klatka, która nie ma półek, nie jest odpowiednia dla szynszyli.

Co wybrać – klatkę czy wolierę dla szynszyli?

Ciekawą alternatywą dla ogólnodostępnych plastikowych klatek dla gryzoni jest drewniana klatka dla szynszyla lub woliera. Takie rozwiązania wyglądają bardziej efektownie w przestrzeni mieszkania i są praktyczniejsze, a także zapewniają zwierzątkom większą swobodę. Zarówno tradycyjne klatki, jak i woliery mają swoich zwolenników i przeciwników. Patrząc z perspektywy szynszyli, lepszym rozwiązaniem wydaje się porządna, wysoka, drewniana woliera ze stabilnymi półkami. W dużej mierze od wymiarów i wyposażenia zależy, ile kosztuje klatka dla szynszyli. Najprostsze, plastikowe konstrukcje można kupić już za ok. 150 zł. Koszt woliery jest wyższy – trzeba na nią wydać kilkaset złotych. Warto jednak pokusić się na taką inwestycję, zwłaszcza, że szynszyla to zwierzę, które w dobrych warunkach może przeżyć ponad 20 lat. Kluczowe dla zapewnienia dobrych warunków są półki, po których szynszyle mogą się wspinać. Powinno być ich tyle, co zwierząt w klatce, plus jedna dodatkowa. Dzięki temu szynszyle nie będą musiały walczyć między sobą o miejsce. Na korzyść woliery przemawia również fakt, że jeśli zamówimy ją na wymiar, to zyskamy nowy, efektowny mebel, który wymiarami i kolorystyką będzie idealnie pasował do otoczenia.

Wyposażenie klatki dla szynszyli

Co jeszcze oprócz półek powinna zawierać duża klatka dla szynszyli? Bardzo ważnym elementem jest kołowrotek lub dysk do biegania. Aktywność fizyczna pomaga regulować procesy metaboliczne u gryzoni oraz zapobiega poczuciu nudy. W przypadku szynszyli trzeba zadbać o to, aby przyrząd do biegania nie był wykonany z pręcików, gdyż grozi to kontuzją. Najlepiej sprawdzą się dyski i kołowrotki drewniane, ale mogą być również plastikowe bądź metalowe – ważne natomiast, żeby ich powierzchnia była jednolita. Minimalne wymiary to:

  • dysk – średnica 30 cm,
  • kołowrotek – średnica 30 cm.

Szynszyle lubią korzystać także z podwieszanych materiałowych hamaków oraz wiklinowych lub tekturowych tuneli. Takie dodatkowe wyposażenie na pewno bardzo je ucieszy, poza tym zwiększy powierzchnię klatki. Bardzo ważnymi elementami wyposażenia są:

  • poidełko – powinno mieścić ok. 250–300 ml wody. Na rynku są dostępne szklane i plastikowe poidełka, montowane na uchwyt lub drucik. Najlepiej sprawdzają się szklane z uchwytem. Przy dwóch szynszylach wystarczy jedno poidełko. Warto jednak zainwestować w dwa, zwłaszcza latem. Nie jest to droga rzecz, a niekiedy zawodna – może się zaciąć;
  • miski na karmę i zioła ich optymalna pojemność to 600 ml. Można wybrać modele, które przymocowuje się do klatki, tak jak poidełko, lub cięższe miski ceramiczne. W tym drugim przypadku należy pamiętać, żeby nie stawiać misek na półkach – szynszyle mogą je zrzucić i zrobić sobie wzajemnie krzywdę;
  • paśnik na siano – siano to podstawowy składnik diety szynszyli. Nie powinno się go kłaść luzem w klatce, ponieważ istnieje prawdopodobieństw, że nasi podopieczni będą się w nie załatwiać, a zasikane siano jest niebezpieczne dla ich zdrowia. Paśniki montujemy więc do klatki;
  • domek dla szynszyli – to miejsce schronienia, w którym zwierzę czuje się bezpiecznie. Najlepsze są domki wykonane z naturalnych materiałów. Trzeba uważać na małe otwory, w których mogłaby utknąć głowa szynszyli;
  • naczynie do kąpieli pyłowych – kąpiele w piasku są ważnym elementem higieny futerka. W tym celu klatkę należy wyposażyć w tzw. kąpielówkę dla szynszyli. Można ją zastąpić szklaną miseczką z piaskiem;
  • kuweta – zdecydowanie ułatwia sprzątanie w klatce dla szynszyli. To czyste zwierzątka, więc dość szybko uczą się z niej korzystać.

Jeśli lubisz i potrafisz majsterkować, możesz samodzielnie zrobić klatkę dla szynszyla z drewna i siatki. Woliera musi być dobrze wykończona – ostre elementy i niezabezpieczone krawędzie są ryzykowne.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości