uprawa roślin

  uprawa roślin

  Oleander to roślina legenda. Kojarzony jest przede wszystkim z racji swoich właściwości trujących, które stały się motywem wielu filmów czy anegdot. Jednak to również bardzo piękna roślina, charakteryzująca się dużymi kolorowymi kwiatami i wiecznie zielonymi liśćmi.

  Bonsai to sztuka formowania miniaturowych drzewek w naczyniach, która narodziła się w Chinach. Obecnie bonsai kojarzone jest głównie z Japonią, Japończycy bowiem doprowadzili sztukę hodowli miniaturowych drzewek do perfekcji. Bonsai możemy uformować z różnych gatunków roślin – możemy również zdecydować się na mame bonsai, czyli mini bonsai, które mogą mieć zaledwie kilkanaście centymetrów wzrostu. Podpowiadamy, jakie gatunki bonsai wybrać do naszego domu, a które lepiej sprawdzą się w ogrodzie.

  Głogownik to szybko rosnący, zimozielony krzew, który jest oryginalną ozdobą ogrodu przez cały rok. Dużym powodzeniem cieszy się również głogownik na pniu, który najczęściej sadzi się w donicach lub pojemnikach. Poszczególne odmiany idealnie nadają się do uprawy balkonowej lub tarasowej. Jakie sadzonki warto kupić i jak go uprawiać, aby jak najdłużej cieszyć się czerwonymi liśćmi i pięknymi kwiatami głogownika?

  Firletka smółka zachwyca intensywną barwą swoich liści. Na pewno nie sposób przeoczyć egzemplarzy tego gatunku w ogrodzie. Jej szerokie zastosowanie i nieskomplikowana pielęgnacja sprawiają, że roślina może być uprawiana nawet przez początkujących ogrodników. Co warto wiedzieć o firletce smółce? Poznaj sposoby jej rozmnażania i cechy charakterystyczne.

  Nasiona niektórych roślin, jeszcze przed wysadzeniem do gruntu lub doniczek, wymagają stratyfikacji, czyli przygotowania do kiełkowania, ponieważ nie są gotowe do tego bezpośrednio po zbiorze. Tylko dzięki temu będą mogły zostać w odpowiednim czasie wysiane. Na czym polega ten proces i jak przeprowadzić go w domowych warunkach? Poznaj metody stratyfikacji nasion w lodówce.

  Jagoda kamczacka jest rośliną, którą warto uprawiać choćby z tego względu, że jej owoce są bardzo zdrowe. Jest mrozoodporna, więc dobrze nadaje się także do naszego klimatu. Dowiedz się, jak ją prawidłowo uprawiać, dlaczego warto to robić, a także jakie są zastosowania dla pysznych owoców jagody kamczackiej!

  Maja Popielarska jak nikt zna się na tajnikach uprawy roślin ogrodowych lub tarasowych i właśnie o tych drugich będzie dziś mowa. W sieci często pojawiają się głosy, że trudno o dobry nawóz, a dostęp do kompostu, jeśli nie ma się własnego ogródka, jest właściwie niemożliwy. Czy rzeczywiście? Zobaczcie jak zrobić kompostownik na tarasie.

  W ogrodzie albo na działce kwitną już pierwsze wiosenne drobno cebulowe kwiaty. Wśród nich bladoniebiesko Puszkinia cebulicowata i ciemnoniebieska Cebulica syberyjska. Cebulica ma kwiaty zwrócone w dół, a podobny do niej śnieżnik w górę. Garną się do nich już motyle i pszczoły. Kwietniowa pogoda jest kapryśna, ale to nie powód, by rezygnować z wiosennych wysiewów i sadzenia roślin. Najlepiej zacząć od tych pod szkłem.

  Zastanawialiście się, kto zajmuje się pozyskiwaniem nasion z szyszek? Zajmują się tym zawodowi szyszkarze, którzy co roku, w sezonie zbiorów, wspinają się na wysokie świerki i sosny, aby pozyskać materiał na nasiona. Chodzeniem po drzewach trudnią się też arboryści. Jak wygląda ich praca?

  Bez wątpienia dynie to najpopularniejsze jesienne warzywa. Nie dość, że są niskokaloryczne i dostarczają błonnika pokarmowego, to jeszcze sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz mają właściwości odkwaszające. Wszystko to sprawia, że o tej porze roku królują na naszych stołach. Sprawdź, jak wyhodować dynię o imponujących rozmiarach.

  Chłopcy mają za młodu różne marzenia. Niektórzy chcą być strażakami, inni policjantami, zaś kolejni farmerami czy gwiazdami Internetu. Są też tacy, którzy pragną to połączyć. Filip Chajzer porozmawiał z młodymi rolnikami i odkrył, czym jest agro show-biznes.

  Roślinność w domu przynosi wiele korzyści. Takie uprawy jak bazylia, pomidorki koktajlowe możemy uprawiać na oświetlonym parapecie. Swoimi pomysłami na domowe uprawy podzieliła się z nami Katarzyna Dulko-Gaszyna, ekspert IKEA.