uprawa roślin

  Poznaj porady ogrodnika.

  Nawozy magnezowe uzupełniają niedobory magnezu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin i stworzenia im optymalnych warunków glebowych.

  Wierzba "Hakuro", a właściwie wierzba "Hakuro Nishiki", to roślina wieloletnia należąca do rodziny wierzbowatych. Jak sugerować może nazwa, pochodzi z Japonii.

  Klon kulisty znany jest również pod nazwą Globosum. Rośnie dość wolno i po kilkunastu latach osiąga wysokość do 4 metrów. Jego gęsta korona jest atrakcyjna zwłaszcza jesienią, kiedy pojawiają się na niej różnobarwne liście. W ogrodzie można sadzić zarówno czysty gatunek drzewa, jak i klon kulisty szczepiony na pniu. Jakie odmiany klonu występują w Polsce? Poznaj wymagania uprawowe i sprawdź, jak i kiedy przycinać klony kuliste.

  Szkodniki to utrapienie dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów. Potrafią zniweczyć trud włożony w pielęgnowanie roślin i sprawić, że stracą one swój urok. Jednym ze szkodników jest ochojnik, który atakuje różne grupy roślin.

  Pęcherznica kalinolistna to krzew, który coraz chętniej uprawiany jest w polskich ogrodach. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina, jednak bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia pięknych i gęstych żywopłotów. W jakich odmianach występuje pęcherznica i jak należy ją pielęgnować?

  Roślina ta ma wiele odmian o specyficznych wymaganiach.

  Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) to wieloletnia roślina należąca do rodziny pierwiosnkowatych. W naturalnym środowisku można ją spotkać w Europie, na Kaukazie i w zachodniej części Azji. Jakie występują odmiany tojeści rozesłanej?

  "Zielone są chrupiące, białe bardziej gorzkie".

  Uprawa ogórków we własnym zakresie to coraz popularniejszy sposób na zapewnienie sobie i najbliższym warzyw najwyższej jakości. Wbrew pozorom uprawa ogórków wcale nie jest skomplikowana i czasochłonna.

  Słodkowodne akwarium roślinne niewiele różni się w sposobie zakładania i utrzymania od zbiornika z rybami. Aby cieszyć się widowiskowym efektem, trzeba jednak utrzymać odpowiednie parametry wody, zapewnić właściwe oświetlenie i nawożenie.

  Rośliny jednoroczne to liczna grupa, w której znajdziemy także znane i lubiane onętki. Ich zaletą jest to, że jeśli nam się znudzą, to w następnym roku możemy je zamienić na coś innego. Sprawdźmy, jak należy je uprawiać i pielęgnować.

  Drzewa i krzewy iglaste to najbardziej popularne rośliny ogrodowe. Różnorodność iglaków sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Można z nich tworzyć zielone żywopłoty, stanowią ozdobę skalniaków, są wyjątkowym tłem dla kwitnących kwiatów. Zdobią ogród przez cały rok, ponieważ zimą pozostają zielone. Jakie iglaki wybrać i jak o nie dbać?

  Antraknoza to choroba, która sieje prawdziwe spustoszenie wśród roślin uprawnych. Jej rozwojowi sprzyja stale utrzymująca się wysoka wilgotność oraz wysoka temperatura powietrza. Zwalczanie antraknozy nie należy do łatwych i często nie udaje się uratować zainfekowanych roślin, szczególnie jeśli objawy pojawienia się grzyba wywołującego chorobę zostaną zauważone zbyt późno. Jak rozpoznać antraknozę? Jakie gatunki roślin atakuje choroba?

  Choroby cebuli zwykle mają swoje źródło w skażonej glebie. Powodują je grzyby, które doprowadzają do gnicia i pleśnienia cebuli.

  Skimia jest rośliną typowo dekoracyjną, która idealnie wkomponuje się w ogród w każdym stylu. Należy do gatunków zimozielonych, będzie więc cieszyć oko przez cały rok. Może być uzupełnieniem rabat, nadaje się także do samodzielnego zasadzenia. Jak wygląda skimia i jakiej wymaga uprawy?

  Niezwykły kolor i urzekający zapach, liczne odmiany i atrakcyjny wygląd przez cały rok - tymi słowami można opisać lawendę wąskolistną. Zanim zdecydujemy się na jej uprawę, warto poznać ją nieco bliżej.

  Zimą, kiedy dostęp do świeżych warzyw jest ograniczony, warto hodować w domu rośliny obfitujące w mikroelementy. Jak uprawiać smaczne kiełki i mikrolistki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka i propagatorka zero waste, Sylwia Majcher.

  Sprawdź, jak je zwalczyć.

  Hecznarowice to niewielka miejscowość w województwie śląskim. Na jej terenie znajduje się wyjątkowe gospodarstwo ogrodnicze, którego właściciele od lat z największą dbałością doglądają gwiazd betlejemskich. W Dzień Dobry TVN Ada i Piotr Babiuch opowiedzieli o uprawie popularnej rośliny, która często gości w polskich domach w okresie świątecznym.

  Fatsja japońska jest rośliną doniczkową. Ze względu na swoje okazałe rozmiary i ogromne, rozłożyste liście wykorzystuje się ją od ponad wieku jako domową roślinę ozdobną. Jest prosta w uprawie i utrzymaniu. Wymaga minimum uwagi w pielęgnacji. Fatsja japońska bywa celem ataków szkodników i chorób, ale mimo to jest rośliną bardzo odporną, także na warunki środowiska i temperaturę.

  Kalmia szerokolistna, obok kalmii wąskolistnej i wielolistnej, to jeden z trzech najczęściej występujących gatunków zimozielonych w polskich ogrodach. W naturalnym środowisku spotyka się ją na obszarach Ameryki Północnej i na Kubie. Należy do grupy roślin wrzosowatych, które pięknie prezentują się na rabatach i w towarzystwie rododendronów. Jakie wymagania uprawowe ma kalmia szerokolistna i jak dbać o jej sadzonki w polskim klimacie?

  Górskie kwiaty rzadko spotyka się w ogrodach, zwłaszcza, że część z nich jest chroniona i trudno dostępna. Jednak to właśnie takie gatunki zasługują na największą uwagę, szczególnie w tych ogrodach, w których gleba nie jest najlepszej jakości i nie można zasadzić w niej bardziej wymagających kwiatów. Alternatywą dla roślin prawnie chronionych, których nie można sprowadzić na swoją działkę z ich naturalnego miejsca występowania, jest dębik ośmiopłatkowy. Jak wygląda roślina i dlaczego warto ją uprawiać?

  Przed nastaniem mrozów należy zająć się rosnącymi na działce kwiatami. Jak to zrobić, aby w następnym sezonie cieszyć się ich kolorami? O tym w Dzień Dobry TVN w cyklu "Co z tego wyrośnie?" opowiedział dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.

  Orzechy laskowe są smaczne, zdrowe i świetnie wzbogacają smak potraw. Mikołaj Rey wybrał się do Jankowic, gdzie rośnie leszczynowy sad. Czego dowiedział się o orzechach? Jakie dania miał okazję spróbować? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale.

  Trawa pampasowa w ogrodzie lub na balkonie stanowi dekorację przez cały rok. Wiosną i latem oko cieszyć będą liście, jesienią dekoracyjne wiechy, a zimą zaś urocze chochoły. Nie ważne, czy posadzimy trawę pampasową różową czy trawę pampasową białą - nasz ogród będzie przykuwał uwagę. Chociaż to trawa pampasowa różowa jest bardziej efektowna i intrygująca.

  Hibiskus to azjatycka piękność, którą możemy zarówno hodować w naszym ogrodzie, jak i cieszyć się jej właściwościami zdrowotnymi. Opisujemy najpopularniejsze odmiany hibiskusa oraz podpowiadamy, jak należy je pielęgnować.

  Oprócz urządzenia domu warto zadbać również o ogród czy balkon. Doskonałą rośliną, która ozdobi ogród, jest rozchodnik. Odmiany rozchodnika są bardzo liczne, dlatego każdy znajdzie dla siebie taką, której kwiaty oraz wielkość będą się komponowały z innymi roślinami rosnącymi w ogrodzie.

  Posiadając ogród, chcemy, by był on nie tylko piękny, ale i niekłopotliwy - zwłaszcza jeśli jesteś amatorem w ogrodnictwie lub nie posiadasz wystarczającej ilości czasu. Z tego powodu warto zainteresować się taką rośliną, jak tawuła japońska. Ten pochodzący z Azji liściasty krzew sprawi, że uzyskasz genialne efekty przy niskim nakładzie pracy. Poznaj tawułę japońską golden princess i jej pozostałe zachwycające odmiany.

  Oleander to roślina legenda. Kojarzony jest przede wszystkim z racji swoich właściwości trujących, które stały się motywem wielu filmów czy anegdot. Jednak to również bardzo piękna roślina, charakteryzująca się dużymi kolorowymi kwiatami i wiecznie zielonymi liśćmi.