Hodowanie kiełków
Kiełki to nasiona, które budzą się do życia. Są niezwykle cenne, ponieważ mają sporo witamin, minerałów i białek, w tym enzymów, potrzebnych by z małego nasionka wyrosła piękna roślina. Ich uprawa jest prosta i tania, a smak na tyle neutralny, że pokochają go również najmłodsi domownicy. Bez problemu można uruchomić ich hodowlę w domowym zaciszu, wcześniej kupując nasiona w sklepach ogrodniczych, bądź spożywczych. Gdzie je trzymać?
- Nie musi być to parapet taki mocno nasłoneczniony szczególnie w naszych warunkach atmosferycznych. Może to być zwykła szafka - mówiła Sylwia Majcher w Dzień Dobry TVN.
Jak uprawiać mikrolistki?
Kupione ziarna należy opłukać i przesypać do słoika. Następnie zalać wodą i zostawić na co najmniej 12 godzin. Potem wylać wodę, przykryć słoik gazą lub ściereczką, zabezpieczyć gumką i odstawić w suche, lekko nasłonecznione miejsce. 2 razy dziennie trzeba kiełki przelać wodą. Po opłukaniu odsączyć wodę i przełożyć kiełki znowu do słoika. Po 8-10 dniach kiełki będą nadawały się do zjedzenia. Potem należy przechowywać je w lodówce i płukać co 2 dni - wtedy przetrwają ponad tydzień.
- Zjadamy potem - na kanapkę, do surówki, do wszystkiego mamy naturalną bombę witaminową. Możemy nawet zrobić tak z ziarnami soczewicy, tylko musimy trochę dłużej je trzymać w tej wilgoci przed włożeniem do słoika - dodała Sylwia Majcher w naszym programie.
A jak uprawiać czosnek, cebulę, a nawet awokado? Sprawdźcie w naszym wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Jakie choroby dotykają rośliny doniczkowe? Sprawdź, jak je zwalczyć
- Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? "Odpoczynek możemy im zapewnić na kilka sposobów"
- Licealista stworzył egzotyczny ogród w centrum miasta. "To wygląda po prostu zjawiskowo"
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News