Ogród

Licealista stworzył egzotyczny ogród w centrum miasta. "To wygląda po prostu zjawiskowo"

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Izabela Kaczyńska
Egzotyki Samuela

Samuel Aab to licealista, który pasjonuje się uprawą bananowców. Na kawałku nieużytku w centrum Krakowa stworzył niezwykły ogród, który robi wrażenie na sąsiadach i pasjonatach roślin. Teraz chłopak opowiedział o swojej pasji w Dzień Dobry TVN.

Egzotyczny ogród w centrum Krakowa

Samuel Aab zainteresował się uprawą roślin ponad 6 lat temu. Swoją przygodę zaczął od prostych gatunków cebulowych i kwiatów. Potem zainteresowały go rośliny egzotyczne, a w szczególności bananowce. Fascynował go fakt, że mogą bardzo urosnąć w niezwykle krótkim czasie. W końcu stworzył niezwykły ogród na kawałku nieużytku w Krakowie.

- Jestem przywiązany do tego wszystkiego, co tutaj robię - zdradził Samuel Aab w Dzień Dobry TVN.

Nastolatek kupuje rośliny przez Internet, wymienia się ze znajomymi, a także hoduje od nasionka i zamawia z zagranicy. Na niektóre rzadkie okazy płaci pieniędzmi uzbieranymi z kieszonkowego. Nieustannie z wielką pasją oddaje się uprawie egzotyków. Wraz z ich wzrostem, wzrasta też sąsiedzki zachwyt ogródkiem powstającym obok śmietników.

- Samuel rzeczywiście stworzył tutaj w samym centrum Krakowa na podwórku tej starej, 100-letniej kamienicy, przepiękny ogródek, pełen egzotycznych roślin, który praktycznie wygląda, jak taki mini ogród botaniczny. A wieczorem jak ten ogródek jest oświetlony, to wygląda po prostu zjawiskowo. Jestem zachwycona tym, że taki młody chłopak ma takie ogrodnicze zainteresowania, bo to się teraz nieczęsto zdarza. (...) Uważam, że może być autorytetem w tej dziedzinie - powiedziała Wiesława Kuranowska, sąsiadka Samuela i miłośniczka roślin.

Bananowce pasją nastolatka

Pasja chłopaka robi ogromne wrażenie na osobach przybywających do kamienicy, jego rówieśnikach, a także nauczycielach. Chłopak wyznał jednak: "Nie mam jakichś szóstek, piątek, nawet czwórek. Lecę na trójkach. Mam wiedzę swoją, a nie podręcznikową". Jego doświadczenie i zaangażowanie doceniają inny pasjonaci oraz hodowcy, a sąsiadom służy poradami w kwestiach ogrodniczych.

- Ma chyba największą kolekcję bananów. Nie znam nikogo, kto by miał więcej rodzajów i gatunków. Byłem w szoku, jak tu pierwszy raz przyszedłem i w podziwie, bo ja mam rośliny mniejsze. (...) Jestem w szoku, że w tak młodym wieku tak dobrze to ogarnia - mówił w naszym programie Bazyli Olszański, hodowca bananowców i bambusów, a także przyjaciel Samuela.

Założyciel egzotycznego ogrodu w centrum miasta na zimę niektóre rośliny bierze do szklarni, inne do domu, a pozostałe zostawia na podwórku kamienicy. Cały czas martwi się jednak, czy przetrwają minusowe temperatury.

- Największym moim marzeniem jest stworzenie ogrodu zimowego, który pozwoliłby mi doprowadzić do wzrostu odmiany banana, który by mi wydał jadalne owoce i zjadłbym swoje własne banany - dodał Samuel Aab.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości