Syrop z nawłoci pospolitej, nazywanej też mimozą, to świetny, domowy produkt na odporność. W lecie, kiedy kwitnie ta roślina, warto zbierać jej kwiaty, aby przygotować ten napój.
Pąki roślin to prawdziwe bomby witaminowe, podobnie z resztą, jak kiełki. Wiele z nich można bezpiecznie spożywać, a do tego mają bardzo odżywcze działanie. Wyciągi stosowane są w ziołolecznictwie i kosmetologii. Które z nich można jeść? Co można z nich przygotować?
Zimą, kiedy dostęp do świeżych warzyw jest ograniczony, warto hodować w domu rośliny obfitujące w mikroelementy. Jak uprawiać smaczne kiełki i mikrolistki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka i propagatorka zero waste, Sylwia Majcher.
Nagietek lekarski pojawiał się w Europie w XII wieku. Od tamtej pory służy jako roślina ozdobna, lecznicza i jako składnik dań mięsnych. Nagietek jest przydatny w leczeniu ran, wrzodów żołądka, korzystnie wpływa na wątrobę i pęcherzyk żółciowy.
Okazuje się, że dzikie rośliny mogą mieć swoje zastosowanie w kuchni. Które ich części są najbardziej wartościowe i najsmaczniejsze: liście, kwiaty czy łodygi? Co można z nich przygotować? Czy chwasty mają wartości odżywcze? Opowiedział o tym, nasz smakosz, Mikołaj Rey.