Kolekcja skamielin, które mają ponad 160 mln lat. "Fantastycznie dokumentują to, co się wtedy działo"

Kolekcja skamielin, które mają ponad 160 mln lat
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pamiątka sprzed 160 milionów lat
Pamiątka sprzed 160 milionów lat
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk zbiera pieniądze, by wykupić kolekcję dobrze zachowanych szkieletów, skorup, ślimaków, małży i koralowców. Ich posiadaczem jest prywatny kolekcjoner, Janusz Stanowski, który na poszukiwanie tych eksponatów poświęcił większą część swojego życia.

Niesamowita kolekcja skamielin

Kiedy Janusz Stanowski był dzieckiem, zbierał rośliny do zielnika. Następnie zaczął kolekcjonować owady (motyle, chrząszcze, a nawet pająki), aż w końcu zaciekawiły go okazy geologiczne. Zainteresował go tym Gustaw Wuttke, słynny geograf, geolog i pedagog. Gdy w 1957 roku Janusz był uczniem I klasy Technikum Geologicznego w Warszawie, po raz pierwszy wybrał się do Łukowa. Znajduje się tam kilka ciemnych płatów z konkrecjami (czyli twardymi, wapiennymi bułami), w których są amonity. Wówczas zaczął tworzyć swoją kolekcję.

- Cała kolekcja to około 400 okazów, zupełnie wyjątkowych, właśnie zbieranych przez pana Janusza, które fantastycznie dokumentują to, co się wtedy działo - historię życia na ziemi. My, paleontolodzy, chcemy zakupić tę kolekcję po to, żeby lepiej poznać życie, które nas dzisiaj otacza, żeby zrozumieć jak ono działa i żeby zrozumieć jego historię. W kolekcji pana Janusza są amonity, ślimaki, małże, wieloszczety, szczątki roślin... Mnóstwo różnych zwierząt i organizmów, które dokumentują historię życia na ziemi i którą my chcemy badać - powiedział prof. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Zbiórka na amonity

Ten zbiór jest unikatowy i daje duże możliwości, by polska nauka i polscy naukowcy zapisali się na kartach światowej historii. Janusz Stanowski zawsze chciał, żeby kolekcja przeszła w dobre ręce. Nie stać go jednak, aby przekazać ją za darmo, bo włożył w nią dużo pracy, zdrowia oraz pieniędzy.

- Zbiórkę na zrzutka.pl organizuje portal crazynauka.pl z rzecznikami nauki. (...) Wewnętrznie czujemy, że warto wspierać polską naukę właśnie w takim przedsięwzięciu, żeby udostępnić tę kolekcję naukowcom do badań i publiczności, nam wszystkim, do oglądania tego później w Muzeum Ewolucji w Warszawie. Trzeba zebrać łącznie 80 tys. zł - mówiła w naszym programie Aleksandra Stanisławska, popularyzatorka nauki z bloga crazynauka.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości