Pan Henryk zbiera i odnawia zabytkowe aparaty telefoniczne. "Ręczę, że wszystkie są sprawne"

Kolekcja telefonów z przeszłości
Henryk Świerszcz pasjonuje się telefonami. Od ponad 40 lat zbiera je i odnawia. W Dzień Dobry TVN pokazał swoją niezwykłą kolekcję. We własnym garażu ma bowiem około 150 eksponatów.

Początek pasji pana Henryka

Niezwykła pasja pana Henryka trwa już 40 lat. Choć najpierw odnawianie telefonów było jego pracą, z biegiem czasu stało się to oryginalnym hobby.

- Moja pasja rozpoczęła się w roku 1981 . Kiedy poszedłem do pracy, do łączności, po skończeniu technikum. Tam właśnie w zakresie naszych obowiązków było remontowanie aparatów i łącznic telefonicznych ręcznych - wspominał Henryk Świerszcz.

Kiedy podejmowano decyzję o wyrzuceniu jakiegoś sprzętu, pan Henryk go zabierał. Potem stopniowo zaczął powiększać swoją kolekcję i dziś we własnym garażu w Lublinie ma około 150 eksponatów .

- Oprócz telefonów, są tutaj łącznice telefoniczne ręczne, dalekopisy, aparaty telefoniczne wojskowe - wymieniał w Dzień Dobry TVN.

Odnawianie telefonów

Henryk Świerszcz to miłośnik telekomunikacji i aparatów telefonicznych. Nie tylko kocha telefony, ale też fantastycznie się na nich zna. Wszystkie telefony rozkręca, czyści, odnawia i naprawia.

- Ręczę w 95 proc., że wszystkie aparaty są sprawne - zapewniał w naszym programie.

Największa dumą kolekcji pana Henryka jest łącznica telefoniczna ręczna z 1953 roku. Mimo tego, że powstała blisko 70 lat temu, funkcjonuje bez zarzutu.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości