Pojawił się nowy wątek w sprawie zaginionej Beaty Klimek. Na jaw wyszły zaskakujące fakty dotyczące 47-latki. Druzgocące wyznanie żony Tomasza Jakubiaka. Szefowi kuchni groziła śmierć głodowa. Zmarł najsłynniejszy ptak wodny w Polsce. O czym jeszcze pisaliśmy w niedzielę, 3 listopada?
W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl archeolożka opowiedziała o tajnikach tego zawodu. Co możemy odczytać z ludzkich szczątków i jak wyglądają procedury po odnalezieniu kości w trakcie badań terenowych?
Ekspert wskazuje problem: "Nie potrafię wyjaśnić".
Co wiemy o wraku i sporze o jego bogactwa?
O szczegółach w cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku" Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Jedliński.
Zobaczcie gdzie znaleziono skamielinę na stronie Dzień Dobry TVN.
Sprawdź co znaleziono na stronie Dzień Dobry TVN.
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
W Pniu znajduje się cmentarzysko osób odrzuconych, których obawiano się nawet po śmierci.
"Znaleźliśmy mnóstwo zabytków".
Jak wyglądał chłopiec z Viste?
To miejsce masowego składania ofiar.
Wszyscy słyszeli o piramidach w Egipcie, ale niewiele osób wie, że na terenie naszego kraju można znaleźć starsze obiekty od nich. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że w Polsce istnieją megality. Czym są te fascynujące budowle?
Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk zbiera pieniądze, by wykupić kolekcję dobrze zachowanych szkieletów, skorup, ślimaków, małży i koralowców. Ich posiadaczem jest prywatny kolekcjoner, Janusz Stanowski, który na poszukiwanie tych eksponatów poświęcił większą część swojego życia.
W Chodliku na Lubelszczyźnie przez kilkaset lat istniało jedno z największych w średniowiecznej Europie grodzisk. Wielkością i znaczeniem porównywalne jest z Londynem. Dziś to eldorado dla archeologów.
Dzieci z miejscowości w gminie Lubsko (woj. lubuskie) dokonały niezwykłego okrycia. Podczas zabawy w piaskownicy znalazły... grób. Zdaniem badaczy mogiła pochodzi jeszcze z epoki brązu.
Niedawno media na całym świecie obiegła wiadomość, że misja pod dowództwem jednego z najwybitniejszych egiptologów na świecie odnalazła największe starożytne miasto. Teraz dr Zahi Hawass opowiedział o swoim odkryciu w Dzień Dobry TVN.
Pierwsza odkryta egipska mumia młodej ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan. Dlaczego podczas mumifikacji pozostawiono płód w ciele matki?
Herhor panował ponad 1000 lat przed Chrystusem. I raczej nie przypuszczał, że dobrych parę wieków później wywróci do góry nogami życie pewnego polskiego profesora. Andrzej Niwiński postawił sobie bowiem za cel odnalezienie grobu egipskiego władcy. Od 30 lat prowadzi prace wykopaliskowe i niczym Indiana Jones stara się rozwikłać starożytną zagadkę.
Michał Szymański uprawia archeologię eksperymentalną. Przebiera się w średniowieczne stroje i organizuje żywe lekcje historii. Poznajcie współczesnego alchemika, który swoją pasję przekuł w pracę.
Policjanci z małopolskiej policji powzięli informację o nietypowym znalezisku pewnego rolnika. Mężczyzna, chcąc zidentyfikować bardzo stary przedmiot, opublikował jego zdjęcie w internecie. Zgodnie z prawem, każdy tego typu artefakt jest własnością Skarbu Państwa. Co może grozić za przywłaszczenie skarbu?
Monumentalne grobowce Mada'in Salih to jedna z najbardziej tajemniczych i ekscytujących zagadek historycznych. Z jakiego okresu pochodzą te budowle? Kto był ich twórcą? Dla kogo powstały? Odpowiedzi na te pytania wciąż są niejasne. Odkryj sekrety, jakie skrywa przeklęte miasteczko Mada'in Salih!
Świątynia, która skrywa tajemnicę. W niewielkiej miejscowości w województwie zachodniopomorskim trwają prace badawcze. Archeolodzy starają się poznać tajemnice legendarnego zakonu Templariuszy.
Grobowce dla zmarłych ludzi powstawały od najdawniejszych czasów. Teraz okazuje się, że wiele tych sprzed tysięcy lat znajduje się w Polsce. Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki postanowił zobaczyć kilka z nich. Jakie historie opowiedzieli mu archeolodzy?
Piotr Wojtasik wybrał się Dzieńdobrobusem do miejscowości Mrozy i odwiedził obiekt Grodzisko, gdzie odbywa się festyn archeologiczny. Jakie atrakcje czekały na naszego reportera? Zobaczcie sami.
Podczas budowy II linii metra w Warszawie robotnicy natknęli się na nietypowe znalezisko. Okazało się, że są to szczątki prażubra, liczące 130 tys. lat oraz małego mamuta sprzed 120 tys. lat. Czy na podobne odkrycia możemy liczyć we własnym ogródku? Rozmawialiśmy o tym z Michałem Paczkowskim z Państwowego Muzeum Archeologicznego
Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz to małżeństwo archeologów, które bada ślady zaginionych cywilizacji Ameryki Południowej. Sześć lat temu - po wielu miesiącach pracy - odkopali grobowiec sprzed 1200 lat. Co poczuli, kiedy okazało się, że znaleźli w nim złoto? Co wiadomo o kobiecie, której szczątki także znaleziono w grobowcu? Co jeszcze w nim było? Z archeologami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
W Krasiejowie, w województwie opolskim, odkryto szczątki latającego gada sprzed 230 milionów lat! O tym, dlaczego to odkrycie jest tak ważne i jak wygląda praca paleobiologów opowiedzieli nam nasi goście Martyna Wojciechowska i dr hab. Tomasz Sulej.
Piramida w Rapie to grobowiec rodu von Fahrenheit. Budowla została zbudowana prawdopodobnie w połowie XIX wieku i do tej pory pobudza wyobraźnię archeologów. Jaką tajemnicę skrywa w sobie to miejsce? Czy ma związki masońskie? Czy można odnaleźć tam trop egipski? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Łukasza Maurycego Stanaszka, antropologa.
Starożytny Uniwersytet w Aleksandrii to jedno z najważniejszych odkryć polskich archeologów w Egipcie. Kompleks budynków, który mógł pomieścić nawet 5 tysięcy studentów, daje nam wiedzę o tym, jak dawno temu mogło wyglądać studiowanie. Jak wyglądały egzaminy i jakie pytania zadawali "profesorowie"? To sprawdził krytyk sztuki Łukasz Radwan.