archeologia

  archeologia

  Monumentalne grobowce Mada'in Salih to jedna z najbardziej tajemniczych i ekscytujących zagadek historycznych. Z jakiego okresu pochodzą te budowle? Kto był ich twórcą? Dla kogo powstały? Odpowiedzi na te pytania wciąż są niejasne. Odkryj sekrety, jakie skrywa przeklęte miasteczko Mada'in Salih!

  Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz to małżeństwo archeologów, które bada ślady zaginionych cywilizacji Ameryki Południowej. Sześć lat temu - po wielu miesiącach pracy - odkopali grobowiec sprzed 1200 lat. Co poczuli, kiedy okazało się, że znaleźli w nim złoto? Co wiadomo o kobiecie, której szczątki także znaleziono w grobowcu? Co jeszcze w nim było? Z archeologami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W Krasiejowie, w województwie opolskim, odkryto szczątki latającego gada sprzed 230 milionów lat! O tym, dlaczego to odkrycie jest tak ważne i jak wygląda praca paleobiologów opowiedzieli nam nasi goście Martyna Wojciechowska i dr hab. Tomasz Sulej.

  Piramida w Rapie to grobowiec rodu von Fahrenheit. Budowla została zbudowana prawdopodobnie w połowie XIX wieku i do tej pory pobudza wyobraźnię archeologów. Jaką tajemnicę skrywa w sobie to miejsce? Czy ma związki masońskie? Czy można odnaleźć tam trop egipski? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Łukasza Maurycego Stanaszka, antropologa.

  Starożytny Uniwersytet w Aleksandrii to jedno z najważniejszych odkryć polskich archeologów w Egipcie. Kompleks budynków, który mógł pomieścić nawet 5 tysięcy studentów, daje nam wiedzę o tym, jak dawno temu mogło wyglądać studiowanie. Jak wyglądały egzaminy i jakie pytania zadawali "profesorowie"? To sprawdził krytyk sztuki Łukasz Radwan.