Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu przekazało, iż na terenie tego kraju pierwszy raz od 100 lat dokonano odkrycia na tak ogromną, archeologiczną skalę. Eksperci po kilku latach poszukiwań znaleźli grobowiec Totmesa II, faraona XVIII dynastii. Co dziś wiadomo na temat tego niezwykłego znaleziska?
Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.
Egipt - przełomowe odkrycie w grobowcu
Władze Egiptu we wtorek, 18 lutego przekazały, iż archeologowie dokonali przełomowego odkrycia. Ostatni z zaginionych grobowców faraona XVIII dynastii - należący do Totmesa II - został odnaleziony. Jest to pierwsze tego typu osiągnięcie, i jedno z najważniejszych, od 1922 roku, gdy odkryto miejsce spoczynku Tutanchamona. Do historycznego wydarzenia doszło na terenie Góry Tebańskiej, na zachód od Luksoru i słynnej Doliny Królów. Zespół archeologów oraz Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, przekazały, że podczas wykopalisk w miejscu, które wcześniej nazywano grobowcem nr C4, odkryto dowody jednoznacznie wskazujące na fakt, iż jest to miejsce spoczynku króla Totmesa II. Były to m.in. alabastrowe naczynia odnalezione w ruinach, na których znajdują się inskrypcje z imieniem króla, oraz jego żony Hatszepsut stworzone na cześć jego śmierci. Prace egipsko-brytyjskiego zespołu trwały tam od 2022 roku, jednak dopiero teraz udało się potwierdzić tę informację. Niestety, grobowiec nie zachował swojego bogatego wyposażenia, z którym powszechnie kojarzymy egipskie pochówki. Jak przekazał resort - najprawdopodobniej grobowiec został splądrowany jeszcze w starożytności.
Odkrycie grobowca faraona Totmesa II
Szef angielskiego zespołu pracującego nad grobowcem - dr Piers Litherland stwierdził, że charakteryzuje się on prostym projektem architektonicznym, typowym dla kolejnych władców Egiptu panujących po Totmesie II. Misją archeologów będzie teraz kontynuacja prac badawczych oraz ustalenie gdzie może znajdować się reszta zawartości grobowca.
Totmes II był faraonem i władcą starożytnego Egiptu z XVIII dynastii. Panował w latach 1492 p.n.e. lub 1482 p.n.e. – 1479 p.n.e. Jego mumia została odkryta już w XIX wieku, a dziś można ją oglądać w Narodowym Muzeum Egipskiej Cywilizacji w Starym Kairze.
Zobacz także:
- Hiena cętkowana pojawiła się w Egipcie. To pierwsza taka sytuacja od 5 tysięcy lat
- Co zabrać do Egiptu? Jak się spakować? O tych rzeczach lepiej nie zapomnieć
- Egipskie znaki zodiaku i horoskop. Sprawdź, kto jest twoim patronem
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: www.cbsnews.com, wikipedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: CasarsaGuru/Getty Images