Egipt

  Egipt

  Kair, Marsa Alam czy Hurghada to jedne z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Wybieramy je ze względu na całoroczne wysokie temperatury, ciepłe morze i liczne rozrywki. Przed wyjazdem warto wiedzieć, ile kosztuje wiza do Egiptu, czy istnieje możliwość kupna online oraz jakie obyczaje panują w tym kraju.

  Wysoka temperatura przez cały rok, robiąca piorunujące wrażenie tama na Nilu, wyjątkowe zabytki – to z tych powodów Asuan jest miastem, które przyciąga rzesze turystów z całego świata. Co ciekawego można tam zobaczyć?

  Słynny sfinks egipski to, obok rzymskiego Koloseum czy wieży Eiffla w Paryżu, jeden z najpopularniejszych i najbardziej fascynujących zabytków na świecie. Niezwykła spuścizna starożytności owiana jest jednak wieloma niewyjaśnionymi nigdy tajemnicami.

  Trzy piramidy w Gizie, a zwłaszcza piramida Cheopsa, fascynują od lat aurą tajemniczości, głównie ze względu na fakt zaawansowania inżynieryjnego i technicznego ludzi sprzed tysięcy lat. Wokół piramid w Gizie krąży wiele tajemnic i niedomówień. Ciekawostką o piramidach jest m.in. fakt, że kwadratowe podstawy ostrosłupów piramid są perfekcyjnie równoległe względem równoleżników.

  Stolicę Egiptu, Kair, nazywa się często Matką Świata. Ta ogromna metropolia ma bogatą historię, która sięga 3 tys. lat p.n.e. Wtedy niedaleko dzisiejszego Kairu powstało Memfis – stolica kraju faraonów. Co warto zobaczyć w tym historycznym mieście?

  Sakkara położona jest 33 km od Kairu. W tej starożytnej nekropolii chowano egipskich królów, dostojników oraz inne ważne postaci. W ten sposób wykorzystywano Sakkarę od czasów I dynastii aż do czasów ptolemejskich, a nawet rzymskich.

  Dolina Królów w Egipcie to słynna nekropolia, w której zlokalizowany jest jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytności – odkryty w 1922 r. w nienaruszonym stanie grobowiec Tutanchamona. Do tej pory na terenie Doliny Wschodniej i Doliny Zachodniej znaleziono 64 miejsca spoczynku egipskich władców i członków ich rodzin.

  Kwiecień to czas, kiedy jeszcze można zakupić bilety lotnicze w atrakcyjnych cenach. Pomimo chłodu panującego w Polsce, w wielu krajach to okres rozpoczynającego się lata. Temperatura jest wysoka, ale niemęcząca. Warto więc obrać egzotyczne kierunki na wczasy. Sprawdź, gdzie jest ciepło w kwietniu.

  To nie były wakacje marzeń. 148 polskich turystów, którzy wylądowali 6 października w Egipcie, po wykonaniu tam obowiązkowego testu na koronawirusa, otrzymało wynik pozytywny. Przy ponownym teście po kilku dniach taki sam wynik stwierdzono tylko u 4 osób. Przez co musieli przejść? Jak obecnie wygląda ich sytuacja? O tym opowiadali nam Gabriela Siembab i Konrad Pollesch, a o przysługujących turystom prawach mówił adwokat Eryk Bogdas.

  Egipt to kraj w większości muzułmański. Muzułmanie stanowią 90 proc. ludności, a 10 proc. to chrześcijanie. Nazywają się Koptami i należą do najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Ich szczególnym znakiem jest tatuaż umieszczony na prawej ręce, który ma kształt krzyża i jest symbolem zbawienia i ochrony. Zobaczcie reportaż dziennikarki Katarzyny Chętnik z jej podróży do Egiptu.

  Czy to urok polskich lasów przyciągnął Egipcjanina Josepha Ibrahima do Polski? Joseph, zwany Józkiem, wraz z rodziną, od dwóch lat mieszka w Polsce. Pracuje jako przedstawiciel handlowy. Jego hobby to zbieranie grzybów. Mikołaj Rey spotkał się z nim w lesie... na grzybach, a później wspólnie przygotowali falafel - tradycyjne egipskie danie.

  Wystarczyła zbieżność nazwisk i powierzchowne podobieństwo, by dziennikarz Artur Włodarski został okrzyknięty ojcem Markusa W., chłopaka zmarłej w Egipcie Magdaleny Żuk. W jakich okolicznościach dowiedział się, że jest posądzany o bycie ojcem Markusa W.? Jak na to zareagował i, jak się czuje będąc obiektem zainteresowania Internautów w całej Polsce? Czy ludzie mu grożą? Artur Włodarski był gościem Anny Klaczyńskiej-Maciejowskiej i Andrzeja Sołtysika w studiu Dzień Dobry TVN.

  "Jak prowadzić dialog z człowiekiem, który się boi, który jest pełen lęku"? Gościem Dzień Dobry TVN był terapeuta - Andrzej Komorowski. Jak postępować z osobą, która ma napad lęku? Jakie czynniki mogą wywoływać taki zachowania? "Rzucano ją na ziemię, zniewalano. Było to strasznie przykre. Ludzie sami, ze strachu, nie wiedzą co zrobić".

  W Dzień Dobry TVN dziennikarz "Uwagi" Tomasz Kubat opowiedział o swojej podnóży do Egiptu. Prowadził tam śledztwo dziennikarskie w sprawie śmierci Magdaleny Żuk. Jak wyglądał szpital, w którym przebywała Polka? Czy rzeczywiście po przyjeździe do Egiptu zaczęła się dziwnie zachowywać? I czy miała za sobą leczenie psychiatryczne? Zobaczcie!

  Zabójstwo, samobójstwo, narkotyki, choroba psychiczna, skrzep w mózgu... Nie sposób zliczyć teorii dotyczących powodu śmierci Magdaleny Żuk. Czy szum wokół sprawy w końcu ucichnie, a śledczy będą mogli zająć się pracą? W Dzień Dobry TVN dziennikarka Uwagi Edyta Krześniak powiedziała, dlaczego śledztwo w sprawie tragedii w Egipcie jest tak skomplikowane.

  Śledztwo kryminalne w sprawie śmierci Magdaleny Żuk prowadzi cała Polska. Na temat tragicznego zdarzenia w Egipcie chętnie wypowiadają się nie tylko dziennikarze i detektywi, ale również internauci. Kto powinien zająć się sprawą? W Dzień Dobry TVN dziennikarka Uwagi Agnieszka Madejska powiedziała o swoim spotkaniu z chłopakiem Magdaleny - Marcusem. Czy miał związek z podobną sprawą zaginięcia sprzed paru lat?

  27-letnia Magdalena wyjechała na urlop do Egiptu. Tam - jak dotąd w niewyjaśnionych okolicznościach - doszło do jej śmierci. Co do tej pory ustalono? Czy są świadkowie, którzy mogą pomóc w wyjaśnieniu sprawy? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, który na prośbę najbliższych Magdaleny bada sprawę jej śmierci i rzecznika prasowego KGP insp. Mariusza Ciarkę.