Zamek Królewski na Wawelu ogłosił, że podczas prac badawczych prowadzonych w podziemiach zabytku, dokonano wyjątkowego odkrycia. Archeolodzy znaleźli unikatowy przedmiot, pochodzący prawdopodobnie z wczesnego średniowiecza. Gdzie dokładnie został odnaleziony i jak wygląda? Co na temat znaleziska mówią eksperci? Dowiecie się ze strony Dzień Dobry TVN.
Historia
Historia
Niecodzienne odkrycie na Wawelu w Krakowie
"Wawel nieustannie nas zaskakuje. W ostatnim czasie dokonano niezwykle rzadkiego odkrycia w postaci złotego, wczesnośredniowiecznego pierścienia" - ogłosił w poniedziałek w mediach społecznościowych Zamek Królewski na Wawelu.
Zabytkowy przedmiot został znaleziony podczas badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej. ZKnW oprócz komunikatu dotyczącego znaleziska, opublikował także jego zdjęcia.
Wawel nieustannie nas zaskakuje. W ostatnim czasie dokonano niezwykle rzadkiego odkrycia w postaci złotego,...
Posted by Zamek Królewski na Wawelu on Monday, February 5, 2024
W swoim poście Zamek Królewski na Wawelu odwołał się do opracowania Jerzego Trzebińskiego z Działu Archeologii ZKnW, według którego odnaleziony przedmiot jest wyjątkowy - posiada ozdobną tarczkę o wrzecionowatym kształcie, na której znajduje się ornament przedstawiający schematycznie dwie, przeciwstawne twarze.
Wyjątkowe znalezisko w Krakowie
Znaleziony na Wawelu pierścień jest przedmiotem unikatowym. Według ekspertów jest datowany na XI-XII wiek.
"Z terenu całej Polski znanych jest zaledwie kilka złotych, wczesnośredniowiecznych pierścieni. Tego typu ozdoby zwykle były zupełnie pozbawione ornamentu lub zawierały ornament geometryczny. Egzemplarz odkryty na Wawelu jest unikatowy ze względu na swoje zdobienie. Jest to jedyny przykład, kiedy na wczesnośredniowiecznym pierścieniu z terenu Polski przedstawione są wizerunki ludzkie (i w ogóle figuralne)" - podkreślił w komunikacie Zamek Królewski na Wawelu.
Według badaczy wizerunki te pozbawione są odwołań do religii chrześcijańskiej, a dwie przeciwstawne twarze mogą być nawiązaniem do mitologii rzymskiej, a konkretnie Janusa - boga o dwóch twarzach. Sama forma przedmiotu, zdaniem przywołanego w komunikacie eksperta, jest dość typowa dla obszaru Polski, i może wskazywać, że jest to wyrób lokalny.
Z postu w mediach społecznościowych możemy również się dowiedzieć, że pierścień należał do przedstawiciela elity państwa piastowskiego. "Można przypuszczać, że była to raczej osoba świecka i kobieta, ale trudno to jednoznacznie określić. Musicie przyznać, że robi wrażenie!" - napisano.
Jak wam się podoba znalezisko archeologów z Krakowa? Co myślicie o tym pięknym pierścieniu?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zaskakujące odkrycie na dnie oceanu. "To może być przełom"
- W Ekwadorze odkryto zaginione miasta sprzed tysięcy lat. "Coś niesamowitego"
- Historia rodziny Jacka Dehnela i gangu "złotogłowych". "Ta sprawa miała 200 tomów akt"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Facebook/Zamek Królewski na Wawelu
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto /GettyImages