W Ekwadorze odkryto zaginione miasta sprzed tysięcy lat. "Coś niesamowitego"

Dżungla w Ekwadorze
W Ekwadorze odkryto zaginione miasta sprzed tysięcy lat. Co wiemy o tym niesamowitym znalezisku?
Źródło: Zuraisham/GettyImages
W lesie równikowym w Ekwadorze dokonano niezwykłego odkrycia. Naukowcy znaleźli tam skupisko zaginionych miast, które liczą sobie kilka tysięcy lat. Było to możliwe dzięki technologii LiDAR, która pozwoliła badaczom zajrzeć pod warstwę gęstej amazońskiej roślinności. Co wiemy o odkryciu? Kto mieszkał w znalezionych osadach?
Polska sensacja archeologiczna: „Grób wampira” ze wsi Pień
Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie znaleziono miasta?

Odkrycia dokonano w dolinie rzeki Upano w Ekwadorze. Na pierwsze ślady osadnictwa natrafiono tam już ponad 20 lat temu, jednakże naukowcy nie byli w stanie dokładnie przebadać tych terenów, gdyż uniemożliwiała to gęsta roślinność tamtejszej dżungli. Dopiero kilka lat temu pojawiła się technologia, która pomogła im zajrzeć pod las deszczowy, dzięki wykorzystaniu czujników laserowych. Technologia ta nazywa się LiDAR.

W wyniku wieloletniego mapowania terenu odkryto, że w dolinie Upano przez tysiące lat ukryta była sieć miast połączonych ze sobą drogami. Naukowcy, którzy dokonali odkrycia poinformowali, że było ich 15 - pięć większych i dziesięć mniejszych. Znajdujące się w miastach budynki i świątyni otoczone były polami uprawnymi z kanałami odwadniającymi.

- To była dolina zaginionych miast - powiedział Stephen Rostain z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, główny autor badania. - Coś niesamowitego - dodał.

Niebywałe odkrycie w Ekwadorze

Badacze poinformowali również, że osady znalezione w dolinie, zamieszkane były przez lud Upano. To najstarsze odkryte ślady osadnictwa w tym regionie. Lud ten mieszkał w odkrytych właśnie miastach między około 500 r.p.n.e. a 300-600 r.

Naukowcy szacują, że to miejsce mogło być domem dla co najmniej 10 tysięcy mieszkańców, a w okresie świetności mogło być ich nawet 30 tysięcy. Podobną liczbę mieszkańców miał Londyn w czasach rzymskich.

Lud Upano zajmował się przede wszystkim uprawą ziemi, ale nowe odkrycia pokazują, że nieobce były mu też skomplikowane prace urbanistyczne. Zdaniem naukowców budowa tak zaawansowanego jak znaleziony właśnie systemu dróg i tysięcy ziemnych kopców wymagała zorganizowanej pracy.

- W Amazonii zawsze istniała niesamowita różnorodność społeczności i osad. Teraz dowiadujemy się o nich więcej - stwierdził Rostain.

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz, as

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zuraisham/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana