Wyspy Galapagos – zwierzęta, zwiedzanie, atrakcje i ciekawostki

galapagos
PRASIT CHANSAREEKORN/Getty Images
Wyspy Galapagos, należące do Ekwadoru, to archipelag o pochodzeniu wulkanicznym, oddalony od wybrzeża Ameryki Południowej o około 1000 km. To park narodowy wpisany na listę UNESCO w celu chronienia różnorodności zwierząt, jakie można tu spotkać, a są to często gatunki niespotykane nigdzie indziej na świecie.

Archipelag i Wyspy Galapagos przyciągają rokrocznie grubo ponad 200 tys. gości, przez co turystyka stała się tu głównym źródłem dochodu. Najwięcej turystów przybywa tu z rodzimego Ekwadoru: 29% – niemal na równi z gośćmi z USA. Po kilka procent odwiedzających stanowią turyści z Kanady, Wielkiej Brytanii, Argentyny i Niemiec (wg danych na rok 2014). Wyjazd na Wyspy Galapagos nie należy do najtańszych nie tylko z racji ich lokalizacji. Kosztowne są też rejsy pomiędzy wyspami, jednak nie zniechęca to turystów, których liczba z roku na rok systematycznie rośnie.

Wyspy Galapagos – ciekawostki

Archipelag Wysp Galapagos składa się z 19 wysp i setek mniejszych wysepek i skał.

· Do najbliższego lądu jest około tysiąca kilometrów i tak dalekie "sąsiedztwo" człowieka miało pozytywny wpływ na wykształcenie się tak wielu gatunków roślin i zwierząt.

· Aktualnie zwierzęta zachowują się dość specyficznie w stosunku do człowieka. Nie obawiają się go i praktycznie nie uciekają. Przyczyn tego "opanowania" zwierząt upatruje się w braku drapieżników, przez co żółwie i inne liczne tu gatunki nie widzą (a w praktyce nie znają) potrzeby ucieczki przed zagrożeniem.

· Jednym z najbardziej znanych gości na wyspach był Karol Darwin. W 1835 roku spędził na czterech wyspach łącznie 22 dni i zebrał w tym czasie 186 gatunków zwierząt, z czego 97 na tamten moment było nieznanych.

Turystyka na Wyspach Galapagos

Turystyka, która stanowi największe źródło dochodów mieszkańców, równocześnie jest też największym zagrożeniem dla ekosystemu wysp. O tym, jak zmieniła się skala i podejście do wpływu turystyki na środowisko naturalne Wysp Galapagos , niech świadczy fakt, że jeszcze w 1974 roku władze szacowały, że maksymalna liczba turystów w regionie nie może przekroczyć 12 000 w skali roku. Można tylko domniemywać, czy i jak na naturalne środowisko regionu wpływa liczba turystów około dziesięciokrotnie przewyższająca taki limit.

Głównym sposobem zwiedzania wysp jest ich odwiedzanie podczas kilkudniowego rejsu i zawijanie statkiem w okolice poszczególnych wysp archipelagu. Zwiedzać wyspy w ten sposób można wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem, a z pokładu statku na brzeg turyści dostają się z reguły pontonem. Po drodze można nurkować, podziwiając bogactwo życia kilka metrów czy nawet centymetrów pod wodą.

Największa z wszystkich Wysp Galapagos jest wyspa Isabela , która zapożyczyła nazwę od królowej hiszpańskiej. Wyspę zamieszkują m.in. żółwie słoniowe – jedne z największych na świecie (ich waga może sięgać nawet pół tony, a osiągają one do półtora metra długości). Oprócz nich spotkać tu można kormorany, myszołowy galapagoskie, pingwiny, legwany, głuptaki, czy zięby Darwina. Na wyspie najwyższym wzniesieniem jest wulkan Wolf o wysokości 1707 m. Na długości 120 km, jaką liczy wyspa, zobaczyć można m.in. lagunę z flamingami (Vilamil Lagoon ), czy popływać z lwami morskimi oraz żółwiami w zatoczce Concha de Perla. Inne plaże, na których spotkamy lwy morskie to Punta Carola i La Loberia. Warto wspomnieć, że na wyspie jest łącznie aż 6 czynnych wulkanów (w tym Wolf). Ze szczytu jednego z nich – wulkanu Sierra Negra można zobaczyć krater o średnicy 10 km (drugi pod tym względem na świecie).

Na drugiej co do wielkości wyspie archipelagu – Santa Cruz , powodzeniem turystów cieszy się Tortuga Bay, uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na Galapagos . W turkusowej wodzie pływają żółwie morskie, a na plaży z niemal śnieżnobiałym, drobniutkim piaskiem spotkać można wygrzewające się w słońcu iguany (oraz innych turystów). Popularnością cieszą się też tzw. tunele lawy, utworzone przez stygnącą magmę.

Z Santa Cruz możemy popłynąć na wyspę San Cristobal. Tu w wielu miejscach natkniemy się na wypoczywające lwy morskie. Tu także znajduje się kolejna piękna (jeśli nie najpiękniejsza) plaża – Playa Muerto. Warto też wspiąć się na skały wulkaniczne Leon Dormido. To ponoć z wyspy San Cristobal zachody słońca wyglądają najlepiej.

Jak wspominaliśmy, chcąc zwiedzić wyspy Galapagos, możemy skorzystać z oferty rejsów organizowanych na miejscu. Rejsy trwają kilka dni, a podczas nich organizatorzy proponują zwiedzenie kilku wysp. W materiałach informacyjnych znajdziemy informacje o tym, jakie gatunki zwierząt zobaczymy na poszczególnych wyspach i jakie są ich atrakcje, więc sam wybór to kwestia gustu i zasobności portfela, bowiem rejsy takie – delikatnie mówiąc – do najtańszych nie należą.

Zwierzęta na Wyspach Galapagos

Wyspy Galapagos zamieszkują liczne tzw. gatunki endemiczne – czyli takie gatunki zwierząt i roślin, które nie występują nigdzie indziej. Przykładowo występuje tu aż 56 gatunków ptaków, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Bogata jest tu reprezentacja gadów. Turyści napotykają tu liczne jaszczurki, gekony, legwany lądowe i morskie, żółwie czy węże (reprezentowane jednak jedynie przez 4 gatunki).

Zobacz także:

Zobacz wideo: Krynica Morska i jej atrakcje. Co oferuje?

Dzień Dobry Wakacje

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości