Jak pić kawę espresso? Historia włoskiego napoju

espresso
Jak pić kawę espresso? Historia włoskiego napoju
Źródło: Moment RF
Espresso, czyli szybka włoska kawa parzona pod ciśnieniem z bardzo mocno zmielonych i ubitych ziaren. Najlepszy napój powstaje z mieszanki kilku gatunków kaw. Właściwie podane espresso powinno mieć gęstą, ciemnobrązową piankę. Dowiedz się, jak pić espresso z wodą i czym jest espresso doppio.
dr n. med. Paweł Grzesiowski
Czy kawa podkręca naszą odporność?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Espresso to szybka włoska kawa parzona pod wysokim ciśnieniem. Wyrazista, aromatyczna i bardzo intensywna w smaku ma szybko pobudzić i dodać energii. Przez Włochów traktowana jako obowiązkowy i skuteczny przerywnik w ciągu dnia. Pije się nią zarówno rano, jak i w południe. Przygotowuje się ją w ekspresie lub w kawiarce. Najczęściej podawana jest z kieliszkiem wody. Standardowe espresso ma 20–30 ml.

Historia włoskiego espresso

Historia włoskiego espresso sięga roku 1901, kiedy pochodzący z Mediolanu mechanik opracował prototyp pierwszego ekspresu do parzenia kawy. Co ciekawe, początkowe projekty nie zakładały produkcji urządzenia do przyrządzania bardzo mocnej kawy, dlatego espresso powstało poniekąd jako produkt uboczny. W 1933 roku Alfonso Bialetti wynalazł kawiarkę, która dała początek popularności mocnej i wyrazistej kawie. Ciśnieniowe ekspresy natomiast pojawiły się w ogólnej sprzedaży w 1948 roku. Najwyższa jakość wykonania, precyzja, ciekawe wzornictwo i dbałość o szczegóły sprawiły, że do dzisiaj włoskie ekspresy uznawane są za najlepsze na świecie. Rytuał picia espresso stał się nieodłączną częścią włoskiej kultury. To przyjemnie pobudzający przerywnik w ciągu dnia i w pracy. Głęboki i wyrazisty smak na długo pozostaje na podniebieniu, nie dając o sobie zapomnieć.

Jak pić kawę espresso?

Według włoskiej tradycji espresso pije się na stojąco przy barze. Nie jest to kawa, którą się delektujemy lub przy której prowadzimy rozmowy. Przez Europejczyków trafnie nazywana kawowym szotem ma za zadanie szybko pobudzić. Espresso zawsze powinno być serwowane z wodą, która służy do przepłukania ust, abyśmy bardziej docenili głęboki i wyrazisty aromat kawy. Wodę możemy wypić zarówno przed spożyciem kawy, jak i pomiędzy poszczególnymi łykami, jeśli zależy nam na szczególnych smakowych doznaniach. Wbrew błędnej opinii wody nigdy nie wlewamy do filiżanki z kawą. Dobrej jakości espresso powinno mieć gęstą i ciemnobrązową piankę.

Rodzaje espresso

Zamawiając kawę we Włoszech, zawsze otrzymamy espresso. Jeśli natomiast chcemy spróbować innych rodzajów kawy, warto zapoznać się z ich podstawowym nazewnictwem

  • Espresso doppio – podwójne espresso. W innych krajach znane jako double espresso, przygotowane z podwójnej ilości kawy.
  • Espresso lungo – kawa z większą ilością wody (40 ml), finalnie łagodniejsza w smaku.
  • Espresso corto – kawa z minimalną ilością wody – 15 ml. Otrzymany napój jest więc bardzo mocną esencją. Sięgają po nią miłośnicy gorzkich i wręcz cierpkich kawowych smaków.
  • Espresso macchiato – espresso podane z odrobiną spienionego, najczęściej ciepłego mleka.
  • Cappuccino – idealnie przygotowany napój powinien składać się z 1/3 espresso, 1/3 mleka i 1/3 puszystej pianki. We Włoszech cappuccino pije się zwykle na śniadanie.
  • Con panna – to espresso, które przez Włochów uważane jest za deser. Do przygotowania potrzebna jest klasyczna ilość espresso, którą przelewa się do większej filiżanki. Następnie aż po brzegi naczynie wypełnia się schłodzoną bitą śmietaną. Dla smaku con panna może być podana z cynamonem, kakao lub kardamonem.
  • Con latte – espresso podawane z dodatkiem zimnego mleka, w wysokiej szklance. Przygotowywane warstwowo: na dnie znajduje się duża ilość mleka, do którego delikatnie dodaje się espresso, a na koniec mleczną, gęstą pianę. Kawa ta przez Włochów traktowana jest jako deser kawowo-mleczny.
  • Coretto – espresso z dodatkiem alkoholu grappa.
  • Espresso romano – to ciekawe połączenie klasycznego espresso z większą ilością wody, do którego dodawany jest plaster cytryny lub pomarańczy.

Dobre włoskie espresso

Dobre i prawidłowo przygotowane espresso powinno być przyrządzone ze świeżo i bardzo mocno zmielonych ziaren. Włosi absolutnie nie dopuszczają tego, by użyte do parzenia ziarna były przygotowane wcześniej. Właściwa kultura przygotowania kawy nakazuje, by mieszanka była zmielona przy kliencie. Espresso podaje się w małych filiżankach. Serwowanie kawy w standardowej filiżance wypełnionej do połowy jest nietaktem i świadczy o braku wiedzy. Bardzo ważna jest również pianka. Jeśli jest zbyt rzadka lub nie ma jej w ogóle, espresso nie zostało przygotowane w sposób prawidłowy. Może to świadczyć o wcześniejszym zmieleniu ziaren, które wywietrzały. Co ciekawe, według zagorzałych kawoszy błędem jest również serwowanie do kawy słodkich ciastek. To podstawowy błąd, który uniemożliwia delektowanie się głębokim i złożonym smakiem kawy. Słodycze zaburzają goryczkę, przez co kawa traci swoją wartość. Najlepszym dodatkiem jest natomiast kawałek gorzkiej czekolady.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości