Właściwości mleka owsianego
Mleko owsiane jest produktem, który nie uczula, ma niską zawartość białka i tłuszczu, jednak jest bogate w witaminy A, B2, B12, D2, a także w fosfor i wapń. Ma największą ilość błonnika ze wszystkim napojów roślinnych, przez co jest nieco bardziej kaloryczne. Co więcej, jest ono najbliższe mleku krowiemu zarówno w smaku, jak i konsystencji.
Napój owsiany można wykorzystywać do robienia: kisieli mlecznych, zup mlecznych, napojów (np. kawy), sosów, czy ciast. Pierwszy raz mleko owsiane w kartonach pojawiło się na rynku szwedzkim w latach 90. XX wieku. Produkt był odpowiedzią na coraz częstsze diagnozowanie zaburzeń tolerancji laktozy.
Owoce i warzywa
Mleko owsiane - napój roślinny
Mleko owsiane to napój, który można dodawać jako zamiennik mleka zwierzęcego. Idealnie sprawdzi się na dietach wegańskich, wegetariańskich, bezglutenowych, bez laktozy, a także przy ograniczaniu produktów odzwierzęcych. Jest niezwykle proste w przygotowaniu. Wystarczy nam do tego litr przegotowanej wody, płatki owsiane (ważne aby nie były to otręby i płatki błyskawiczne) oraz blender.
Napój owsiany można przygotować też w nieco bardziej profesjonalny sposób. W takim przypadku wykorzystuje się wyciskarkę do soków lub wytłaczarkę. Przy użyciu drugiego naczynia, napój wychodzi bardzo gęsty i aksamitny. Wyciskarka do soków również dobrze się sprawdzi, jeśli chcemy bardziej intensywny smak.
Mleko owsiane - przepis krok po kroku
Składniki:
- woda - 1 l,
- płatki owsiane górskie - 60 g,
- miód lub inny słodzik (opcjonalnie),
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Płatki owsiane namoczyć w litrze wody przez około 30 minut.
- Namoczone płatki przelać z wodą do wysokiego naczynia lub blendera.
- Można dodać słodzik lub miód, aby było słodsze. Dosypać szczyptę soli.
- Blendować na gładką masę przez około 1 do 3 minut na najwyższych obrotach.
- Przelać do czystego naczynia i przechowywać w lodówce.
Jak długo można przechowywać domowe mleko owsiane?
Domowe mleko owsiane ma znacznie krótszy termin przydatności, aniżeli sklepowe. W lodówce można je przetrzymywać od 3 do 5 dni. Przed użyciem warto je wstrząsnąć, gdyż na dnie może pojawiać się osad.
Mleko takie, jak większość produktów domowej roboty, można pasteryzować. Wtedy będzie nieco dłużej przydatne do spożycia, gdyż pozbędziemy się z niego bakterii.
Zobacz także:
- Mleko roślinne w diecie. Po które warto sięgnąć?
- Napój ryżowy – zdrowa alternatywa dla mleka krowiego
- Domowe mleko roślinne z migdałów. Prosty przepis
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Nataliya Kushnir/Getty Images