Napój ryżowy – zdrowa alternatywa dla mleka krowiego

napój ryżowy
Jak przygotować napój ryżowy?
Źródło: Rimma_Bondarenko/Getty Images
Napój ryżowy, podobnie jak inne napoje roślinne, jest dobrą alternatywą dla mleka krowiego. Jego skład i wszechstronność sprawiają, że może być spożywany samodzielnie lub stosowany jako dodatek do potraw. Zobacz, dlaczego warto pić napój ryżowy.

Napoje roślinne, tzw. "mleka roślinne", są bardzo popularne wśród wegetarian i wegan. Chętnie sięgają po nie również osoby nie mogące spożywać mleka krowiego, na przykład przez nietolerancję laktozy lub uczulenie na białka mleka krowiego. Napoje roślinne mogą być produkowane z różnych rodzajów zbóż, kasz lub orzechów. Wśród z nich znajdują się napój z orzechów brazylijskich, napój jaglany, gryczany, sojowy i wiele innych. Najpopularniejszy jednak jest napój ryżowy.

Mleko ryżowe a napój ryżowy

Napój ryżowy bywa również nazywany mlekiem ryżowym. Obie nazwy dotyczą jednego produktu. Spór o nazwę toczy się od dawna, ponieważ mleczarze i inne osoby związane z przetwórstwem mlecznym uważają, że nazwa "mleko" powinna odnosić się jedynie do produktów odzwierzęcych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku masła czy śmietany.

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Stanowisko to poparł w 2007 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że produktów wegańskich nie można sprzedawać jako mleko, ser, śmietana czy jogurt, a nazwy te zastrzeżone są dla produktów zwierzęcych. Z tego powodu producenci tego typu produktów roślinnych używają innych nazw, takich jak "napój z ryżu", mimo że w powszechnym użyciu obowiązują różne wersje.

Napój ryżowy – właściwości

Właściwości napoju ryżowego różnią się od mleka krowiego. Mleko ryżowe, w przeciwieństwie do krowiego, nie zawiera laktozy. Jest również od niego słodsze. Jednak oba mleka mają również wspólne cechy, takie jak wartość energetyczna, a zawartość cukru i tłuszczu jest w nich bardzo podobna. Napój ryżowy dostarcza organizmowi wielu witamin i składników mineralnych, takich jak:

  • potas;
    • sód;
      • witamina A;
        • witamina D;
          • żelazo;
            • magnez.

              Ponadto wersja wzbogacona w wapń dostarczy do naszego organizmu również i tego składnika. Ze względu na swoje właściwości, napój ryżowy chętnie wykorzystywany jest w kulinariach. Dzięki ciekawemu smakowi, w połączeniu z innymi składnikami, tworzy fantastyczne desery. Może być wykorzystywany do owsianki, różnego rodzaju wypieków i ciast.

              Napój ryżowy – czy jest zdrowy?

              Jeśli zastanawiamy się, czy napój ryżowy jest zdrowy, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Napój dostarcza wielu mikro- i makroelementów niezbędnych dla naszego organizmu, a poza tym nie zawiera laktozy, na której nietolerancję cierpi bardzo wiele osób. Niewątpliwą zaletą jest częsty dodatek wapnia do napoju ryżowego, co pozwala nam uzupełnić dietę w ten składnik. Jest to szczególnie istotne u wegan rezygnujących w swojej diecie z bogatego w wapń nabiału. Ponadto napój ryżowy jest hipoalergiczny, co oznacza, że jest bezpieczny dla osób z alergiami. Może być również spożywany przez dzieci. Napój ryżowy ma jednak również wady – jest ubogi w białko, posiada również wyższy indeks glikemiczny niż mleko krowie. Z tego powodu jego spożywanie odradzane jest osobom chorym na cukrzycę.

              Napoje ryżowe

              Na rynku dostępne są napoje wielu producentów. Ich cena waha się zwykle w granicach 5–11 złotych za karton o pojemności 1 litra. Wśród rodzajów mleka ryżowego wyróżniamy m.in.:

              • Natumi – napój ryżowy z wapniem;
                • The Bridge – mleko ryżowo-czekoladowe;
                  • Alpro – napój ryżowy naturalny;
                    • Vitanella – napój ryżowy.

                      Tak jak jest wiele marek napojów ryżowych, tak samo występuje on w różnych wariantach smakowych. Wśród popularnych smaków możemy wyróżnić, takie jak: napój ryżowy-kokosowy, ryżowy-migdałowy czy ryżowy-waniliowy. Występują również napoje w wersji BIO. Zatem chcąc wybrać odpowiednie mleko ryżowe dla siebie, mamy szeroką gamę produktów, wśród których możemy przebierać. Wybierając napój zbożowy, warto przeczytać etykietę, aby upewnić się, że przy jego produkcji został użyty wysokiej jakości olej roślinny.

                      Napój ryżowy – przepis

                      Napój ryżowy możemy przygotować również niewielkim kosztem w domowym zaciszu. Własnoręczne przygotowywanie napojów czy innych produktów ma wiele zalet. Dzięki temu kontrolujemy, co faktycznie zostało wykorzystane w składzie. Możemy również modyfikować skład według naszych preferencji smakowych.

                      Składniki na ok. pół litra napoju ryżowego:

                      • pół szklanki białego ryżu;
                        • pół litra niegazowanej wody;
                          • potrzebne będą również sitko i matrowa gaza niejałowa.

                            Przygotowanie:

                            • Ryż wsyp do miski, zalej jedną szklanką wody i pozostaw na noc.
                              • Następnie dodaj kolejną szklankę wody i dokładnie zmiksuj w blenderze.
                                • Złóż gazę na cztery części i wyłóż nią sito, przelej przez nie zmiksowaną wodę z ryżem do czystej miski.
                                  • Gazę zwiń i wyciśnij pozostałe mleko do miski.
                                    • Przelej gotowe mleko do butelki i odstaw do lodówki.
                                      • Przed spożyciem wstrząśnij.

                                        W ten sposób przygotujesz napój ryżowy o wyjątkowo prostym składzie, bez wszelkiego rodzaju dodatków, takich jak stabilizatory. Inną kwestią jest również ekonomia – napój przyrządzony samodzielnie w domu okaże się zdecydowanie tańszy niż kupiony w sklepie. Co istotne, produkcja wcale nie jest trudna i nie wymaga wiele czasu spędzonego w kuchni. Tak naprawdę napój robi się sam w momencie "leżakowania". Możemy również przygotować jednorazowo większą porcję.

                                        Zobacz także:

                                        Autor: Adrian Adamczyk

                                        Źródło zdjęcia głównego: Rimma_Bondarenko/Getty Images

                                        podziel się:

                                        Pozostałe wiadomości

                                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                                        Materiał promocyjny

                                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana