Czy warto sięgnąć po "mleko" z ziemniaków? "Postawiłabym na różnorodność"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
 Mleko z ziemniaka?
Mleko z ziemniaka?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Napoje roślinne, które mają zastąpić krowie mleko, cieszą się dużą popularnością. Ostatnio coraz częściej mówi się o "mleku" z ziemniaków. Czy warto je pić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Radowicką, dietetyczką.

Czy warto sięgać po "mleka" roślinne?

Czym jest mleko? - Z definicji jest to mleko z wymion ssaków. Natomiast jeśli mamy napoje typu z ziemniaka, orzechów, nasion, [...] to jest to wtedy napój. Ta nazwa w przypadku mleka z ziemniaków nie jest poprawna - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Radowicka. Czy warto po nie sięgać?

- To jest bardzo indywidualne. Niektórzy wybierają je z powodów zdrowotnych, bo np. mają różnego rodzaju nietolerancje związane z laktozą, [...] mają również alergię na białka mleka krowiego, niektórzy po prostu źle się czują, mają choroby współistniejące [...]. Niektórzy dla smaku [...]- dodała nasza rozmówczyni. W jej ocenie, jeśli możemy pić krowie mleko, to nie ma potrzeby, aby zastąpić je napojami roślinnymi.

- Jest hejt na mleko krowie. Natomiast mleko krowie - musimy zaznaczyć - jest to pełnowartościowe białko, zawiera witaminę D, witaminę B12, gdzie nie we wszystkich napojach roślinnych, w szczególności witamina D i B12 występuje. [...] Ale są bardzo dobre składy napojów roślinnych, które są tzw. fortyfikowane, czyli wzbogacane o te witaminy i wtedy wybierajmy te z zawartością witaminy D, B12 i bez dodatkowej zawartości cukru - radziła specjalistka.

Które napoje roślinne są najzdrowsze?

- Jeśli mamy napój owsiany, musimy sprawdzić na etykiecie, ile rzeczywiście tego owsa jest w składzie, bo możemy liczyć na zawartość błonnika, witamin z grupy B. [...] Soja to pełnowartościowe białko, szczególnie dla wegan, wegetarian. Patrzymy, czytamy etykiety, sprawdzamy skład. Postawiłabym na różnorodność - tłumaczyła dietetyczka.

Co ciekawe, mówi się, że zamiast kawy z mlekiem będziemy pić kawę z napojem z ziemniaka. - W przypadku napoju z ziemniaka ważna jest konsystencja. Jeżeli zrobimy sobie kawę na mleku owsianym, to jest to problem, żeby np. latte czy cappuccino tak dobrze się spieniło. [...] Rzeczywiście w przypadku napoju z ziemniaka ma szansę zaistnieć na rynku dla baristów, podobnie, jak mleko sojowe świetnie się komponuje - oceniła Anna Radowicka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości