Espresso, czyli szybka włoska kawa parzona pod ciśnieniem z bardzo mocno zmielonych i ubitych ziaren. Najlepszy napój powstaje z mieszanki kilku gatunków kaw. Właściwie podane espresso powinno mieć gęstą, ciemnobrązową piankę. Dowiedz się, jak pić espresso z wodą i czym jest espresso doppio.
Espresso to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy. Poza doskonałym smakiem działa również prozdrowotnie. Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców pokazują, że zawarte w napoju substancje mogą chronić przed rozwojem choroby Alzheimera. W jaki sposób?
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez mocnego espresso, ale są też i tacy, którzy kawy pić nie mogą. Jakie są zdrowe zamienniki?
Sprawdź nasze propozycje jesiennego manicure w kolorze głębokiego brązu. Zobacz, z czym połączyć ten kolor, by uzyskać najlepszy efekt.
Za oknami piękne słońce i bezchmurne niebo, na termometrach ponad 30 stopni. Upalna pogoda w Polsce tego lata przywodzi na myśl egzotyczne miejsca. Spędzasz wakacje nad Bałtykiem czy na Maurach, ale chcesz się poczuć jak na Teneryfie? Nic trudnego. Przygotuj sobie barraquito, czyli kawę po kanaryjsku, która cieszy nie tylko podniebienie, ale i oko. Wygląda niezwykle atrakcyjnie, nic więc dziwnego, że jej zdjęcia podbijają media społecznościowe. Zobacz, jak łatwo można ją przyrządzić w domu.
Pralina i filiżanka kawy - czy może być większa przyjemność w ciągu dnia? Trudno powiedzieć- za każdym razem kiedy ja "mam ochotę na chwileczkę zapomnienia" sięgam po to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Ale o tym "jaka kawa" i "co do kawy" najlepiej opowiadają Włosi, dlatego dziś w naszej kuchni Matteo Brunetti.
Caffè corretto to włoski sposób na espresso. W dosłownym tłumaczeniu oznacza skorygowaną kawę, którą „poprawia się” dodatkiem alkoholu. W zależności od regionu Włoch espresso uzupełnia się kilkoma mililitrami grappy, likieru anyżowego lub brandy. Jak przygotować kawę corretto w domu?
"Cafe Central" w Wiedniu to jedna z najstarszych i najsłynniejszych wiedeńskich kawiarni. A tradycja picia kawy sięga czasów Odsieczy Wiedeńskiej, czyli roku 1683. Łukasz Radwan wybrał się do Wiednia, by posmakować słynnej kawy - podwójnego espresso z ciepłym mlekiem i szklanką wody. Czy wiecie, że na pomysł picia kawy mlekiem wpadł polski dyplomata i żołnierz Jana III Sobieskiego - Jerzy Kulczycki?