Światowy Dzień Mleka Roślinnego
22 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Mleka Roślinnego. Obecnie jednak tego rodzaju napoje nazywane są nie mlekiem roślinnym, a właśnie napojem roślinnym. Pomysłodawcami wydarzenia była organizacja działająca na rzecz świadomości żywieniowej oraz platformę Plant Based News - ProVeg.
Napoje roślinne - zamienniki mleka krowiego
Na sklepowych półkach można znaleźć różnego rodzaju napoje roślinne. To m.in. sojowe, migdałowe, kokosowe, ryżowe, owsiane, a nawet z orzechów nerkowca, orzechów laskowych czy konopi. Uwielbiają je weganie, a także ci, którzy muszą zrezygnować z nabiału krowiego ze względu na uczulenie na białka mleka czy nietolerancję laktozy. Ponadto coraz więcej osób świadomie minimalizuje spożycie produktów mlecznych i szuka zamienników idealnych do kawy lub wypieków.
Napoje roślinne co prawda nie smakują dokładnie tak samo jak mleko, ale czy mają podobne wartości odżywcze?
- Ja jako dietetyk dzielę sobie alternatywy mleka jako funkcjonalne i odżywcze. Funkcjonalne to jest to, co muszę dodać do przepisu, robiąc ciasto, naleśniki, tam gdzie zwykle dodawałam mleka. Natomiast odżywczo nie każdy z tych napojów będzie alternatywą dla mleka, głównie dlatego że mleko w piramidzie żywienia pojawia się przede wszystkim ze względu na zawarty w nim wapń, który jest bardzo łatwo przyswajalny. Często mówimy, że w warzywach zielonych typu szpinak, rukola jest wapń, ale jest troszeczkę gorzej przyswajalny. Więc jeśli napój roślinny jest fortyfikowany wapniem, to będzie dobry zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - powiedziała Ula Somow.
Kupując napój roślinny, warto sprawdzać, czy został wzbogacony wapniem. - Na to powinni zwracać uwagę zwłaszcza rodzice dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym, bo tam jest tego wapnia dużo potrzebne. Ale również kobiety po menopauzie będą potrzebowały tego wapnia trochę więcej - podkreśliła dietetyk.
Jaki napój roślinny wybrać?
Który z roślinnych zamienników ma najbardziej zbliżone wartości odżywcze do mleka krowiego?
- To napój sojowy, mamy w nim najwięcej białka. Nie bójmy się fitoestrogenów w napoju sojowym, bo musielibyśmy zalewać się hektolitrami, żeby jakiś negatywny efekt powstał. A tak naprawdę te fitoestrogeny są bardzo dobre zwłaszcza dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym - wyjaśniła dietetyk.
Napój owsiany czy migdałowy dobrze sprawdzi się jako dodatek do kawy. - Moim zdaniem smakowo najbardziej pasują. Producenci poszli o krok dalej i stworzyli napoje roślinne typu barista, które bardzo dobrze się pienią i nie warzą się po dodaniu do kawy - wskazała ekspertka.
Co ważne, napój kokosowy jest nieco tłustszy od pozostałych. Dlatego osoby z podwyższonym stężeniem cholesterolu powinny go unikać, ze względu na zawartość tłuszczy nasyconych.
Czy wszystkie napoje roślinne można podawać dzieciom? - Może oprócz ryżowego, który faktycznie może kumulować arsen, więc przypadku małych dzieci unikajmy napoju ryżowego - dodała Ula Somow.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mleko roślinne do kawy i herbaty. Sprawdzone przepisy Łukasza Gałęckiego
- Czy napoje roślinne są równie wartościowe, co mleko krowie? Badacze nie mają wątpliwości
- Mleko roślinne w diecie. Po które warto sięgnąć, kiedy się odchudzamy?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Tanja Ivanova/GettyImages